ANLAM YÜKLÜ ZAMANLARDA 'ÖZGÜR İNSAN'LA DİYALOGLAR
ANLAM YÜKLÜ ZAMANLARDA 'ÖZGÜR İNSAN'LA DİYALOGLAR
0 Yorum
19-09-2021

Hasbi Aydemir, Halklar Önderi Abdullah Öcalan ile 6 yıl aynı ortamı paylaştığı İmralı Adası'nı anlattı. Adadaki zamandan, diyaloglardan, koşullardan bahseden Hasbi, "Zamanın her anına anlam yükleyen Özgür insan bizlerin her zaman moral gücü ve kaynağıydı" diyor.

İmralı Adası'nda Halklar Önderi Abdullah Öcalan ile yaklaşık 6 yıl boyunca kalan ve İmralı yaşamına ortak olan PKK hükümlüsü Hasbi Aydemir'e İmralı'daki gözlemlerini sorduk.

Halklar Önderi Abdullah Öcalan ile İmralı Adası'nda 6 yıl boyunca kaldınız. Adaya ilk gittiğinizde dikkatinizi neler çekmişti?

Bir gün spor bitmiş, yürüyorduk. Kendisi her zamanki gibi ortamızda, bizde sağında solunda yürüyorduk. Yürüme sırasında birden eğilerek, yerden iki küçük ekmek kırıntısını alarak cebine koymuştu. Bize 'Bu ekmek kırıntılarını götürüp serçe kuşlarına vereceğim. Kuşlar zaman zaman havalandırmaya iniyorlar. Kendi ekmeğimden de sürekli onların payını ayırıyorum. Havalandırmaya, onlara bırakıyorum. Bu yüzden de havalandırmaya gelmeye alışmışlar. Kuşlar havalandırmada ekmekleri yerken, ben de içerden, pencereden onları izliyorum. Bir biriyle ilişkilerini, nasıl hareket ettiklerini gözlemliyorum. Her canlıda izlenecek birçok şey olabiliyor. Serçe kuşları yere indiklerinde, yiyecek yerken bile, sürekli hareketliler. Sabit bir şekilde durmuyorlar. Bu canlıların neden böyle olduklarını anlamaya, çözmeye çalıştım. Anladım ki olası bir saldırıda, yönelimde kendilerini savunmak, korumak için bu şekilde hareket ediyorlar. Öz savunma anlayışları gereği kendilerini bu temelde korumaya çalışıyorlar. Her canlının öz savunma yapısı vardır. Canlıları gözlemek, incelemek insana çok şey öğretecektir. Ama bizim arkadaşların yıllardan beri nasıl bir durumda olduklarını biliyoruz. En gelişkin canlı varlık olan insanlar kendisini olası her yönelime karşı doğru temelde korumasını sağlamasını bilmiyorlar. Eğer arkadaşlar doğadaki canlıları belirttiğim temelde gözlemlemiş olsalardı, birçok sonuç çıkarırlardı. Fakat bunları bile yapamıyorlar. Bu da arkadaşlarımızın nasıl bir durumda olduklarını gösteriyor' diye belirtmişti.

Serçe'nin Şahin ile mücadelesi;

Bir gün sohbete çıkmıştık. Özgür insan geldi ve 'Sabah tanık olduğum bir olayı size anlatayım' diyerek başladı anlatmaya. 'Sabah hücre kapısı açıldıktan sonra, içeride oturmuş pencereden bakarken, birden nereden geldiğini görmediğim bir şahinin serçeye saldırdığına tanık oldum. Son anda serçe şahinin hamlesini boşa çıkararak açık olan hücre kapısından içeri attı kendisini. Böylece de şahinin hamlesi boşa çıkmış oldu. Fakat serçe o kadar çok korkmuştu ki, ben içeride olmama rağmen hücrenin dışına çıkamadı. Serçe kuşunun korkusu o kadar büyüktü ki, öylece bir köşede sinivermişti. Uzun süre hücrenin içinde bekledi, sonra dışarıyı çok iyi izledikten sonra uçup gitti. Bu adada böylesi bir şeye tanıklık etmemiştim, ilk defa tanık oldum, ama serçeye de çok üzüldüm lakin kendisini kurtarmasına da sevinmiştim' diye anlattı. Adada martılar çoktur. Özellikle bahar aylarında. Martılar zaman zaman çok alçaktan uçuyorlardı. Havada daireler çizerek semaha dururcasına daireler çiziyorlardı. Özgür İnsan; "Zaman zaman bu martıların uçuşunu, hareket tarzlarını izlerim. Bu koşullarda bunu izlemek bir başka oluyor. Sizlerde bakıyor musunuz? Martılar bazen de gökyüzünün çok yukarılarından süzülerek dolaşıyorlar. Havanın durumuna göre hareket tarzları olduğu anlaşılıyor' dedi.

'Özgür insan kelebekleri ezmememiz için voleybolu durdurdu';

Spor yaptığımız havalandırma biraz büyüktü. Zaten o havalandırmayı da bunun için hazırlamışlardı. Kimi zaman spor bittiğinde yahut voleybol oynarken dışarıdan kelebekler havalandırmaya düşüyorlardı. Hava sirkülasyonu yeterli olmadığından uçamıyorlardı. Bu sebeple de yere, havalandırmaya düşüyorlardı. Özgür insan kelebekleri ezmememiz için voleybolu durdurdu. Kelebekleri yerden almamızı, pencere kenarına koymamızı isterdi. Bazen kendisi de yerden alır, pencere kenarına koyardı. Bir taraftan voleybol oynarken, öte yandan da diğer şeylere de çok dikkat ederdi. Yaşam duyarlılığı çok yüksekti. Bazen çekirgeler de havalandırmaya düşerdi. Hem kelebeklerin hem de çekirgelerin ezilmemesi için; volta atarken durarak kendisi de, bizler de onları alarak pencere kenarına koyardık, eline alarak bir çocuk merakıyla incelerdi, ilgiyle onları izlerdi. Pencere kenarına koyduktan sonra da voltasını devam ettirdiği halde göz ucuyla tekrar onları izlerdi. Acaba uçtular mı diye hem bakar, hem de bizlere sorardı. Onların hayatlarını kaldıkları yerden devam ettirip ettiremediklerine dair merakı, ilgisi sürerdi.

