SANATÇI HİSSİ SAVAŞÇI HİSSİ
SANATÇI HİSSİ SAVAŞÇI HİSSİ
0 Yorum
16-09-2021

En derinlerinde hissettiğini anlamlandırabilmek muazzam bir güç ister; yoksa gerçek sizi öldürür. Şiyar Malatya, gerçeğin bizi öldürmemesi için iki biçimde savaştı; bu savaşların birini silahıyla, diğerini sanatıyla verdi. Kürt gerçekliğine böyle bir ölümsüzlük sundu.

"Onu yalnızca dokunarak, yalnızca koklayarak bile tanırdım; kör olsam bile nefeslerinden, ayaklarının yere vuruşundan tanırdım. Ölmüş olsam bile, dünyanın sonu gelmiş olsa bile tanırdım onu"

Akhilleus’un şarkısı

Kaybı yazmak, anlatmak ve anlamlandırmak gerçeği görmek ve kabul etmektir. Kabul edemediğimiz bir gerçek var hayatımızda. Bu gerçek, kaybı kabul etmemek, edememektir. Bu bir rettir. Ama çok önemli, tüm gerçekleri alt üst edecek, yeniden dönüştürmemizi gerektiren bir ret. Yazamamak, anlatamamak, dokunamamak bundandır, bilememekten değil. Kabul edersek, işte o zaman kaybedeceğimizi düşünürüz. Bu nedenle hala biz söylenmesi gereken sözü söylemedik ve gerçeği anlamaya çalışıyoruz. Ancak, bin yıllar önce sanki heval Şiyar için de söylenmiş bu cümleyi şimdilik yazabiliriz buraya: "Kör olsam bile… Ölmüş olsam bile onu tanırdım." Öyle biridir Heval Şiyar, kör olsanız da tanırdınız onu. Onun ardından hala bu dünyayı yıkacak kadar bağıramadık elbet. Ona "Gitme, bizi kendinden eyleme, canı candan etme" demedik ve birçok giden için yaptığımız gibi erteledik bunu. Onlar bunu hissediyordur, biliyoruz. Hakikaten biliyoruz, hissediyoruz.

Hisleriniz olmazsa, gerçek sizi öldürür;

Önderlik, rasyonalizmin yok ettiği insan metafiziğinin büyüsel değerini ısrarla anlamamızı ister ve bunun için "Anlamın ve hissin yarattığı insan" tanımını yolun başlangıç noktası olarak işaretler. Heval Şiyar’ı da burada arayabilir ve bulabiliriz. O baştan sona anlam ve hissin insanıydı çünkü. Hisleriyle yaşamasını bilmek çok zordur. Başlı başına sanatsal bir durumdur. Acıyı, sevinci, gerçeğin her halini duyumsamak ve yönetebilmek alanıdır bu. Diyebiliriz ki Heval Şiyar, tıpkı antik çağ ozanları gibi, sanat ile acıyı yönetme yeteneğini gösterebilmiş biridir. En derinlerinde hissettiğini anlamlandırabilmek muazzam bir güç ister; yoksa gerçek sizi öldürür. Şiyar Malatya, gerçeğin bizi öldürmemesi için iki biçimde savaştı; bu savaşların birini silahıyla, diğerini sanatıyla verdi. Kürt gerçekliğine böyle bir ölümsüzlük sundu. 

Hissiyatını Karadeniz gerillacılığı yaptığı döneme ait anılarını anlatırken kendisi şöyle tarif etmişti: "Biliyor musun heval, savaşçı hissi diye bir şey var; nasıl oluyor ben de bilmiyorum ama hiçbir somut gözlem olmamasına ve her şey yolunda gidiyor gibi görünmesine rağmen bir anda bir his düşer kalbine 'yolunda olmayan bir şey var, bir şey olacak' diye. Dur bir örnekle anlatayım sana. Üç gün aralıksız yürümüştük. Durmadan dereleri, sık ormanları geçtik ve ancak 3 dakika mola verebiliyorduk, çünkü alana yeni girmiştik ve geçtiğimiz her yere kısa süre sonra düşman geliyordu. Bu aralıksız uzun yürüyüşten sonra son derece korunaklı bir noktaya gelebilmiştik. 3 aydan sonra ilk defa ayakkabılarımızı çıkarmış, sırt çantamızı indirmiştik. Çoraplarımız çürümüş, ayaklarımız buruş buruş olmuştu. Mola verdiğimiz alan sakindi, deşifre değildi. Tam suyun kenarına ineceğim sırada bir an durdum ve uzaklara baktım. Bir an o sessizlik, o ıssızlık içinde bir şeylerin olduğunu, bize doğru geldiğini hissettim. His işte, görünürde yaprak bile kıpırdamayacak kadar bir sakinlik vardı. İşte bu sakinlik beni huzursuz etti. Arkadaşların yanına geldim ve 'bir şey olacak, bence etrafımız kuşatılmış' dedim. Önce inanmadı kimse ve ısrarla 'Toparlanmalıyız' dedim tekrar. Daha çantalarımızı yeni sırtlamıştık ki silahlar patladı. Etrafımız sarılmıştı ama düşman sık ağaçlardan grubumuzu tam gözlemleyemiyordu. O an çok az ilerideki dere gözüme ilişti ve iki arkadaşla dereye bıraktık kendimizi. Sazlıkların sık olduğu yere doğru çekildik. Yanı başımızda saatlerce araziyi yokladı düşman. Hiçbir sonuç alamadan geri çekildiler. İşte savaşçı hissi böyle bir şeydir. Hissedersin o kadar. İnsanı ve hayatı derinden hissediyorum. Her şeyi önce hislerim söyler bana."

