ZİLAN BİR FEDAİ GELENEĞİDİR
ZİLAN BİR FEDAİ GELENEĞİDİR
0 Yorum
15-08-2021

Tarihte baskı ve zulme karşı halklara öncülük eden yüzlerce kadın oldu. Kürt halkına karşı uygulanan inkar ve imha politikasına bedeniyle cevap olarak kahramanlaşan Zeynep Kınacı’nın (Zilan) şahadeti üzerinden 25 yıl geçti. Zilan’ın başlattığı direniş geleneği bugün Kuzey ve Doğu Suriye’de yaşatılıyor. Büyük mücadeleci Zilan'ın şehadetinin üzerinden 25 yıl geçti. 30 Haziran 1996’da işgalci Türk ordusuna karşı gerçekleştirdiği fedai eylemle ölümsüzleşen Zilan’ın ardılları Arîn Mîrkan, Avesta Xabûr, Rîvana Kobanê, Hemîda Tahîr, Sena Mihyedelî ve yüzlerce kahraman yoldaşları özgürlük mücadelesi uğruna Zilan’ın gösterdiği yoldan yürümektedirler. 
 

Zeynep Kınacı, 1972 yılında Kuzey Kürdistan’ın Malatya şehrinde dünyaya gözlerini açıyor.Üniversite yıllarında özgürlük hareketine sempatisi gelişir. 1994 yılında Adana’da mücadeleye başlayan Zilan, bir yıl sonra gittiği Dersim’de Kürdistan Özgürlük Hareketi saflarına katılıyor. Aynı yıl Türk devleti tarafından tutuklanan Zilan, bir mektubunda şu ifadeleri kullanıyor: “Kararlılık, moral, şeffaflık ve bilimsel açıdan daha da güçlendim''.
                                 

ÖZGÜR KADIN İRADESİNİN KORKUSUNU SALDI

Sıradan bir yaşamı kabul etmeyen Zilan, işgal altında bulunan ülkesi için arayışa girdiğinde Önderliğin yurtsever fikirlerinden etkileniyor. Özellikle kadın özgürlük mücadelesi ile ilgili olan fikirlerinden çok etkilenen Zilan, mücadele yolunda tüm kadınların gönlünde taht kuruyor. Bu esasla yetişen Zilan, Kürdistan işgalcilerine karşı fedai eylem gerçekleştirip özgür kadın iradesinin korkusunu üzerlerine salma kararı almakta zorlanmıyor. Katılımının üzerinden bir yıl geçtikten sonra 30 Haziran 1996’da Dersim’de Türk ordusuna karşı Zilan’ın fedai eylemi gerçekleşiyor. Bu eylem kadın mücadelesinin miladı oluyor. Şehit Zilan, bu eylemle Türk ordusuna büyük bir korku salıyor. Eylemde 18 asker öldü 21’i de yaralanıyor. Bu eylem Türk istihbaratının binlerce dolar harcayıp tonlarca patlayıcı ile Önderliğe suikast girişiminde bulunmasına cevap olarak gerçekleşiyor. O günden bu yana Zilan, mücadeleci kadınların sembolü haline geliyor. Tarihe not düşen Zilan, özgürlük yolunu tüm kadınlara gösteriyor.
                                 

ZİLAN’IN HALK VE ÖNDERLİK İÇİN MESAJI

Zilan, fedai eylemini gerçekleştirmeden önce Önderliğe ve dünya halklarına bir mektup bırakıyor. Yazdığı bu mektup mücadele yürüten kadınlara rehber olmaktadır. Şehit Zilan mektubunda şöyle diyordu:“Yaşam iddiam çok büyük. Anlamlı bir yaşamın ve büyük bir eylemin sahibi olmak istiyorum. Başkan APO önderliğinde yürütülen ulusal kurtuluş mücadelemiz çok yakında zafere ulaşacak ve mazlum halkım dünya insanlık ailesi içerisinde hak ettiği yerini alacaktır. Bu temelde Başkan APO’ya, tüm Kürdistan şehitlerine, tüm savaş ve cephe güçlerimize, zindandaki yoldaşlarımıza, Kürdistan halkına ve insanlığa bağlılığımızı bir kez daha ifade ediyor ve onlara layık olmaya çalışacağıma dair söz veriyorum.                                                             
                                 

Bütün insanlığa sesleniyorum!