Adada zaman nasıl geçiyordu, neler yapıyordunuz?

Voleybol oynardık. Voleybol oynarken güzel bir hareketle, vuruşla sayı aldı mı gülerdi, sevinirdi. Bir arkadaşta iyi bir teknik yaparak, rakip takıma etkili bir vuruş yaparak sonuç aldığında o zaman da gülerek 'Bravo' diyordu. Böyle yaratıcı taktiklerle, yöntemlerle rakip takımı yanıltarak ya da karşılık veremez hale getirerek sayı alındı mı; bunu beğeniyor, gülüyordu. Gülüşü dahi anlam yüklüydü. Voleybol oynarken genelde servis atardı. Ben ve Şeyhmus arkadaş kendisinin takımındaydık. Servise hazırlanırken 'acaba nereye atayım' diye sorardı. Bazen de karşı takıma 'bu servisime kendinizi ayarlayın, karşılamaya çalışın. Hazır mısınız?' Arkadaşlar da hazırız dediklerinde 'o zaman geliyor, kurtarsanız bravo size' diyordu, ondan sonra da servis atışını yapıyordu. Bu tarz atışlarını arkadaşlar karşılamayınca, kurtaramayınca da sevinirdi. O koşullarda spor gibi faaliyetler epey faydalı oluyordu. Özelde fiziksel olarak dinç kılar ve insanın kafasının boşalması için de iyi oluyor. Özgür insan spora çıkmayı çok seviyordu. Avluya basketbol potası kurulana kadar voleybolu beş set üzerinde oynuyorduk kalan zamanı da o günkü haberler, yorumlar üzerine değerlendirmeler yaparak kullanırdı.

Basket rekorunu kimse egale edemedi;

Basketbol potası kurulduktan sonra havalandırmanın bir duvarına 2011'in sonlarına doğru tek pota kurdular. Spor zamanımız şöyle geçiyordu; bazen basketbol maçı yapıyorduk. Ancak sonra oynamadık. Onun yerine her arkadaş yirmi basket atıyordu. İlk önce kendisi basket atardı. Rekor sayısı on altıydı. Kimse bu rekoru egale edemedi. Özgür insan, 'Kimse bu rekoru egale edemedi' diyor ve bunu da sevinerek söylerdi. Rekoru kırılmadığında da sevinçliydi. Bazen üç-dört sayı üst üste yapardı. Lakin sonrasında devamı gelmeyince nazar değdi. Bir defasında Hakkı arkadaş, 'Nazara inanıyor musunuz?' diye sormuştu. Özgür İnsan da şöyle demişti; 'beşiniz birden bakıyorsunuz, odaklanıyorsunuz. Böyle olduğunda biriken enerji yoğunlaşması da yöneliyor ve bu oluyor. Bu durum kuantum fiziğinde de var. Nazar denilen olay da böyle bir şeydir. Şimdi burada zamanımız yok yoksa sana bu konuyu detaylı anlatırdım. Nazar denilen olayı kuantum fiziği ortaya koyuyor' dedi.

Zamanın her anına anlam yüklerdi;

Özgür İnsan, zamanın her anına anlam yükler ve yaşanan her şeyin anlamının peşine düşer. O, bir anlam deryasıdır. Bu arayış onu yaşam karşısında ciddi kılar. Özgürlük karakterini yaşamla ilişkide temasta, dokunuşta olduğu her şeyde başarı kazanma bu başarılar da yaşamı kazanmayla elde etmiştir. Özgür İnsan basket atışlarını yaptıktan sonra kenarda, duvarın dibinde duruyordu. Orada yanında bulunan arkadaşla konuşurken bir taraftan da basket atan arkadaşları da izlerdi. Basket sayıları üzerinde dururdu, dikkat ederdi. Genelde atan arkadaşların kendileri saysa da, bazen de bir arkadaş sayardı. Arkadaş şu kadar attığım dediğinde özgür insan bazen 'yok canım bu kadar attın mı? Yanlış saymayasın? Başka sayan arkadaş oldu mu?' derdi. Böylesine dikkatliydi, her şeye karşı ciddi yaklaşırdı.''

Halklar Önderi Abdullah Öcalan en çok ne yapmayı severdi, sizinle diyalogları nelerdi?

Özgür İnsan yürüyüş yapmayı severdi. Bazen soğuk havalarda spor bir parkası vardı ve onu giyer, başına ve boynuna dağdan kadın arkadaşların kendisine gönderdiği kefiyesini dolar o tarzda havalandırmada, soğuk havada dolaşarak yoğunlaşırdı. Genelde havalandırma saatinin bitiminden önce, sabah ve akşama doğru geçen zamanda havalandırmada dolaşırdı. Havaların güzel ve ferahlatıcı olduğu zamanlarda yürümeyi severdi. Yürüyüş temposu yüksekti. Spor bittikten sonra kalan zamanımızı yürürken de 'hızlı yürüyelim ki bacaklarımız açılsın' derdi. Bu kış adada biraz kar yağdı. Bir gün sonrasında sohbete gelmişti ve 'Uzun zamandır karda yürümemiştim. Dün biraz karın üzerinde yürüyüş yaptım. Değişik bir deneyim oldu' demişti. Bir gün de 'dün gece kar yağarken hücrenin penceresinde karın yağışını izledim. Doğanın üzerine düşündüm biraz. İnsanın yoğunlaşmasına geliştirici bir etkisi de var. Doğanın devinimleri, doğanın her ayrıntısı bir başka anlamdadır. Fakat insanlar bunun farkına varamıyorlar. İnsanlar doğaya sıradan yaklaşıyorlar. Doğanın hakikatini anlamıyorlar. Kapitalist modernite zihniyetin insanların gerçek anlamda düşünmesini engelliyor. İnsanlar ne kadar basit düşündüklerinin, yaşadıklarının fakına varamıyorlar. Her şeyi basitleştirerek yaşam-doğa anlamını yitirir hale getirilmiş. Halbuki doğanın devinimi, bir başka anlam taşımaktadır. Fakat bu anlaşılmamaktadır. Maddi yaşam basitliği içerisinde insanlar varlıklarının hakikat bilincini anlayamıyorlar. Bu da insanın, yaşamın anlamsız hale gelmesine sebep olmaktadır. İnsanlar, yaşamın hakikati nedir? Bunun bilincinde olmadan yaşamlarını sürdürmektedirler. Bu da insanın, yaşamın bitmesi demektir. Doğanın her bir olayı bir başka anlam taşımaktadır. Buna anlam verememek, maddi yaşamın basit ayrıntılarında yitip gitmesidir. Pozitivist-modernist zihniyet insanın, toplumun bitirilmesidir. İnsanlar güdüler sınırında yaşamaktadır. Bu da insanın, toplumun bitmesidir. Bu nitelikteki bir insan ne insan olarak kendisinin, ne de toplum ne yaşam ne de doğanın farkında, bilincinde yaşayamaz. Bu da insanın, toplumun bitmesidir. Alman filozof Nietzsche bunun farkına varmıştı. Bundan nasıl çıkılacağını tam çözemedi. Nietzshe'in üstün insan temelinde geliştirmeye çalıştığı, insanları kapitalist pozitivizminden kurtarma arayışlarıydı. Ama bu anlaşılamadı. Sanki Nietzsche Alman Nazi düşüncesinin temellerini atmış, bu Nazi düşüncesinin gelişmesini sağlamış gibi anlaşıldı. Kapitalizmin, insanları, toplumları nasıl bu hale getirdiğini gördüğünden buna çıkış arıyordu. Bunu nasıl yapacağını tam bilemediğinden, sonunda çıldırdı. Kendisini böylesi bir duruma düşmekten kurtaramadı. Çıkış bulamadığından, böylesi bir durumu yaşadı. Modernist pozitivist zihniyetinin, insanlığın sonunu getireceğini anlamıştı. Çözüm olmaya çalıştı, fakat olamadı. Sonunda çıldırdı' sözleriyle anlatmıştı bize.