Heval Şiyar savaşlarını, zaferleri, yenilgileri ve ölümü de anlatırdı ama yoldaşlarıyla yaşadıklarını, insan hikayelerini anlatmayı daha çok severdi. Dersim gerillacılığını anlatırdı en çok. Nöbetlerde nerdeyse kucağında taşıdığı yıldızların sayısını bilecek kadar gökyüzünü, ayın an be an tüm hallerini çok büyük bir sevgi ve heyecanla anlatırdı.  "Bak heval, ayın çevresinde kırmızı bir hale oluştuğunda kar yağacak. Ben nöbetlerde gökyüzünü izlerken yeryüzünü tanıdım. Şimdi tek tek her yıldızı ve zamana göre aldıkları konumu biliyorum" derdi. Bunu derken gökyüzünü izlerdi. Sanki yıldızlar gözlerini yurt edinmişti onun, ışıl ışıl parlardı gözleri. Uğradığı Dersim köylülerini, cem ve divanlarını, saz ve sözlerini... Çok severdi insanları ve onların hayatlarını; bağlanırdı onlara.

Nereden geldiğiniz değil, Nerede olduğunuz önemli;

Şimdi esas konuya gelirsek; çoğu zaman şehit bir arkadaşın nereli olduğu, nasıl bir hayatı olduğu, gerillaya ne zaman katıldığı sorulur bize.  Duruyoruz orada, hiçbir zaman bu sorulara tam cevap veremiyoruz. Aynı sevincin çiçekleriyiz, aynı acıda perişan olmuşuz, aynı hayalin ışığına doymuşuz, aynı ayrılıklarda üzülmüş, aynı kavuşmalarda coşkun sel olmuşuz, aynı işkencelerden geçmiş, aynı onurun namlularını taşımışız. Ölüme birlikte düşmüş, yaşama birlikte koşmuşuz. Belki de bir yerden sonra birbirimize dönüşmüşüz ama kimlik bilgilerimizi hiç önemsememişiz. Önemli midir? Değildir. Bilemediğimizden değil, tanımak bizde burada gerçekleşmediği içindir. Nerden geldiğimiz değil, nerde olduğumuz önemli. Oysa bir görevdir yapabildiğimiz kadar şehidi anlatmak. Bir istek sadece. Bu görevi yerine getirirken, yaşadığımız sadece bu anlatabilmek sıkıntısının bilinmesidir, o kadar.