Eğer bu insanlık suçunu işlemek istemiyorsanız, Kürdistan halkına omuz verin, destek olun, Emperyalizmin dumura uğrattığı beyinlerinizin ve yüreğinizin pasını silin ve bir halkın özgürlük çığlıklarına kulak verin. Bu seste kardeşlik var, insanlık erdemleri var, dostluk var.” 
 

Zilan yoldaşı daha iyi anlayabilmek için yazmış olduğu mektubu detaylı okumak yerinde olacaktır.
 

"Hareketlerimin sebebi insana ve hayata olan sevgimdir!" Zilan


"Düşman bize karşı topyekün bir savaş yürütüyor. Cevabımız özgürlüğümüz için mücadelede topyekün direniş olmalıdır." Adım Zeynep Kınacı. 1972 Malatya doğumluyum. Ailem Elmalı köyündendir. Mamureki kabilesine mensubuz. Malatya'da İnönü üniversitesinde turizm ve psikoloji okudum. Kurtuluş hareketine katılmadan önce Malatya'da devlet hastanesinde çalıştım. Evliyim: kocam Xliya köyünden geliyor. Malatya üniversitesine de gitti. 1995 kışında Adana'da çıkan bir çatışmada düşman tarafından ele geçirildi. Ailemin durumu oldukça iyi ve ben özgür bir eğitim aldım. Üniversite eğitimim sırasında sola ve Kürt hareketine olan ilgim arttı, ancak o zamanlar belirli bir harekete ilgi duymadım... PKK'ya ve kurtuluş hareketine verdiğim desteğin köklerinin, ailemin Kürt kimliklerini koruma kaygısında yattığına inanıyorum. Çok sayıda vatansever arkadaşımız vardı ama örgütlü değildik ya da onun gibi bir şey. Ayrıca, ailemi saran ekonomik sorunlar uzun süre kendi kimliğimi keşfetmemi engelledi... Ama yavaş yavaş durum değişti, böylece kurtuluş hareketine katılmak için olgun ve kendinden emin bir karar verebildim. 1994 yılında Adana'da bir yıl cephede savaşmaya başladım. 1995 yılında Dersim bölgesindeki ARGK [Gerilla] birliklerine katıldım. Bu sırada hem kişisel hem de politik olarak büyük bir gelişme kaydettim... PKK öncülüğünde yürüttüğümüz mücadele, Kürt halkını tamamen yok olmaktan kurtarmış ve kurtuluş yoluna açmıştır. Millî değerleri, ruhu, bilinci ve kimliği düşmana ait bir milleti harekete geçirmek, ayağa kalkıp savaşmak, büyük bir sorumluluk duygusu, tarih bilgisi, cesaret ve kararlılık ister... PKK ve kurucusu Apo, bir halkı ayağa kaldırdı. uykusundan. Liderliği olmayan, vatanseverlik ve akıldan yoksun, tarihi zalimleri tarafından reddedilmiş bir halk: düşmana ve emperyalizme hizmet eden ve giderek insanlıktan çıkmış bir halk, mücadeleyi üstlenmek ve bağımsızlığı için savaşmak için ilham aldı...
 