Anladığımız kadarıyla Halklar Önderi sportif faaliyetleri çok seviyor bununla ilgili başka bir anınız var mı?

Özgür insan, futbol oynamayı seviyordu. Fakat adada bunun imkanı yoktu. Ancak bir defa 2010 yılının mart sonunda futbol oynamayı başarmıştık. Eşofman üstlerimizi çıkararak, kale yeri haline getirmiştik. Voleybol topuyla, futbol oynamıştık. Oyun oldukça hareketli ve heyecanlı geçmişti. Oyunu bitirmek üzereyken, nöbetçi ikinci müdür geldi. Futbol oynamamızı istememişti. Bunun nedenini de izah etmişti. Futbol oynarken herhangi bir düşme, çarpışma durumu olabilir ve böylesi bir durum olursa da sağlık anlamında müdahale etme imkanı yok tarzında durumu izah etmişti. Durumu bu riskiyle açıklayarak futbol oynamamamızı istememişti. Buna karşı da özgür insan 'her hangi bir şey olmaz, oynayalım. Bazen iyi oluyor, bacaklarımız açılıyor. Futbolda beden hareketliliği daha fazladır' demişti. Fakat 2. Müdür ısrarlı tavrını sürdürerek, 'risklidir herhangi bir şey olabilir. Bundan dolayı da oynanmasını uygun bulmuyoruz' dedi. Bunun üzerine özgür insan artık bir şey söylemedi. Nitekim söylenenin doğruluk payı da vardı. Ola ki özgür insana futbol oynarken bir şey olabilirdi; böylesi bir durumun da yaratacağı sonuç bellidir. Ama yine de özgür insanla aramızda gelişen kimi sohbetlerimizde 'futbol oynasaydık iyi olurdu' diye sitem ederdi. Sonrasında da bir daha futbol oynamadık.

Ada koşulları nasıldı, yaşadığınız zorluklar nelerdi?

İmralı adasında bilinen koşullardan dolayı yemekler konusunda tercih yapma imkanı yoktu. Ne getiriliyorsa o yeniyordu. Kantinden alış-veriş imkanı vardı. Haftada bir defa bu imkandan yararlanıyorduk. Adada kantin olmadığı için de, ada dışında ihtiyaçlar temin ediliyordu. Yazın sebze olarak, domates, salatalık, acı biber alırdı. Rihalı olduğundan olsa gerek acıyı seviyordu. Kuru soğan da sevilenler arasındaydı. Meyve olarak karpuz, üzüm, kavun alırdı. Bize 'karpuz büyük olduğu için hepsini yiyemiyorum, bir kısmını size göndermek istedim ama kabul edilmedi' diyordu. 2013 yılında arkadaşların ısrarıyla idarenin kabulü sonucu bir buzdolabı aldı. Yazın sıcaktan dolayı buzdolabının olması iyi oldu. Özgür insan bunu bir ihtiyaç olmasına rağmen sorun yapmamıştı. 2013'ün başına kadar ne buzdolabı ne de TV'ye dönük özgür insanın hiçbir talebi olmamıştı. TV'yi idare zorla getirerek odasına koymuştu. Bu TV meselesi de iktidar partisi özel olarak gündemleştirerek, büyük bir adım atılmış algısı yaratarak, yanıltmaya çalışıyordu. Özgür insan, bunu bildiği için karşı çıkmıştı. Ama onun iradesi dışında yine de hücresine konuldu. Oysa zindanda her tutuklunun TV, buzdolabı gibi kullandığı eşyalar vardır. Bunun imkanı özgür insana tanınınca, büyük bir nimet gibi gösteriliyor. Özgür insan iradesi, istemi dışında hücresine konulan TV'ye politik amaçları temelinde kullanılması (iktidarın) karşısında tavır almıştı. Hayatın akışına hep müdahale eden, yaşamı coşkunca yaratan, sürprizlerle dolu bir yaşam.