Heval Şiyar 4 Ocak 1977 Malatya Yazıhan doğumludur. Dirêjan aşiretindendir. Biri erkek, biri kız olmak üzere iki kardeşi var. Babası memur olduğu için aile bir çok ilde ikamet eder ve Heval Şiyar da öğrenimini farklı illerde görür. Ancak Yazıhan kültürü ve yurtseverliği Heval Şiyar’ın karakterini belirleyen başat noktadır. Yurtsever ve direnişçi kimliğiyle bilinen Dirêjan Aşireti'nin çok sayıda şehidi vardır. Bunun yanı sıra Yazıhan sünni ve Alevi Kürtlerin iç içe olduğu bir yerdir. Ancak Yazıhan’da dikkat çekici olan asıl şey, mezhepsel bölünmenin derin olmadığı, Kürt kültürünün orijinini koruduğu ve bunun buradaki Kürtleri birbirinden keskin çizgilerle ayrışmadan koruduğudur. Özel bir vurgu olmasa sünni Kürtlerin sünni inancına sahip olduğunu fark edemiyorsunuz bile. Alevi Kürtlük hakim kültürdür ve hoşgörü burada en çok göze çarpan özelliktir. Ozanlık, saz ve söz burada Heval Şiyar’ın ruhunu şekillendirmiştir. Heval Şiyar, 1996 yılında Dicle Üniversitesi hukuk fakültesini kazanır ve Amed’e yerleşir. Üniversitede gençlik çalışmalarında yer alır. Bu yıllar gençlik örgütlenmesinin en güçlü olduğu yıllardır. Önderliğin Türkiye’ye teslim edildiği 1999 yılı Heval Şiyar için bir dönüm noktası olur. Bu süreci hayatının en önemli süreçlerinden biri olarak görüyordu ve anılarında en fazla bu sürece yer verirdi. Onun dilinden aktaralım: "Önderliğin teslim edildiğini duyduğumuzda soluğu partide aldık. Ne yapacağımızı tartıştık 'hiçbir şeyimiz olmayabilir, silahımız yok ama bu dünyayı yakacak öfkemiz var. Ateşten bir çemberle Önderliği ve mücadeleyi koruyacağız. Artık konuşacak bir şey kalmadı, bu dünyayı ateşe vereceğiz' kararına vardık ve tüm paramızı toplayıp benzin aldık. İlk eylemi o gün Amed’de başlattık. Devlet kurumlarına molotoflarımızla saldırdık, gösteriler düzenledik. Zaten daha sonra eylemler çığ gibi büyüdü. Bu durumda okul okumak benim için anlamını yitirdi ve gerillaya katılma kararı aldım."

"En derinlerinde hissettiğini anlamlandırabilmek muazzam bir güç ister; yoksa gerçek sizi öldürür. Şiyar Malatya, gerçeğin bizi öldürmemesi için iki biçimde savaştı; bu savaşların birini silahıyla, diğerini sanatıyla verdi. Kürt gerçekliğine böyle bir ölümsüzlük sundu."

Bilincine vardığın gerçek, hakikattir;

Önderlik "Hakikat gerçek olmayıp, uykudaki gerçeğin uyandırılmış halidir. Hakikat uykudaki gerçekliğin uyandırılmış halidir" der. Yani bilincine, anlamına vardığın gerçek hakikattir ve bu anlamı, bilinci edindiğin surette sen gerçekliğin gücü olmaktasın. Gerçeğin kendisinden çok, hakikat savaşçıları olmak bu neden ile esas alınır. Hakikat arayışçılığı bu durumda gerçeğin nasıl yorumlanacağı ve anlamlandırılacağı konusudur. Yorumladığın, anlamlandırdığın oranda, yani hakikatini bildiğin oranda gerçek sana dönüşmektedir ya da sen gerçeğin kendisi olmaktasın. Heval Şiyar’ı bu bilgi içinde tarif edebiliriz. Hakikatin bilgisiydi o. Heval Fuat "Hakikat bir bütündür, parçalanamaz" der. Kafka, "Gerçek bölünemez, böldüğün durumda bir yalan olmak zorundasın" der. Bu hakikat bir deyişte "Kim sorarsa dal bizdedir. Bahçe bizim, gül bizdedir" biçiminde dile getirilmiştir. İşte Heval Şiyar’ın savaşçılığı ve ozanlığını bu bilinç içinde yorumlayabiliriz. O, dal değil ağaç, gül değil bahçenin kendisiydi. O bütünsel hakikatti.

Silahı kadar sazını konuşturan, eylemleri kadar türkülerini dillendiren, ölüm tarlası içinde yaşamı çağıran, aşk içinde her şeyi yaşayan Heval Şiyar, sıra dışı değildir. Gerçekte en normal insan gerçeği olduğunu, yani bütünsel hakikat olduğunu gösteriyor. Ezilen bir ulusun üyesi, ozan ya da avukat, şair ya da zanaatkar, işçi ya da köylü, kadın ya da erkek, hiçbir sosyal farklılık sahibi olamazdı. Her farklılık sonuçta tek bir gerçekte buluşuyordu: Hepimiz köleyiz. O halde yapmamız gereken tek gerçek şey olacaktı: Özgürlük için savaşmak. Bu durumda anormal veya normal olan nedir?

İnsan ve toplum gerçeği fazlasıyla parçalanmış, küçültülmüş ve dağıtılmıştır. Sömürge sistemi içinde kendisine bahşedilen kölelilik statülerinin görece farklılıklarını edilgenlik ve pasifizme gerekçe yapmak bir ezilen ulus bireyi sendorumudur. Köleliğinin bilincinden kaçıştır bu. Aydın, sanatçı, siyasetçi kimlikleri ardına saklanan muazzam bir kölelik ideolojisi bulunmaktadır. Gramsci bu nedenle zindan hayatının çoğunu aydının görevleri üzerine yoğunlaşarak geçirmiştir. Fanon adeta kendini de mahvedecek yoğunlukta ezilenlerin psikolojisini çözümlemeye adamıştır kendisini. Çünkü ezilenlerin gerçeği dağıtılmıştı ve hakikati parçalanmıştı. Bütünsel bir hakikat ortaya çıkarmak için aydın, sanatçı ve siyasetçi önce büyük savaşçı önderler olmalıydı. Ya da tüm bu kimlikler özgürleşmek için anlam kazanmalıydı.