Büyük şair Ehmede Xani bir keresinde şöyle demiştir: "Dürüst ve onurlu bir liderimiz olsaydı, asla Türkler, Araplar ve Persler tarafından köleleştirilmezdik." Bireysel üyeleri her zaman ve sadece kendi çıkarları, aile veya kabile çıkarları için hareket eden ve her zaman sahte liderler tarafından yönetilen bir halk , uzun süredir bu lanete maruz kalmıştır... Tarih gösteriyor ki hiçbir ulusal mücadele galip gelemez hayatını halka adayan, onun acılarını ve arzularını hisseden, kurtuluş mücadelesinin pratik görevlerini özverili bir şekilde kabul eden bir lider olmadan. Tamamen yabancılaşmış, siyasi, sosyal ve kültürel değerleri istismar edilmiş bir halk, PKK liderliği için büyük bir meydan okumaydı. Partimiz son derece zor şartlar altında kurtuluş yoluna girmiştir. Dine, kimlik ve aile sorunlarına karşı tutumu benzersizdir.... Kadının silahlanması ve kadın konferansları ve kongreleri partimiz tarafından organize edilmiştir. Parti liderliğinin hayatı, cesareti, davaya bağlılığı, zekası, ileri görüşlülüğü, sıradan insanlara yakınlığı ve duyarlılığı, yöntemleri ve tecrübesi, herhangi bir hareketin standardı ile kıyaslanamaz. Olayların yorumlanması ve analizi dogmatik değildir...  Parti liderliği, devrimci teori ve pratiğin doğru sentezi yoluyla ve Kürt gerçeğiyle tam bir uyum içinde Kürt devrimini geliştirdi. Bunu ne taklit ne de dogma yoluyla, ama yaratıcı bir şekilde başarmıştır... “Burjuva ve feodal fikirlerin etkisi, özel savaş ve genellikle ortaya çıkan düşmanca etkiler gibi kişisel gelişimimizi geciktirmek için sıklıkla gösterilen nedenler. kısır özeleştiri için başlangıç ​​noktası basit ve yetersizdir. En etkili özeleştirinin tarihsel görevlerimizin pratik olarak gerçekleştirilmesi olduğuna inanıyorum. Düşman bize karşı topyekûn bir savaş yürütüyor. Cevabımız, özgürlüğümüz için mücadelede topyekün direniş olmalıdır. Direniş, PKK'nın karakteristik temel ilkesi haline geldi. Bu tarihi mirasa sahip çıkmak ve bu dönemin taleplerine göre hareket etmek zorundayız...Bu da gönüllü ölüm gibi eylemleri kaçınılmaz bir gereklilik haline getiriyor. Belli şartlar altında kendi halkımızın moralini yükselttiği kadar düşmanı da etkileyecek bir taktiktir... Düşmanın liderimize suikast girişimleriyle amacına ulaşmaya çalıştığı bir zamanda, geriye kalan tek cevap bu. . Böyle bir eylem, kendi eylemi için herhangi bir ahlaki dayanağı olmayan ve sürekli bir kafa karışıklığı ve bunalım içinde olan düşman için bir kuşatma durumu yaratır. Dosta ve düşmana, özgürlüğümüze ulaşmak için tam kararlılığımızı ve hazırlığımızı, canımız pahasına da olsa gösterecektir....
                                             

Sayın Başkan,

Kendimi gönüllü ölüme aday olarak görüyorum. Özgürlüğümüz için bitmeyen ve yorulmak bilmeyen çalışmanız açısından, canlarımızı vermenin yeterli olmadığını seve seve kabul ediyorum. Hayatımdan çok daha fazla katkıda bulunabilmeyi umuyorum. Mücadeleniz sayesinde insanlarımızı hayata döndürmeyi başardınız. Kürt ulusunun garantörü ve dünya hümanizminin koruyucususunuz. Hayatınız bize sevgi, cesaret ve inanç veriyor... Bu eylemi bir görev olarak görüyorum. Zayıf yönlerimin üstesinden gelmek ve özgürlüğümü gerçekleştirmek için bu eylemin gerçekleştirilmesi gerektiğine inanıyorum. Mazlum, Kemal, Hayri, Ferhat, Bese, Beritan, Berivan ve Ronahi yoldaşlarımızın örneklerini takip etmek istiyorum... Halkımızın kurtuluş mücadelesinin topyekûn ifadesinin bir parçası olmak istiyorum. Vücuduma bir bomba patlatarak emperyalizmin kadınları köleleştiren ve öfkemi dile getiren politikalarını protesto etmek ve Kürt kadınlarının direnişinin simgesi haline gelmek istiyorum. Apo önderliğinde ulusal kurtuluş mücadelesi ve Kürt halkı, sonunda insanlık ailesinde hak ettiği yeri alacaktır. Yaşama isteğim çok güçlü. Arzum, güçlü bir eylemle dolu bir hayata sahip olmaktır.
Eylemlerimin sebebi insana ve hayata olan sevgimdir!
Zilan  (Zeynep Kınacı) 1996

 