'Dağdan kendisine gönderilen dağ kokulu kefiyesi vardı';

Özgür insan, kışın soğuk olmasından dolayı, kabanını giyerdi. Yine dışarıdan, dağdan kendisine gönderilen bir kefiyesi vardı. Kefiyenin etrafı içine özlemler, hasretler işlenerek, ilmek ilmek örülmüştü. Dağların kokusu, özlemi sığdırılmış, yeşilimsi tonda, kenarları siyaha çalan şeritleri olan bir kefiyeydi. Eşofmanının altına spor ayakkabısını giyerdi. Günlük olarak hücresinde nasıl yaşıyorsa ortak spor alanımıza da öyle gelirdi. Bir gün özgür insan adadaki görevli müdüre, 'sohbet yerine sürekli arkadaşları önce getiriyorsunuz' demişti. Sonrasında bir gün biz sohbet yerine gittiğimizde özgür insan ayakta gülerek, 'bugün size sürpriz yaptım. Müdüre, sürekli arkadaşları sürekli benden önce götürüyorsunuz dedim, bugün de önce ben gideyim dedim. Onun için de sizden önce geldim buraya. Hep siz önce gelecek değilsiniz ya! Bugün de ben önce geldim' diyerek gülmüştü.

Hangi tarz müzikleri dinlerdi?

Hakikatin söylem biçimi olarak şiir, sanat gibi toplumsal değerleri temsil eder. 'bir toplumun dili ne kadar şiirsel ve ozan anlatımlıysa, o denli özgür ve anlamlı bir toplumsal bir gerçekliği yansıtır' diyen özgür insan, müzikte de özgürlüğün, estetiğin tınısını arar. Özgür insanın müzik konusunda geçmişten beri bilinen sevdiği sesler vardır. Bir konuşmasında Aram'dan bahsetmişti. Onu dinlemeyi sevdiğini belirtmişti. 2014 yılının son baharında Haber Türk kanalında bayram programı vardı. Aynur Doğan da bu programa katılıp şarkı söylemişti. Özgür İnsan da Aynur Doğan'ın bu programını izlemişti. Aynur Doğan'ı, sesini, söyleme tarzını beğendiğini söylemişti. Koşullardan dolayı başkalarını dinleme imkanı olmamıştı. TRT kanalının halk türküleri programı vardı. 2014 yılında TRT Müzik kanalını vermişlerdi. Onu da dinliyordu. Bir gün sohbete geldiğinde: 'Akşam TRT kanalında bir program vardı onu dinledim. Bir sanatçı kadın vardı, onun sesini, söyleme tarzını beğeniyorum' demişti fakat adını belirtmemişti. Fakat tesadüfen ben de o akşam programı dinlemiştim. Şarkıyı söyleyen, özgür insanın beğendiği sanatçı Aysun Gültekin idi. O tarzda şarkı söyleyen sanatçıların sesini beğenirdi.

Küçükken babasının anlattığı hikayeyi bize hep anlatırdı;

2015'in hemen başıydı. Özgür insan bir gün geldi ve 'akşam tartışma programlarını izlemedim. O yüzden tartışmalarda dikkatinizi çeken şeyler varsa belirtebilirsiniz. Ben akşam Barcelona- Manchester United maçını izledim. Bunu izlemek benim için dinlendirici de oldu. Ara sıra voleybol maçlarını da izliyorum. Nasıl oynadıkları öğretici oluyor' demişti. Özgür insan bazen değerlendirmeler yaparken, küçükken babasının anlattığı bir hikaye anlatırdı. Hikaye şöyle; Fırat'ın kıyısında yaşlı kadın ve oğlu koyunlarını yıkamaya götürür. Koyunlar suyun içindeyken yaşlı kadın da kıyıdan koyunların yanındaki oğluna seslenirmiş. Oğlu da suda boğulmak üzereymiş. Yaşlı kadın oğluna 'oğlum boynuzlu olanı değil, boynuzsuz olanı getir' diye seslenirmiş. Oğlu suda boğulmak üzereyken bu şekilde seslenen ana bir gün boynuzlu olan kendisine tostlayabilir diye istiyormuş. Özgür insan bu hikayeyi anlatırken 'babamın anlattığı şimdi bizim arkadaşların bana olan yaklaşımlarına benziyor. Oğul suda boğulmak üzereyken kadın neyi düşünüyordu. Arkadaşların durumu bana karşı böyledir' diyordu. Bu hikayeyi sık sık anlatırdı.

Üzüldüğü ve öfkelendiği zamanlar oluyor muydu?

Şehitler gerçeği Önderliğin özgürlük mücadelesinde yaşam kaynağı olmuştur. Özgürlük hareketi şehitler hareketidir. Şehidin vasiyetine en çok sahip çıkan, onu anlayan, bağlılığını mücadelesine yansıtan, şehidi varlık gerekçesi yapandır. Özgür İnsanın en çok üzüldüğü ve öfkelendiği olay Sakine Cansızların şahadetidir. Yine Xebat Derik'in şahadetine çok üzülmüştü. 'Rojava Suriye'de böyle tedbirsiz hareket edilir mi? Bu arkadaşlar neden böyle yapıyorlar? Rojava Suriye'nin sorumlususun, ama gitmemen, yapmaman gereken şeyleri yapıyorsun. Diyelim oraya gittin. En azında neden her türlü tedbiri almıyorsun?' derdi. Yine küçük yoldaşımız Mazlum Erenci'nin şahadetine çok üzülmüştü. Sürekli Mazlum Erenci'nin üzerinde değerlendirmeler yapardı. Arkadaşla ilgili basında çıkan yazıları, değerlendirmeleri nasıl bir mücadele geçmişi olduğu, hangi arayışları sonucunda özgürlük dağlarına ulaştığını ve özgürlük bilincine dönüşümü üzerine takip ve değerlendirmeler yapardı. 'O, mücadelenin önderlerinden biri olabilecek bir arkadaştı. Bu genç arkadaşın romanı yazılabilinmelidir' Mustafa Malkoç ve Evrim Demir özgürlük bilinci ve inançlarına büyük değer veriyordu. Şahadetleri kendisini çok üzmüştü. 'Bu arkadaşlar sürekleri anılmalı posterleri kurumlarımızda bulunmalıdır' diyordu.

Adada en çok hangi konular üzerinde dururdu sizlere neler anlatırdı?