Halkının acılarını sanat ile anlatmak;

Heval Şiyar işte bu noktada aydın, hukukçu ve ozan kimliğini savaşçı ve komutanlık kimlikleriyle tamamlamış, hakikat birliğini kişiliğinde sağlamış biridir. Belki de onun videoları izlendiğinde çoğu kişi "Keşke sadece sanatını icra etseydi" diyordur. Der insan, çünkü sazı bu denli kıyılamaz güzellikte seven, sözü kalpten çıkıp nefes olan kim var ki? Ancak o dağların savaşçısı olmasaydı, nice canın acısını tatmasaydı, her hakikatin arayış olduğunu bizzat yaşamasaydı o türküleri, stranları nasıl söyleyebilirdi ki? O her sazın teline vuruşta giden şehidin acısı vardır, o her iç çekişte ayrılığa ağıt vardır, o titreyen seste umuda yakarış vardır, o yürekte Kürdistan hayali vardır. O ses dağın sesidir. O tüm bu gerçeklerin bütünü olmasaydı, herkes bu kadar sever ve bağlanabilir miydi ona? Bütünsel gerçekliği kavramak ve bütünsel bilincini yaşayarak temsil etmek budur işte.

Işıl ışıldı gözleri, orda güneş doğardı sanki. Neşe ve sevinç doluydu yüzü, sanki al al güller açardı orada. İlk bakışta neşesi, gülüşleri ve her anı keyifli yaşaması ile göze çarpardı ama gerçekte kalbi bin yılların keder ve acılarıyla doluydu. Sazı ve sözü silahı kadar sevmesinin nedeni, kalbine sığmayan kederi tutulamayan ırmaklar gibi salıverme isteğiydi ve bu onun gerçek ile bir savaşma biçimiydi. Nietzsche "Gerçekler yüzünden ölmemek için sanata sahibiz" demiş. Bu tespit muazzam bir hakikate işaret eder ve Heval Şiyar’ın ozanlığını tam da bu hakikat açıklayabilir. Gerçekler yüzünden ölmemek için sazı silahı kadar kullandı, savaştığı kadar türküler söyledi, aklı isyan ettiği ve direndiği kadar yüreği de her an bu isyanı sazı ve sözü ile dillendirdi.

Kafka "Sevdiğin her şey muhtemelen kaybolacak, ama sonunda sevgi başka şekilde geri dönecek" der. Öyledir. Heval Şiyar için sanat sevginin bir geri dönme biçimiydi. Ozanlığının savaşçılığı kadar büyük olmasının nedeni, ölüme karşı sevginin yaşama dönüşünü sesi ile sağlıyor olmasıydı. Onun söylediği her stranda, her türküde bir hikaye, bir yoldaş, bir keder, bir sevinç dile gelmiştir. Büyük bir sevgidir bu; sevdiklerine seslenmiştir hangi ayrılıkta olursa olsun.

Freud "Hangi insanın ruhuna yolculuk yaptıysam, oraya benden önce ayak basan bir ozanın ayak izlerine rastladım" der. Yani sanatın, sanatın metafiziğinin insanın en eski hakikati olduğuna işaret eder. Heval Şiyar, onu tanıyanlar için işte o ozandır. O, ruhumuza ayak basan ilk  ozanın ayak izleridir ve bize bıraktığı savaşı ve sanatı ile her gün geri dönen sevginin ta kendisidir. O, sevdiğimiz her şeydir. Her yeni sevgide o vardır. Yoldaşlarını çok sevdi, çok sevildi.

O hala yolculanamayan biridir; yanımızdadır. Canımız, ciğerimizdir. Onu bırakamadık, bırakamıyoruz, bırakamayacağız da galiba…

Ne çok severdi Ciwan Haco’nun "Can" stranını söylemeyi. Söylerken nasıl da bir keder gölgesi düşerdi yüzüne. Yüzünde ne de güzel insanlar yürürdü o sıra…

"Can te çi ji min kir

Can te çi ji xwe kir"

Şiyar Harûn Meletî kimdir?

Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’ndeki adı Şiyar Harûn Meletî olan Mehmet ASLAN, 4 Ocak 1977’de dünyaya geldi. Malatya Yazıhanlı ve Drêjan aşiretine mensup yurtsever bir Kürt ailesinin çocuğu olan Şehit Şiyar’ın Annesi Besê, babası da Şevki’dir. Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesinde okurken aktif siyasete katıldı. 1999’da Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a dönük komplo döneminde Kürdistan İşçi Partisi (PKK)’ye katıldı. Karadeniz ve Dersim’de gerilla mücadelesinden Başûrê Kurdistan’da Medya Savunma Alanları’na, Bakur’a, Rojava Kurdistan’ına kadar Kürdistan’ın 3 parçasında fiili olarak yurt savunmasında yerini aldı. Rojava Kürdistan’ının Şehba Kantonu’nda şehitler kervanına katıldı...

STARA EZDA

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

YORUM GÖNDER

ZİYARETÇİ YORUMLARI

BENZER KONULAR

EN GÜZEL YOLDAŞLARI ANARKEN

TARİHİ 15 AĞUSTOS ATILIMI ve YARATTIĞI SONUÇLAR

ZAFERE GİDERKEN TOPLUMSAL BİRLİK ANI

MEŞRU SAVUNMA NEDİR?

15 AĞUSTOS ATILIMI KÜRDÜN ÖZGÜR TARİH YAZIMIDIR

ÖNDERLİK GERÇEKLİĞİ

15 AĞUSTOS DESTANI VE KAHRAMAN EGÎT GERÇEKLİĞİ!

ZİLAN BİR FEDAİ GELENEĞİDİR

KDP, TC’NİN SAHADAKİ FAAL KONTRA JİTEMİDİR

ÖNDERLİKSEL PARADİGMANIN ZAFERİ

KÜRT İSYANLARI VE İÇ İHANET

ULUSLARARASI CEZA MAHKEMELERİNDE SAVAŞ SUÇLARI

PKK İRADELEŞEN VİCDANIN HAKİKAT KILAVUZUDUR

BARIŞ GÖRÜŞMELERİ VE TASFİYE SÜRECİ

TALİBAN - AFGANİSTAN

ULUSLARARASI CEZA MAHKEMESİ ROMA STATÜSÜ

ORTADOĞU'DA ÇÖZÜM ARARKEN

VARLIĞIMIZIN TEMİNATI TOPLUMSAL ÖZ SAVUNMA BİLİNCİDİR

ÖNDERLİK PARADİGMASI - ORTADOĞU

BİLGE ÖCALAN BİZLERİ TOPLUMSAL ÖZ SAVUNMAYA ÇAĞIRIYOR

HAKİKAT ARAYIŞI OLAN GENÇLİĞE!

YAŞANAN ŞAHADETLERİ DOĞRU ANLAMLANDIRABİLMEK

HER HAKİKAT ARAYIŞI, HAKSIZLIĞA KARŞI MÜCADELE İLE BAŞLAR

DÜNDEN BUGÜNE AÇLIK GREVLERİ

ZİMANEK

YİĞİTLİK YÜREK İŞİDİR! 

ÖZE YABANCILAŞMA VE İNSANİ DUYARLILIKLAR ÜZERİNE

KÜRT HALKINA KARŞI ULTRA FAŞİZMİN DARBE DİNAMİĞİ DEVREDEDİR

GERASİMOV DOKTRİNİ NEDİR?

OTONOM MÜCADELE-SAVAŞ DÖNEMİ

TÜRKİYE'NİN DİRİ FAŞİZM BELLEĞİ KÜRT HALKINA BİLENİYOR

PKK ÖZGÜRLEŞTİREN BİR ÖZ DİRENİŞ HAKİKATİDİR

DÜŞMAN BİLİNCİ ve DÜŞMANA ÖFKE

ULRİKE MEİNHOF: SİLAHLANMAYAN ÖLÜR, ÖLMEYENLERSE CANLI CANLI CEZAEVLERİNE GÖMÜLÜR

KLASİK SİYASAL AKIMLAR VE DEMOKRATİK TOPLUMCULUK

MAKRO TARİH OLARAK ANNALES F. BRAUDEL VE ABDULLAH ÖCALAN (1. BÖLÜM)

F. BRAUDEL  A. ÖCALAN MEKAN-ZAMAN-SÜRE KAVRAMLARI (2. BÖLÜM)

TEMSİLİ DEMOKRASİ

AFGANİSTAN: KAZANAN KİM KAYBEDEN KİM?