Yine Kuzey ve Doğu Suriye’de kadınlar Zilan’ın yarattığı direniş çizgisini omuzlamaktadır. Özgür ve onurlu bir yaşam için hayatlarını feda ediyorlar. Bunlardan biri olan Dilara Kinc (Arin Mirkan), Zilan’ın yolunu takip ederek 2014 yılında gerçekleştirdiği fedai eylemle DAİŞ’in sonunun başlangıcını getiriyor. Dilara Gencxemîs diğer adıyla Arîn Mîrkan, 1992 yılında, Efrîn’in Mabata ilçesine bağlı Hesê köyünde dünyaya geliyor. 2007 yılında da Kürdistan Özgürlük Hareketi saflarına katılıyor. Rojava Devrimi’nin başlamasıyla da Kadın Savunma Birlikleri (YPJ) saflarında yerini alıyor. Arîn Mîrkan, fedailiğin sembolü olan ve Ortadoğu kadınlarının yolunu aydınlatan, direnişleriyle adlarını tarihe altın harflerle yazdıran Şehit Rêvana, Şehit Destîna, Serzorî ve Doli tepesi şehitlerinin yolundan ilerliyor.
DAİŞ çetelerinin, ileri teknoloji silahlarıyla düzenlediği saldırılarına karşı YPG-YPJ savaşçıları öncülüğünde gerçekleşen Kobanê Direnişi, tarihe damgasını vuruyor. Bu tarihe damga vuran direnişte, 5 Ekim 2014 günü, Miştenur tepesinde yoğun savaş yaşanmış, ağır silahlar ve tanklarla saldıran DAİŞ çeteleri ile YPG-YPJ savaşçıları arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Savaşçılar, çetelerin saldırılarına karşı günler süren kahramanca bir direniş ortaya koyuyor. Bu direnişte, tepenin çetelerin eline geçmesine izin vermek istemeyen YPJ komutanlarından Arîn Mirkan, bunun için ağır bir darbe vurulması gerektiğinin bilincindeydi. Büyük bir kararlılıkla fedai eylem için hazırlanan Arîn, eylemini gerçekleştirir ve çetelerin arasına dalarak bombasını patlatıyor ve onlarca çeteyi öldürüp şahadete ulaşıyor.

 

Çağın Direnişinin sürdüğü ve takvimlerin 27 Ocak 2018’i gösterdiği gün Kürt halkının tarihine olağanüstü bir direniş halkası daha ekleniyor. YPJ savaşçısı Avesta Xabur (Zelûh Hemo), işgalci Türk ordusu ve çetelerinin Efrîn’in Hemamê köyüne yönelik saldırısına karşı bedenini siper ederek fedai eylemi gerçekleştiriyor. Kobanê direnişinin sembol ismi Arîn Mîrkan’ın gibi, Avesta Xabur da eylemiyle ”çağın direnişi” olarak adlandırılan Efrîn direnişinin sembolü oluyor. Efrîn’in Bilbilê ilçesine bağlı Baliye köyünde yurtsever bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geliyor, çocukluk yıllarında Halep’te kalan Avesta Xabur, öğrendiği yurtseverlik değerleriyle büyüyor. Küçük yaşlardan itibaren artan Kürt Özgürlük Hareketi’ne yönelik sempatisi, Rojava devrimi başlayınca onun kadın savunma birlikleri YPJ saflarına katılmasına yön veriyor. İşgalcilerin Rojava ve Kuzey Suriye’ye yönelik her saldırısında halkını korumak için sürekli en önde yer alan Avesta Xabur, hamleden hamleye koşuyor. Efrîn Şehit Aileleri Meclisi 31 Ocak 2018’de Şehit Avesta Xabur’un adını Çağın Direnişinde yaşamını yitiren savaşçıların defin edildiği mezarlığa veriyor. Ancak aynı yılın 12 Temmuz’unda Türk devleti bu şehitliği tahrip ediyor intikam alırcasına.
 

Günümüzdede gerilla alanlarında zilan yoldaşın öğretisi ile gelişen fedai geleneğinin en büyük örneği sergilenmektedir. Mamreşo tepesindeki fedaice direnişin sonucunda düşmana esir düşmemek için bombasının pimini çekerek fedai eylem yapan kahraman gerillalar her gün düşmana korku salmaktadır.korkuya kapılan düşman serseri mayın gibi her alanda fedai kadın çizgisine saldırarak alçakca cinayetler işlemektedir. 
 

Tarih kadınların iktidarlar karşısında direnişi ve kahramanlığına tanık oluyor. Bir çok kadın halklara öncülük ederek adını tarihe yazdırmaktadır. Hala kadın fedai geleneğinin sürdürücüsü binlerce kadın kahramanlar ve öncüler vardır.
 

YORUM GÖNDER

ZİYARETÇİ YORUMLARI

BENZER KONULAR

EN GÜZEL YOLDAŞLARI ANARKEN

TARİHİ 15 AĞUSTOS ATILIMI ve YARATTIĞI SONUÇLAR

ZAFERE GİDERKEN TOPLUMSAL BİRLİK ANI

MEŞRU SAVUNMA NEDİR?