Özgür insan, kadın özgürlüğünün gerçekleşmesini devrimin kaynağını sayar, kadın özgürlük mücadelesini vermek için tüm geleneksel içerimleri, kölelik ilişkileri ve zihniyetini bunun duruşlarını ret ederek, yeni yaşamı özgür kadınla inşa ederek amaçladı, uyguladı. İmralı zindanında bu mücadelesini daha da derinleştirip sürekli gündemde tuttu. Özgür İnsan, özelde kadın üzerinde sohbetler yürütürken ve 1980'lerin başında yaşadığı ve hiç unutmadığı bir anısını anlatırdı. '1980'lerin hemen başıydı. Bu, Ebubekir'i en önemli askeri komutanlarımızdan biri olarak hazırlıyorduk. Bunun için bir evde yoğunlaşması ve askeri temelde hazırlanması için kendisine çalışma ortamı hazırlamıştık. Bir gün eve, ne yapıyor, yoğunlaşması ne durumdadır diye gitmiştim. Eve girdim ve o sırada kendisi de başka bir odaya gitmişti. Ben de ne üzerinde yoğunlaşıyor, hangi kitabı okuyor, kitabın hangi yerlerini işaretlemiş, neler dikkatini çekmiş diye okuduğu kitaba baktım. Mao'nun 600 sayfalık askeri yazılarını okuyordu. O koskoca kitapta tek bir şey dikkatini çekmişti. Mao'nun 'kadınsız yaşanmaz' sözü, sadece bu sözünün altını çizmişti. Buna çok öfkelenmiştim. Kendi kendime Allah belanı versin demiştim. Bu kitaptan sadece bu mu dikkatini çekmiş? Ben daha sonra buna karşı şunu belirtmiştim; mevcut kadınla yaşanmaz demiştim. Bugüne kadar da bunu derinleştirerek sürdürüyorum. Ebubekir alçağı en son birini alarak kaçtı. Bunların gerçekliğini bu yüzden çok iyi anlamak, bilince çıkartmak gerekir. Yoldaşın yoldaşı olmak, temsil edilen hakikatten pay almaktır' diyordu.

'Bizlerin her zaman moral gücü ve kaynağıydı';

Önderlik yoldaşlarıyla kazandığı yaşamdaşlığı sürekli anlamlandırarak sürekli paylaşım duyarlılığını büyüttü. İmralı adasındaki arkadaşlarıyla da yoldaşlığını, paylaşım derinliğini, hassaslığını koruyarak kendisinden çoğalmasını bildi. Birgün sohbete çıkmıştık. Özgür İnsan 'bana gelen elbiseler çoktur. Hepsi idarenin emanet deposundadır. Onları idareden isteyerek giyebilirsiniz. Benim elbiselerimi kullanabilirsiniz' demişti. 'ben giymiyorum, bana birkaç elbise parçası yeterli. Buna rağmen elbise getiriyorlar. Bu kadar elbiseyi ne yapacağım, arkadaşlar giysin' yaşamı boyunca değerleri koruyan bir lokma, bir hırka felsefesiyle yaşayan özgür insan, adada da bu ilkesiyle yaşadı. Her şeyimizle ilgileniyordu. Sporda giydiğim ayakkabım biraz eskimişti. Özgür insanında dikkatini çekmişti. Bana hiçbir şey söylememiş ve hissettirmeden göz ucuyla ayakkabılarıma bakmıştı. Yedek ayakkabılarımı ayaklarımda görünce tamam demişti. Bizlere her şekilde çok duyarlıydı. Yemeklerde bizlere bazen kuruyemiş verirlerdi. Bu kuruyemişleri de bazen cebine koyarak spora getirir ve bizlerle de paylaşırdı. Zaman zaman ağız dolu gülüşleriyle bizlerin her zaman moral gücü ve kaynağıydı. İmralı adası Özgürlük Mücadelesinin başarı ve zafer kazanması için çok önemli bir mücadele alanına, özgürlük kalesine çevirmiştir. Önderliğimiz, ruhunu, zihnini tüm varlık gücünü koruduğu kadar düşmana karşı mücadelesinde de gelişim sağlamıştır. Politik bir mücadele alanına çevrilen İmralı adasında, Önderliğimiz politik alandaki yetmezlikleri, eksiklikleri sürekli eleştirerek özgür yaşamın da önünü açmıştır.

'Politik örgütsel halk gücün olursa politik söylemin anlamı olur';

Genel politik gelişmeler yaşanırken, siyasal demokratik mücadelemize karşı yoğun politik, psikolojik saldırılar yapılırken, bunlara karşı doğru, etkili karşılık verilmediğinde çok öfkeleniyordu. Erdoğan ve partisinin saldırılarına gereken sert karşılık verilmemesine çok öfkeleniyordu. 'politik karşılık doğru temelde verilmiyor. Halbuki çok etkili politik karşılık verilerek bu saldırıları boşa çıkarabilirler. Ama politika yapmasını bilmiyorlar. Erdoğan ve partisi de politik anlamda zayıflıklarını gördüğünden dolayı istedikleri gibi saldırıyorlar. Ben bunu belirtirken sert karşılık verirken sadece yapılsın demiyorum, bunun arkasında politik, örgütlü halk gücün olacak. Eğer bu yoksa sert karşılık versen de bir anlam ifade etmez. Sert politik söylemin arkasında politik, örgütsel halk gücün olacak. Bu yoksa politik sert söylemin olsa da bir anlam ifade etmez. Zaman zaman sert politik söylemler oluyor. Fakat karşınızdaki iktidar partisinin arkasında devlet gücü var. Eğer yönelirlerse ne yapacaksınız? Sadece sert politik söylemlerle de kendini kandırmak olur. Politik örgütsel halk gücün olursa politik söylemin anlamı olur. Karşı güç üzerinde etkili ve sonuç alıcı olur' diyordu. Kürt işbirlikçi karakterlere de, 'bunlara sıfat bulmak mümkün değil. Bunların gerçekliklerini ifadeye kavuşturacak kavramlar yoktur. Var olan kavramlar, terimler çok yetersiz kalmaktadır. Akşam birini dinledim, tahammül bile edemedim ve kanal değiştirdim. Küstahça konuşuyorlar. Böylesine kişilikleri Özgürlük Mücadelemize karşı kullanıyorlar' demişti.

Volta atarken tesbih çekmeyi çok sevdiği için Pervin Buldan'ın getirdiği tespihi sohbetlerde yanında getirirdi ve sohbetler arasında bazen tespih çekerdi...