DERSİM'İN TESLİMİYETİ SEÇEN ÇOCUKLARI

DEĞERLER AŞINMASINI ÖZGÜR BİR RUHSAL DİRENİŞ DURDURUR

İMRALI DEMOKRATİK DİRENİŞ ÇİZGİSİ NEYİ İFADE EDİYOR

ŞEHİT CİHAN'I HATIRLAMAK

ISIS started? Turkey attacks Yezidis in Iraq

ÖZEL SAVAŞ TROLLERİNE KARŞI APOCU İDEOLOJİK REFLEKS

ATEŞKES VE ÖCALAN'I SAVUNMAK

TARİHİ TOPLUMSALLIĞIN İSYANI OLARAK HALKLAR ÖNDERİ ÖCALAN

''ADIM ABDULLAH''

AVRASYACI KLİĞİN PKK DÜŞMANLIĞINI DOĞRU KAVRAMAK

ULUS-DEVLETCİLİK VE TOPLUMCULUK

KANLI TOPRAKLARDA BARIŞI YEŞERTEN BİLGE

MİLLİYETÇİLİKTEN DEMOKRATİK ULUSÇULUĞA

DEMOKRATİK SİYASET: TARİHSEL KÖKEN -2-

DEMOKRATİK SİYASET: TARİHSEL KÖKEN -1-

PKK'NİN TASFİYESİ KONSEPTİ - ORTADOĞU

KİTLESELLEŞEN BİR ANTİFAŞİST SOKAK MÜCADELESİ SÜRECİ KARŞILAR

YEREL DEMOKRATİK YÖNETİMLER

DEVLETSİZ YAŞAMAK MÜMKÜN MÜ?

İKTİDAR VE GÜÇ

BİREY TOPLUM ÇELİŞKİSİ VE SÖMÜRGE KİŞİLİK GERÇEKLĞİ (1.BÖLÜM)

BİREY TOPLUM ÇELİŞKİSİ VE SÖMÜRGE KİŞİLİK GERÇEKLİĞİ (2.BÖLÜM)

KUANTUM FİZİĞİNİN SİYASET BİLİMİNE UYARLANMASI (GİRİŞ)

ÖZGÜR YURTTAŞ HAREKETİNİN TEMEL ÖZELLİKLERİ

KÜRTLER VE İHANET

AFGANİSTAN ÜZERİNE

BiREY TOPLUM ÇELİŞKİSİ  VE SÖMÜRGE KİŞİ  GERÇEKLİĞİ (3.BÖLÜM)

“TC JİTEMİ KDP’NİN KÜRDİSTAN DEVRİMİNİ GASP ETME PLANI”

GERÇEK AŞK NEDİR 

KUANTUM FİZİĞİNİN SİYASET BİLİMİNE UYARLANMASI (1.BÖLÜM)

MANKURTLAŞAN TÜRK SİYASETİNİN ÇÖKÜŞÜ

KOMÜNALİTE ÜZERİNE

TÜRKİYE'DE ULUS-DEVLET VE DEMOKRATİK ULUSLAŞMA SÜRECİ -1-

KUANTUM FİZİĞİNİN SİYASET BİLİMİNE UYARLANMASI 2.BÖLÜM

TÜRKİYE'DE ULUS-DEVLET VE DEMOKRATİK ULUSLAŞMA SÜRECİ -2-

KUANTUM FİZİĞİNİN SİYASET BİLİMİNE UYARLANMASI (3.BÖLÜM)

KUANTUM FİZİĞİNİN SİYASET BİLİMİNE UYARLANMASI (4.BÖLÜM)

TÜRKİYE'DE ULUS-DEVLET VE DEMOKRATİK ULUSLAŞMA SÜRECİ -3-

BAYRAK VE ÇOCUK

KUANTUM FİZİĞİNİN SİYASET BİLİMİNE UYARLANMASI (SONUÇ )

HERKESİN BİLDİĞİ 'SIR' DEĞİLDİR! 

MODERNİTENİN  BİTMEYEN PROJESİ: TALİBAN

PKK’NİN GÖRKEMLİ DEVRİM ÇAĞINDA DİRENİŞLE NEWROZLAŞMAK

DEHAKLAŞAN İLKEL MİLLİYEÇİLİK EN TEHLİKELİ İDEOLOJİDİR

ERBİL SEMALARINDA KAMİKAZE DRONE OYUNLARI

TOPLUMSAL YOZLAŞMANIN PANZEHİRİ GENÇLİK ÖNCÜLÜKLÜ DİRENİŞ ve ÖZ SAVUNMADIR! 