15 AĞUSTOS ATILIMI KÜRDÜN ÖZGÜR TARİH YAZIMIDIR

ÖNDERLİK GERÇEKLİĞİ

15 AĞUSTOS DESTANI VE KAHRAMAN EGÎT GERÇEKLİĞİ!

ZİLAN BİR FEDAİ GELENEĞİDİR

KDP, TC’NİN SAHADAKİ FAAL KONTRA JİTEMİDİR

ÖNDERLİKSEL PARADİGMANIN ZAFERİ

KÜRT İSYANLARI VE İÇ İHANET

ULUSLARARASI CEZA MAHKEMELERİNDE SAVAŞ SUÇLARI

PKK İRADELEŞEN VİCDANIN HAKİKAT KILAVUZUDUR

BARIŞ GÖRÜŞMELERİ VE TASFİYE SÜRECİ

TALİBAN - AFGANİSTAN

ULUSLARARASI CEZA MAHKEMESİ ROMA STATÜSÜ

ORTADOĞU'DA ÇÖZÜM ARARKEN

VARLIĞIMIZIN TEMİNATI TOPLUMSAL ÖZ SAVUNMA BİLİNCİDİR

ÖNDERLİK PARADİGMASI - ORTADOĞU

BİLGE ÖCALAN BİZLERİ TOPLUMSAL ÖZ SAVUNMAYA ÇAĞIRIYOR

HAKİKAT ARAYIŞI OLAN GENÇLİĞE!

YAŞANAN ŞAHADETLERİ DOĞRU ANLAMLANDIRABİLMEK

HER HAKİKAT ARAYIŞI, HAKSIZLIĞA KARŞI MÜCADELE İLE BAŞLAR

DÜNDEN BUGÜNE AÇLIK GREVLERİ

ZİMANEK

YİĞİTLİK YÜREK İŞİDİR! 

ÖZE YABANCILAŞMA VE İNSANİ DUYARLILIKLAR ÜZERİNE

KÜRT HALKINA KARŞI ULTRA FAŞİZMİN DARBE DİNAMİĞİ DEVREDEDİR

GERASİMOV DOKTRİNİ NEDİR?

OTONOM MÜCADELE-SAVAŞ DÖNEMİ

TÜRKİYE'NİN DİRİ FAŞİZM BELLEĞİ KÜRT HALKINA BİLENİYOR

PKK ÖZGÜRLEŞTİREN BİR ÖZ DİRENİŞ HAKİKATİDİR

DÜŞMAN BİLİNCİ ve DÜŞMANA ÖFKE

ULRİKE MEİNHOF: SİLAHLANMAYAN ÖLÜR, ÖLMEYENLERSE CANLI CANLI CEZAEVLERİNE GÖMÜLÜR

KLASİK SİYASAL AKIMLAR VE DEMOKRATİK TOPLUMCULUK

MAKRO TARİH OLARAK ANNALES F. BRAUDEL VE ABDULLAH ÖCALAN (1. BÖLÜM)

F. BRAUDEL  A. ÖCALAN MEKAN-ZAMAN-SÜRE KAVRAMLARI (2. BÖLÜM)

TEMSİLİ DEMOKRASİ

AFGANİSTAN: KAZANAN KİM KAYBEDEN KİM?

DERSİM'İN TESLİMİYETİ SEÇEN ÇOCUKLARI

DEĞERLER AŞINMASINI ÖZGÜR BİR RUHSAL DİRENİŞ DURDURUR

İMRALI DEMOKRATİK DİRENİŞ ÇİZGİSİ NEYİ İFADE EDİYOR

ŞEHİT CİHAN'I HATIRLAMAK

ISIS started? Turkey attacks Yezidis in Iraq

ÖZEL SAVAŞ TROLLERİNE KARŞI APOCU İDEOLOJİK REFLEKS

ATEŞKES VE ÖCALAN'I SAVUNMAK

TARİHİ TOPLUMSALLIĞIN İSYANI OLARAK HALKLAR ÖNDERİ ÖCALAN

''ADIM ABDULLAH''

AVRASYACI KLİĞİN PKK DÜŞMANLIĞINI DOĞRU KAVRAMAK

ULUS-DEVLETCİLİK VE TOPLUMCULUK

KANLI TOPRAKLARDA BARIŞI YEŞERTEN BİLGE

MİLLİYETÇİLİKTEN DEMOKRATİK ULUSÇULUĞA

DEMOKRATİK SİYASET: TARİHSEL KÖKEN -2-

DEMOKRATİK SİYASET: TARİHSEL KÖKEN -1-

PKK'NİN TASFİYESİ KONSEPTİ - ORTADOĞU

KİTLESELLEŞEN BİR ANTİFAŞİST SOKAK MÜCADELESİ SÜRECİ KARŞILAR

YEREL DEMOKRATİK YÖNETİMLER

DEVLETSİZ YAŞAMAK MÜMKÜN MÜ?