DERLEME

YORUM GÖNDER

ZİYARETÇİ YORUMLARI

BENZER KONULAR

EN GÜZEL YOLDAŞLARI ANARKEN

TARİHİ 15 AĞUSTOS ATILIMI ve YARATTIĞI SONUÇLAR

ZAFERE GİDERKEN TOPLUMSAL BİRLİK ANI

MEŞRU SAVUNMA NEDİR?

15 AĞUSTOS ATILIMI KÜRDÜN ÖZGÜR TARİH YAZIMIDIR

ÖNDERLİK GERÇEKLİĞİ

15 AĞUSTOS DESTANI VE KAHRAMAN EGÎT GERÇEKLİĞİ!

ZİLAN BİR FEDAİ GELENEĞİDİR

KDP, TC’NİN SAHADAKİ FAAL KONTRA JİTEMİDİR

ÖNDERLİKSEL PARADİGMANIN ZAFERİ

KÜRT İSYANLARI VE İÇ İHANET

ULUSLARARASI CEZA MAHKEMELERİNDE SAVAŞ SUÇLARI

PKK İRADELEŞEN VİCDANIN HAKİKAT KILAVUZUDUR

BARIŞ GÖRÜŞMELERİ VE TASFİYE SÜRECİ

TALİBAN - AFGANİSTAN

ULUSLARARASI CEZA MAHKEMESİ ROMA STATÜSÜ

ORTADOĞU'DA ÇÖZÜM ARARKEN

VARLIĞIMIZIN TEMİNATI TOPLUMSAL ÖZ SAVUNMA BİLİNCİDİR

ÖNDERLİK PARADİGMASI - ORTADOĞU

BİLGE ÖCALAN BİZLERİ TOPLUMSAL ÖZ SAVUNMAYA ÇAĞIRIYOR

HAKİKAT ARAYIŞI OLAN GENÇLİĞE!

YAŞANAN ŞAHADETLERİ DOĞRU ANLAMLANDIRABİLMEK

HER HAKİKAT ARAYIŞI, HAKSIZLIĞA KARŞI MÜCADELE İLE BAŞLAR

DÜNDEN BUGÜNE AÇLIK GREVLERİ

ZİMANEK

YİĞİTLİK YÜREK İŞİDİR! 

ÖZE YABANCILAŞMA VE İNSANİ DUYARLILIKLAR ÜZERİNE

KÜRT HALKINA KARŞI ULTRA FAŞİZMİN DARBE DİNAMİĞİ DEVREDEDİR

GERASİMOV DOKTRİNİ NEDİR?

OTONOM MÜCADELE-SAVAŞ DÖNEMİ

TÜRKİYE'NİN DİRİ FAŞİZM BELLEĞİ KÜRT HALKINA BİLENİYOR

PKK ÖZGÜRLEŞTİREN BİR ÖZ DİRENİŞ HAKİKATİDİR

DÜŞMAN BİLİNCİ ve DÜŞMANA ÖFKE

ULRİKE MEİNHOF: SİLAHLANMAYAN ÖLÜR, ÖLMEYENLERSE CANLI CANLI CEZAEVLERİNE GÖMÜLÜR

KLASİK SİYASAL AKIMLAR VE DEMOKRATİK TOPLUMCULUK

MAKRO TARİH OLARAK ANNALES F. BRAUDEL VE ABDULLAH ÖCALAN (1. BÖLÜM)

F. BRAUDEL  A. ÖCALAN MEKAN-ZAMAN-SÜRE KAVRAMLARI (2. BÖLÜM)

TEMSİLİ DEMOKRASİ

AFGANİSTAN: KAZANAN KİM KAYBEDEN KİM?

DERSİM'İN TESLİMİYETİ SEÇEN ÇOCUKLARI

DEĞERLER AŞINMASINI ÖZGÜR BİR RUHSAL DİRENİŞ DURDURUR

İMRALI DEMOKRATİK DİRENİŞ ÇİZGİSİ NEYİ İFADE EDİYOR

ŞEHİT CİHAN'I HATIRLAMAK

ISIS started? Turkey attacks Yezidis in Iraq

ÖZEL SAVAŞ TROLLERİNE KARŞI APOCU İDEOLOJİK REFLEKS

ATEŞKES VE ÖCALAN'I SAVUNMAK

TARİHİ TOPLUMSALLIĞIN İSYANI OLARAK HALKLAR ÖNDERİ ÖCALAN

''ADIM ABDULLAH''

AVRASYACI KLİĞİN PKK DÜŞMANLIĞINI DOĞRU KAVRAMAK

ULUS-DEVLETCİLİK VE TOPLUMCULUK

KANLI TOPRAKLARDA BARIŞI YEŞERTEN BİLGE

MİLLİYETÇİLİKTEN DEMOKRATİK ULUSÇULUĞA

DEMOKRATİK SİYASET: TARİHSEL KÖKEN -2-

DEMOKRATİK SİYASET: TARİHSEL KÖKEN -1-

PKK'NİN TASFİYESİ KONSEPTİ - ORTADOĞU

KİTLESELLEŞEN BİR ANTİFAŞİST SOKAK MÜCADELESİ SÜRECİ KARŞILAR

YEREL DEMOKRATİK YÖNETİMLER

DEVLETSİZ YAŞAMAK MÜMKÜN MÜ?