ÇALIŞMALARIMIZDA YANLIŞ SİYASALLAŞMALAR

MEŞRULUĞUN KAYNAĞI: AHLAKİ VE POLİTİK TOPLUM

KAPİTALİZM DÜNYANIN SONUDUR

DEMOKRATİK MODERNİTE EKSENİNDE İDEOLOJİK YERELLEŞME (1)

AHLAKİ VE POLİTİK GÖREVLER

İMRALIDA GUANTANAMO ÖZEL NATO HUKUK REJİMİ UYGULANIYOR

SANATÇI HİSSİ SAVAŞÇI HİSSİ

DEMOKRATİK MODERNİTE EKSENİNDE İDEOLOJİK YERELLEŞME (2)

IRAK SEÇİMLERİ ÜZERİNDE TÜRKİYE GÖLGESİ VE GÜNEY PARADOKSU

MUHTEŞEM YALNIZLIK VE BİZ !

AHLAKİ VE POLİTİK TOPLUM BOYUTU (DEMOKRATİK TOPLUM)

DEMOKRATİK MODERNİTE EKSENİNDE İDEOLOJİK YERELLEŞME (3)

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK (1. BÖLÜM)

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK 2.BÖLÜM

HEVAL ŞÜKRÜ'YÜ  UĞURLARKEN

''SOSYALİZMİN KÜRESEL YÜKSELİŞİNDE PKK'NİN ÖNCÜLÜK ROLÜ''

SÖMÜRGE ÜRETİM TARZINDAKİ SINIF ÇELİŞKİSİNİN ANALİZİ 1.BÖLÜM

ANLAM YÜKLÜ ZAMANLARDA 'ÖZGÜR İNSAN'LA DİYALOGLAR

TARİHTEN GÜNÜMÜZE KADININ ÖZ SAVUNMASI 13.BÖLÜM

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK 3.BÖLÜM

SÖMÜRGE ÜRETİM TARZINDAKİ SINIF ÇELİŞKİSİNİN ANALİZİ 2.BÖLÜM

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK 4.BÖLÜM

GÜNEŞ ÜLKESİNDE DİRİLİŞİ ÖNDER APO VE ŞEHİTLER GERÇEKLEŞTİRDİ

PSİKOLOJİK SAVAŞ ÜZERİNE

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK 5.BÖLÜM

“Dijital medya tasfiyeciliğinin zehirleme virüsü”

ÖNDERLİKTE YAŞAM, BİRDEVRİMCİ MÜCADELEDİR

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK (6.BÖLÜM)

PARASTİNA REWA U PARASTİNA CEWHERİ

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK (7. BÖLÜM)

KCK'DEN ULUSLARARASI TOPLUMA 'KİMYASAL SİLAH' MEKTUBU

HDP YÜZDE 15 AMA FAŞİZM VAR KİMYASAL SİLAHLAR VAR

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK 8.BÖLÜM

İSYAN FAŞİZME KARŞI BİR SİVİL ANGAJMAN HAKKIDIR

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK (9.BÖLÜM)

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK (10.BÖLÜM)

AN SERKEFTİN AN SERKEFTİN PKK

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK 11.BÖLÜM (SON)

KATİLLERDEN HESAP SORMA ZAMANI

İLK SÖZ

3.DÜNYA SAVAŞINDAN ÇIKIŞI SAĞLATACAK TEK GÜÇ DEMOKRATİK HALK DEVRİMİDİR

FAŞİZM TOPLUMU ŞİDDETLE YÖNETMEK İSTER

DÖNEMİN GÖREVİ DEVRİMCİ HALK SAVAŞIDIR

DEVRİMCİ HALK SAVAŞI VE DEMOKRATİK SİYASET

DİRİLİŞTEN KURTULUŞA ÖZGÜRLÜK AŞKI EN TEMEL GÖREVİMİZ

“SEÇİMLERE ENDEKSLENMİŞ ÇÖZÜM BEKLENTİLERİ ÜZERİNE”

ZİHNİYET DEVRİMİ HAKİKAT DİYALOGLARINDA SAKLI

İHANETİN BEDELİ, YOK OLUŞA DOĞRU!

ÖZEL SAVAŞ; BİLİNÇLENEREK, ÖRGÜTLENEREK, DAYANIŞMA İÇERİSİNE GİREREK YENİLGİYE UĞRATILABİLİR

TÜRK DEVLETİNİN PSİKOLOJİK SAVAŞ YÖNTEMLERİ

ÜÇÜNCÜ ÖNDERLİKSEL DOĞUŞ

KÜRTLER DEMOKRATİŞLEŞMENİN ÖNCÜSÜDÜR

DEVRİMCİ EN USTA SANATKÂRDIR

9 EKİM KOMPLOSU 24’ÜNCÜ YILINA GİRERKEN

ÖZGÜRLÜKTEN KORKMAK ESARET GETİRİR

DEVRİMCİ AHLAKİ HÜMANİZMANIN SİYASİ TEMSİLİ

YURTSEVER HALKIMIZA VE DEMOKRATİK KAMUOYUNA!