İKTİDAR VE GÜÇ

BİREY TOPLUM ÇELİŞKİSİ VE SÖMÜRGE KİŞİLİK GERÇEKLĞİ (1.BÖLÜM)

BİREY TOPLUM ÇELİŞKİSİ VE SÖMÜRGE KİŞİLİK GERÇEKLİĞİ (2.BÖLÜM)

KUANTUM FİZİĞİNİN SİYASET BİLİMİNE UYARLANMASI (GİRİŞ)

ÖZGÜR YURTTAŞ HAREKETİNİN TEMEL ÖZELLİKLERİ

KÜRTLER VE İHANET

AFGANİSTAN ÜZERİNE

BiREY TOPLUM ÇELİŞKİSİ  VE SÖMÜRGE KİŞİ  GERÇEKLİĞİ (3.BÖLÜM)

“TC JİTEMİ KDP’NİN KÜRDİSTAN DEVRİMİNİ GASP ETME PLANI”

GERÇEK AŞK NEDİR 

KUANTUM FİZİĞİNİN SİYASET BİLİMİNE UYARLANMASI (1.BÖLÜM)

MANKURTLAŞAN TÜRK SİYASETİNİN ÇÖKÜŞÜ

KOMÜNALİTE ÜZERİNE

TÜRKİYE'DE ULUS-DEVLET VE DEMOKRATİK ULUSLAŞMA SÜRECİ -1-

KUANTUM FİZİĞİNİN SİYASET BİLİMİNE UYARLANMASI 2.BÖLÜM

TÜRKİYE'DE ULUS-DEVLET VE DEMOKRATİK ULUSLAŞMA SÜRECİ -2-

KUANTUM FİZİĞİNİN SİYASET BİLİMİNE UYARLANMASI (3.BÖLÜM)

KUANTUM FİZİĞİNİN SİYASET BİLİMİNE UYARLANMASI (4.BÖLÜM)

TÜRKİYE'DE ULUS-DEVLET VE DEMOKRATİK ULUSLAŞMA SÜRECİ -3-

BAYRAK VE ÇOCUK

KUANTUM FİZİĞİNİN SİYASET BİLİMİNE UYARLANMASI (SONUÇ )

HERKESİN BİLDİĞİ 'SIR' DEĞİLDİR! 

MODERNİTENİN  BİTMEYEN PROJESİ: TALİBAN

PKK’NİN GÖRKEMLİ DEVRİM ÇAĞINDA DİRENİŞLE NEWROZLAŞMAK

DEHAKLAŞAN İLKEL MİLLİYEÇİLİK EN TEHLİKELİ İDEOLOJİDİR

ERBİL SEMALARINDA KAMİKAZE DRONE OYUNLARI

TOPLUMSAL YOZLAŞMANIN PANZEHİRİ GENÇLİK ÖNCÜLÜKLÜ DİRENİŞ ve ÖZ SAVUNMADIR! 

ÇALIŞMALARIMIZDA YANLIŞ SİYASALLAŞMALAR

MEŞRULUĞUN KAYNAĞI: AHLAKİ VE POLİTİK TOPLUM

KAPİTALİZM DÜNYANIN SONUDUR

DEMOKRATİK MODERNİTE EKSENİNDE İDEOLOJİK YERELLEŞME (1)

AHLAKİ VE POLİTİK GÖREVLER

İMRALIDA GUANTANAMO ÖZEL NATO HUKUK REJİMİ UYGULANIYOR

SANATÇI HİSSİ SAVAŞÇI HİSSİ

DEMOKRATİK MODERNİTE EKSENİNDE İDEOLOJİK YERELLEŞME (2)

IRAK SEÇİMLERİ ÜZERİNDE TÜRKİYE GÖLGESİ VE GÜNEY PARADOKSU

MUHTEŞEM YALNIZLIK VE BİZ !