İKTİDAR VE GÜÇ

BİREY TOPLUM ÇELİŞKİSİ VE SÖMÜRGE KİŞİLİK GERÇEKLĞİ (1.BÖLÜM)

BİREY TOPLUM ÇELİŞKİSİ VE SÖMÜRGE KİŞİLİK GERÇEKLİĞİ (2.BÖLÜM)

KUANTUM FİZİĞİNİN SİYASET BİLİMİNE UYARLANMASI (GİRİŞ)

ÖZGÜR YURTTAŞ HAREKETİNİN TEMEL ÖZELLİKLERİ

KÜRTLER VE İHANET

AFGANİSTAN ÜZERİNE

BiREY TOPLUM ÇELİŞKİSİ  VE SÖMÜRGE KİŞİ  GERÇEKLİĞİ (3.BÖLÜM)

“TC JİTEMİ KDP’NİN KÜRDİSTAN DEVRİMİNİ GASP ETME PLANI”

GERÇEK AŞK NEDİR 

KUANTUM FİZİĞİNİN SİYASET BİLİMİNE UYARLANMASI (1.BÖLÜM)

MANKURTLAŞAN TÜRK SİYASETİNİN ÇÖKÜŞÜ

KOMÜNALİTE ÜZERİNE

TÜRKİYE'DE ULUS-DEVLET VE DEMOKRATİK ULUSLAŞMA SÜRECİ -1-

KUANTUM FİZİĞİNİN SİYASET BİLİMİNE UYARLANMASI 2.BÖLÜM

TÜRKİYE'DE ULUS-DEVLET VE DEMOKRATİK ULUSLAŞMA SÜRECİ -2-

KUANTUM FİZİĞİNİN SİYASET BİLİMİNE UYARLANMASI (3.BÖLÜM)

KUANTUM FİZİĞİNİN SİYASET BİLİMİNE UYARLANMASI (4.BÖLÜM)

TÜRKİYE'DE ULUS-DEVLET VE DEMOKRATİK ULUSLAŞMA SÜRECİ -3-

BAYRAK VE ÇOCUK

KUANTUM FİZİĞİNİN SİYASET BİLİMİNE UYARLANMASI (SONUÇ )

HERKESİN BİLDİĞİ 'SIR' DEĞİLDİR! 

MODERNİTENİN  BİTMEYEN PROJESİ: TALİBAN

PKK’NİN GÖRKEMLİ DEVRİM ÇAĞINDA DİRENİŞLE NEWROZLAŞMAK

DEHAKLAŞAN İLKEL MİLLİYEÇİLİK EN TEHLİKELİ İDEOLOJİDİR

ERBİL SEMALARINDA KAMİKAZE DRONE OYUNLARI

TOPLUMSAL YOZLAŞMANIN PANZEHİRİ GENÇLİK ÖNCÜLÜKLÜ DİRENİŞ ve ÖZ SAVUNMADIR! 

ÇALIŞMALARIMIZDA YANLIŞ SİYASALLAŞMALAR

MEŞRULUĞUN KAYNAĞI: AHLAKİ VE POLİTİK TOPLUM

KAPİTALİZM DÜNYANIN SONUDUR

DEMOKRATİK MODERNİTE EKSENİNDE İDEOLOJİK YERELLEŞME (1)

AHLAKİ VE POLİTİK GÖREVLER

İMRALIDA GUANTANAMO ÖZEL NATO HUKUK REJİMİ UYGULANIYOR

SANATÇI HİSSİ SAVAŞÇI HİSSİ

DEMOKRATİK MODERNİTE EKSENİNDE İDEOLOJİK YERELLEŞME (2)

IRAK SEÇİMLERİ ÜZERİNDE TÜRKİYE GÖLGESİ VE GÜNEY PARADOKSU

MUHTEŞEM YALNIZLIK VE BİZ !

AHLAKİ VE POLİTİK TOPLUM BOYUTU (DEMOKRATİK TOPLUM)

DEMOKRATİK MODERNİTE EKSENİNDE İDEOLOJİK YERELLEŞME (3)

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK (1. BÖLÜM)

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK 2.BÖLÜM

HEVAL ŞÜKRÜ'YÜ  UĞURLARKEN

''SOSYALİZMİN KÜRESEL YÜKSELİŞİNDE PKK'NİN ÖNCÜLÜK ROLÜ''

SÖMÜRGE ÜRETİM TARZINDAKİ SINIF ÇELİŞKİSİNİN ANALİZİ 1.BÖLÜM

ANLAM YÜKLÜ ZAMANLARDA 'ÖZGÜR İNSAN'LA DİYALOGLAR

TARİHTEN GÜNÜMÜZE KADININ ÖZ SAVUNMASI 13.BÖLÜM

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK 3.BÖLÜM

SÖMÜRGE ÜRETİM TARZINDAKİ SINIF ÇELİŞKİSİNİN ANALİZİ 2.BÖLÜM

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK 4.BÖLÜM

GÜNEŞ ÜLKESİNDE DİRİLİŞİ ÖNDER APO VE ŞEHİTLER GERÇEKLEŞTİRDİ

PSİKOLOJİK SAVAŞ ÜZERİNE

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK 5.BÖLÜM

“Dijital medya tasfiyeciliğinin zehirleme virüsü”

ÖNDERLİKTE YAŞAM, BİRDEVRİMCİ MÜCADELEDİR

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK (6.BÖLÜM)

PARASTİNA REWA U PARASTİNA CEWHERİ

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK (7. BÖLÜM)

KCK'DEN ULUSLARARASI TOPLUMA 'KİMYASAL SİLAH' MEKTUBU

HDP YÜZDE 15 AMA FAŞİZM VAR KİMYASAL SİLAHLAR VAR

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK 8.BÖLÜM

İSYAN FAŞİZME KARŞI BİR SİVİL ANGAJMAN HAKKIDIR

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK (9.BÖLÜM)

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK (10.BÖLÜM)

AN SERKEFTİN AN SERKEFTİN PKK

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK 11.BÖLÜM (SON)

KATİLLERDEN HESAP SORMA ZAMANI

İLK SÖZ

3.DÜNYA SAVAŞINDAN ÇIKIŞI SAĞLATACAK TEK GÜÇ DEMOKRATİK HALK DEVRİMİDİR

FAŞİZM TOPLUMU ŞİDDETLE YÖNETMEK İSTER

DÖNEMİN GÖREVİ DEVRİMCİ HALK SAVAŞIDIR

DEVRİMCİ HALK SAVAŞI VE DEMOKRATİK SİYASET

DİRİLİŞTEN KURTULUŞA ÖZGÜRLÜK AŞKI EN TEMEL GÖREVİMİZ

“SEÇİMLERE ENDEKSLENMİŞ ÇÖZÜM BEKLENTİLERİ ÜZERİNE”

ZİHNİYET DEVRİMİ HAKİKAT DİYALOGLARINDA SAKLI

İHANETİN BEDELİ, YOK OLUŞA DOĞRU!