AHLAKİ VE POLİTİK TOPLUM BOYUTU (DEMOKRATİK TOPLUM)

DEMOKRATİK MODERNİTE EKSENİNDE İDEOLOJİK YERELLEŞME (3)

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK (1. BÖLÜM)

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK 2.BÖLÜM

HEVAL ŞÜKRÜ'YÜ  UĞURLARKEN

''SOSYALİZMİN KÜRESEL YÜKSELİŞİNDE PKK'NİN ÖNCÜLÜK ROLÜ''

SÖMÜRGE ÜRETİM TARZINDAKİ SINIF ÇELİŞKİSİNİN ANALİZİ 1.BÖLÜM

ANLAM YÜKLÜ ZAMANLARDA 'ÖZGÜR İNSAN'LA DİYALOGLAR

TARİHTEN GÜNÜMÜZE KADININ ÖZ SAVUNMASI 13.BÖLÜM

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK 3.BÖLÜM

SÖMÜRGE ÜRETİM TARZINDAKİ SINIF ÇELİŞKİSİNİN ANALİZİ 2.BÖLÜM

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK 4.BÖLÜM

GÜNEŞ ÜLKESİNDE DİRİLİŞİ ÖNDER APO VE ŞEHİTLER GERÇEKLEŞTİRDİ

PSİKOLOJİK SAVAŞ ÜZERİNE

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK 5.BÖLÜM

“Dijital medya tasfiyeciliğinin zehirleme virüsü”

ÖNDERLİKTE YAŞAM, BİRDEVRİMCİ MÜCADELEDİR

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK (6.BÖLÜM)

PARASTİNA REWA U PARASTİNA CEWHERİ

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK (7. BÖLÜM)

KCK'DEN ULUSLARARASI TOPLUMA 'KİMYASAL SİLAH' MEKTUBU

HDP YÜZDE 15 AMA FAŞİZM VAR KİMYASAL SİLAHLAR VAR

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK 8.BÖLÜM

İSYAN FAŞİZME KARŞI BİR SİVİL ANGAJMAN HAKKIDIR

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK (9.BÖLÜM)

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK (10.BÖLÜM)

AN SERKEFTİN AN SERKEFTİN PKK

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK 11.BÖLÜM (SON)

KATİLLERDEN HESAP SORMA ZAMANI

İLK SÖZ

3.DÜNYA SAVAŞINDAN ÇIKIŞI SAĞLATACAK TEK GÜÇ DEMOKRATİK HALK DEVRİMİDİR

FAŞİZM TOPLUMU ŞİDDETLE YÖNETMEK İSTER

DÖNEMİN GÖREVİ DEVRİMCİ HALK SAVAŞIDIR

DEVRİMCİ HALK SAVAŞI VE DEMOKRATİK SİYASET

DİRİLİŞTEN KURTULUŞA ÖZGÜRLÜK AŞKI EN TEMEL GÖREVİMİZ

“SEÇİMLERE ENDEKSLENMİŞ ÇÖZÜM BEKLENTİLERİ ÜZERİNE”

ZİHNİYET DEVRİMİ HAKİKAT DİYALOGLARINDA SAKLI

İHANETİN BEDELİ, YOK OLUŞA DOĞRU!

ÖZEL SAVAŞ; BİLİNÇLENEREK, ÖRGÜTLENEREK, DAYANIŞMA İÇERİSİNE GİREREK YENİLGİYE UĞRATILABİLİR

TÜRK DEVLETİNİN PSİKOLOJİK SAVAŞ YÖNTEMLERİ

ÜÇÜNCÜ ÖNDERLİKSEL DOĞUŞ

KÜRTLER DEMOKRATİŞLEŞMENİN ÖNCÜSÜDÜR

DEVRİMCİ EN USTA SANATKÂRDIR

9 EKİM KOMPLOSU 24’ÜNCÜ YILINA GİRERKEN

ÖZGÜRLÜKTEN KORKMAK ESARET GETİRİR

DEVRİMCİ AHLAKİ HÜMANİZMANIN SİYASİ TEMSİLİ

YURTSEVER HALKIMIZA VE DEMOKRATİK KAMUOYUNA!

YURTSEVER KÜRDİSTAN HALKINA VE TÜM KAMUOYUNA

DİJİTAL MEDYADA GÜNDEM ÖNDER ÖCALAN REFERANDUMU

ACIMIZ, BİLİNCE DÖNÜŞEN EYLEMDİR

ÜÇÜNCÜ YOLU ÖRGÜTLÜ VE EYLEMLİ KILMAK

ÖNDERLİĞİMİZİN ÖZGÜRLÜĞÜ YEGANE AMAÇ VE HEDEFİMİZDİR

“DEĞERSİZLİK” AYMAZLIĞI

EMEK VE YAŞAM BAĞLARI

ÖNDERLİK ÇİZGİSİNİN BAŞARISI VE HDP

ÖNDERLİK GERÇEĞİ BÜYÜK BİR EMEK YOĞUNLAŞMASIDIR (1.BÖLÜM)

XELİFAN ŞEHİTLERİ ONURUMUZDUR

MİLİTAN DİLSİZ KONUŞANDIR

ÖNDER APO, BİR HALKIN VAROLMA TARİHİ

ÖNDERLİK GERÇEĞİ BÜYÜK BİR EMEK YOĞUNLAŞMASIDIR (2.BÖLÜM-SON)

ŞİMDİ PKK ZAMANI!

PLATFORM MEVZİDİR,TERK ETMEK SUÇTUR!

ORTADOĞU'DA SUNNİ SEÇİM BLOKLARI İNŞASI

AHLAK FELSEFESİ Mİ VİCDAN FELSEFESİ Mİ?

FAŞİST SALDIRILAR KARŞISINDA NE YAPMALIYIZ?

DEVRİMCİ HALK SAVAŞINI BÜYÜTEREK ‘ÖZGÜRLÜK ZAMANI’ HAMLESİNİ ZAFERLE TAÇLANDIRACAĞIZ

“HAKİKAT AŞKTIR AŞK ÖZGÜR YAŞAMDIR”  “Önder APO”

HAKİKAT PENCERESİNDEN KADRO

SİSTEM KARŞITI HAREKETLER

BİLİM İLE İKTİDARIN BİRLEŞTİĞİ SAHA: DEMOGRAFYA (1.BÖLÜM)

KADIN’I ARAMAK VE HAKİKATİN UMUDUNA ERİŞMEK

AİLE SORUNU VE AİLENİN DEMOKRATİKLEŞMESİNİN ÖNEMİ

ANLAMIN HAKİKAT BİLGELİĞİ

BİLİM İLE İKTİDARIN BİRLEŞTİĞİ SAHA  DEMOGRAFYA (2.BÖLÜM)

HAKİKAT PENCERESİNDEN KADRO (2.BÖLÜM)

KENDİ TOPLUMSALLIĞINI BİZZAT YARATMAYA GİRİŞEN ÖNDER APO

ÖZGÜRLÜK ZAMANI HAMLEMİZİ,ÇÖKERTME PLANI'NI ÇÖKERTMİŞTİR

TÜRK DEVLETİNE KİMYASAL SİLAH KULLANMA AYRICALIĞI

PKK VE ÖNDERLİĞİNE KURULAN NATO GLADİOSU KOMPLOSUNUN ŞİFRESİ: OLOF PALME SUİKASTI

HAKİKAT PENCERESİNDEN KADRO (3.BÖLÜM)

ARTIK SAVAŞIN KARAKTERİ DEĞİŞTİ!

KÜRDÜN TARİHİ ACILARININ DERMANIDIR PKK

HALEPÇE'DEN WERXELÊ'YE KÜRTLERİN KİMYASALLA MÜCADELESİ

RADİKAL DEMOKRASİYİ KÜRTLERDEN ÖĞRENECEĞİZ

SOYKIRIMA KARŞI YENİLMEYEN STRATEJİ

ULUSLARARASI KOMPLO VE DEM DEMA AZADİYÊ HAMLESİ

40 YILLIK MÜCADELE TARİHİNİN ZİRVESİ: ROJAVA KADIN DEVRİMİ

PKK SÖMÜRGECİLERİN BÖLDÜĞÜ KÜRDİSTAN SINIRLARINI BİRLEŞTİRİYOR

KAYALARDA KÖK SALMAKTIR GERİLLACILIK (1.BÖLÜM)

KİMYASAL SİLAHLARIN YASAKLANMASI ÖRGÜTÜ NEDEN SESSİZ?

ÖNDERLİK GERÇEĞİ VE PKK DENEYİMİ

KAYALARDA KÖK SALMAKTIR GERİLLACILIK (2.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (9.BÖLÜM)

KİMYASAL SALDIRILAR İÇİN YERİNDE İNCELEME YAPILSIN

ŞEHİT MEHMET TUNÇ

ZEHİRLİ GAZLAR VE KİMYASAL SİLAHLARIN KULLANIMI VE YASAKLANMASINA DAİR DERLEME 

109 AYDINDAN BM’YE KİMYASAL SİLAH KULLANIMI İÇİN SORUŞTURMA ÇAĞRISI

1923’TEN BERİ SÜREN HAKSIZLIĞA SON VERİN!

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (10.BÖLÜM)

PKK'NİN KURULUŞUNUN ANISINA (1.BÖLÜM)

KOMÜNAL KADIN EKONOMİ DERLEMELERİ – 1

İSYANSIZ YAŞAM KÖLE İNSANI YARATIR