ÖZEL SAVAŞ; BİLİNÇLENEREK, ÖRGÜTLENEREK, DAYANIŞMA İÇERİSİNE GİREREK YENİLGİYE UĞRATILABİLİR

TÜRK DEVLETİNİN PSİKOLOJİK SAVAŞ YÖNTEMLERİ

ÜÇÜNCÜ ÖNDERLİKSEL DOĞUŞ

KÜRTLER DEMOKRATİŞLEŞMENİN ÖNCÜSÜDÜR

DEVRİMCİ EN USTA SANATKÂRDIR

9 EKİM KOMPLOSU 24’ÜNCÜ YILINA GİRERKEN

ÖZGÜRLÜKTEN KORKMAK ESARET GETİRİR

DEVRİMCİ AHLAKİ HÜMANİZMANIN SİYASİ TEMSİLİ

YURTSEVER HALKIMIZA VE DEMOKRATİK KAMUOYUNA!

YURTSEVER KÜRDİSTAN HALKINA VE TÜM KAMUOYUNA

DİJİTAL MEDYADA GÜNDEM ÖNDER ÖCALAN REFERANDUMU

ACIMIZ, BİLİNCE DÖNÜŞEN EYLEMDİR

ÜÇÜNCÜ YOLU ÖRGÜTLÜ VE EYLEMLİ KILMAK

ÖNDERLİĞİMİZİN ÖZGÜRLÜĞÜ YEGANE AMAÇ VE HEDEFİMİZDİR

“DEĞERSİZLİK” AYMAZLIĞI

EMEK VE YAŞAM BAĞLARI

ÖNDERLİK ÇİZGİSİNİN BAŞARISI VE HDP

ÖNDERLİK GERÇEĞİ BÜYÜK BİR EMEK YOĞUNLAŞMASIDIR (1.BÖLÜM)

XELİFAN ŞEHİTLERİ ONURUMUZDUR

MİLİTAN DİLSİZ KONUŞANDIR

ÖNDER APO, BİR HALKIN VAROLMA TARİHİ

ÖNDERLİK GERÇEĞİ BÜYÜK BİR EMEK YOĞUNLAŞMASIDIR (2.BÖLÜM-SON)

ŞİMDİ PKK ZAMANI!

PLATFORM MEVZİDİR,TERK ETMEK SUÇTUR!

ORTADOĞU'DA SUNNİ SEÇİM BLOKLARI İNŞASI

AHLAK FELSEFESİ Mİ VİCDAN FELSEFESİ Mİ?

FAŞİST SALDIRILAR KARŞISINDA NE YAPMALIYIZ?

DEVRİMCİ HALK SAVAŞINI BÜYÜTEREK ‘ÖZGÜRLÜK ZAMANI’ HAMLESİNİ ZAFERLE TAÇLANDIRACAĞIZ

“HAKİKAT AŞKTIR AŞK ÖZGÜR YAŞAMDIR”  “Önder APO”

HAKİKAT PENCERESİNDEN KADRO

SİSTEM KARŞITI HAREKETLER

BİLİM İLE İKTİDARIN BİRLEŞTİĞİ SAHA: DEMOGRAFYA (1.BÖLÜM)

KADIN’I ARAMAK VE HAKİKATİN UMUDUNA ERİŞMEK

AİLE SORUNU VE AİLENİN DEMOKRATİKLEŞMESİNİN ÖNEMİ

ANLAMIN HAKİKAT BİLGELİĞİ

BİLİM İLE İKTİDARIN BİRLEŞTİĞİ SAHA  DEMOGRAFYA (2.BÖLÜM)

HAKİKAT PENCERESİNDEN KADRO (2.BÖLÜM)

KENDİ TOPLUMSALLIĞINI BİZZAT YARATMAYA GİRİŞEN ÖNDER APO

ÖZGÜRLÜK ZAMANI HAMLEMİZİ,ÇÖKERTME PLANI'NI ÇÖKERTMİŞTİR

TÜRK DEVLETİNE KİMYASAL SİLAH KULLANMA AYRICALIĞI

PKK VE ÖNDERLİĞİNE KURULAN NATO GLADİOSU KOMPLOSUNUN ŞİFRESİ: OLOF PALME SUİKASTI

HAKİKAT PENCERESİNDEN KADRO (3.BÖLÜM)

ARTIK SAVAŞIN KARAKTERİ DEĞİŞTİ!

KÜRDÜN TARİHİ ACILARININ DERMANIDIR PKK

HALEPÇE'DEN WERXELÊ'YE KÜRTLERİN KİMYASALLA MÜCADELESİ

RADİKAL DEMOKRASİYİ KÜRTLERDEN ÖĞRENECEĞİZ

SOYKIRIMA KARŞI YENİLMEYEN STRATEJİ

ULUSLARARASI KOMPLO VE DEM DEMA AZADİYÊ HAMLESİ

40 YILLIK MÜCADELE TARİHİNİN ZİRVESİ: ROJAVA KADIN DEVRİMİ

PKK SÖMÜRGECİLERİN BÖLDÜĞÜ KÜRDİSTAN SINIRLARINI BİRLEŞTİRİYOR

KAYALARDA KÖK SALMAKTIR GERİLLACILIK (1.BÖLÜM)

KİMYASAL SİLAHLARIN YASAKLANMASI ÖRGÜTÜ NEDEN SESSİZ?

ÖNDERLİK GERÇEĞİ VE PKK DENEYİMİ

KAYALARDA KÖK SALMAKTIR GERİLLACILIK (2.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (9.BÖLÜM)

KİMYASAL SALDIRILAR İÇİN YERİNDE İNCELEME YAPILSIN

ŞEHİT MEHMET TUNÇ

ZEHİRLİ GAZLAR VE KİMYASAL SİLAHLARIN KULLANIMI VE YASAKLANMASINA DAİR DERLEME 

109 AYDINDAN BM’YE KİMYASAL SİLAH KULLANIMI İÇİN SORUŞTURMA ÇAĞRISI

1923’TEN BERİ SÜREN HAKSIZLIĞA SON VERİN!

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (10.BÖLÜM)

PKK'NİN KURULUŞUNUN ANISINA (1.BÖLÜM)

KOMÜNAL KADIN EKONOMİ DERLEMELERİ – 1

İSYANSIZ YAŞAM KÖLE İNSANI YARATIR