YURTSEVER KÜRDİSTAN HALKINA VE TÜM KAMUOYUNA

DİJİTAL MEDYADA GÜNDEM ÖNDER ÖCALAN REFERANDUMU

ACIMIZ, BİLİNCE DÖNÜŞEN EYLEMDİR

ÜÇÜNCÜ YOLU ÖRGÜTLÜ VE EYLEMLİ KILMAK

ÖNDERLİĞİMİZİN ÖZGÜRLÜĞÜ YEGANE AMAÇ VE HEDEFİMİZDİR

“DEĞERSİZLİK” AYMAZLIĞI

EMEK VE YAŞAM BAĞLARI

ÖNDERLİK ÇİZGİSİNİN BAŞARISI VE HDP

ÖNDERLİK GERÇEĞİ BÜYÜK BİR EMEK YOĞUNLAŞMASIDIR (1.BÖLÜM)

XELİFAN ŞEHİTLERİ ONURUMUZDUR

MİLİTAN DİLSİZ KONUŞANDIR

ÖNDER APO, BİR HALKIN VAROLMA TARİHİ

ÖNDERLİK GERÇEĞİ BÜYÜK BİR EMEK YOĞUNLAŞMASIDIR (2.BÖLÜM-SON)

ŞİMDİ PKK ZAMANI!

PLATFORM MEVZİDİR,TERK ETMEK SUÇTUR!

ORTADOĞU'DA SUNNİ SEÇİM BLOKLARI İNŞASI

AHLAK FELSEFESİ Mİ VİCDAN FELSEFESİ Mİ?

FAŞİST SALDIRILAR KARŞISINDA NE YAPMALIYIZ?

DEVRİMCİ HALK SAVAŞINI BÜYÜTEREK ‘ÖZGÜRLÜK ZAMANI’ HAMLESİNİ ZAFERLE TAÇLANDIRACAĞIZ

“HAKİKAT AŞKTIR AŞK ÖZGÜR YAŞAMDIR”  “Önder APO”

HAKİKAT PENCERESİNDEN KADRO

SİSTEM KARŞITI HAREKETLER

BİLİM İLE İKTİDARIN BİRLEŞTİĞİ SAHA: DEMOGRAFYA (1.BÖLÜM)

KADIN’I ARAMAK VE HAKİKATİN UMUDUNA ERİŞMEK

AİLE SORUNU VE AİLENİN DEMOKRATİKLEŞMESİNİN ÖNEMİ

ANLAMIN HAKİKAT BİLGELİĞİ

BİLİM İLE İKTİDARIN BİRLEŞTİĞİ SAHA  DEMOGRAFYA (2.BÖLÜM)

HAKİKAT PENCERESİNDEN KADRO (2.BÖLÜM)

KENDİ TOPLUMSALLIĞINI BİZZAT YARATMAYA GİRİŞEN ÖNDER APO

ÖZGÜRLÜK ZAMANI HAMLEMİZİ,ÇÖKERTME PLANI'NI ÇÖKERTMİŞTİR

TÜRK DEVLETİNE KİMYASAL SİLAH KULLANMA AYRICALIĞI

PKK VE ÖNDERLİĞİNE KURULAN NATO GLADİOSU KOMPLOSUNUN ŞİFRESİ: OLOF PALME SUİKASTI

HAKİKAT PENCERESİNDEN KADRO (3.BÖLÜM)

ARTIK SAVAŞIN KARAKTERİ DEĞİŞTİ!

KÜRDÜN TARİHİ ACILARININ DERMANIDIR PKK

HALEPÇE'DEN WERXELÊ'YE KÜRTLERİN KİMYASALLA MÜCADELESİ

RADİKAL DEMOKRASİYİ KÜRTLERDEN ÖĞRENECEĞİZ

SOYKIRIMA KARŞI YENİLMEYEN STRATEJİ

ULUSLARARASI KOMPLO VE DEM DEMA AZADİYÊ HAMLESİ

40 YILLIK MÜCADELE TARİHİNİN ZİRVESİ: ROJAVA KADIN DEVRİMİ

PKK SÖMÜRGECİLERİN BÖLDÜĞÜ KÜRDİSTAN SINIRLARINI BİRLEŞTİRİYOR

KAYALARDA KÖK SALMAKTIR GERİLLACILIK (1.BÖLÜM)

KİMYASAL SİLAHLARIN YASAKLANMASI ÖRGÜTÜ NEDEN SESSİZ?

ÖNDERLİK GERÇEĞİ VE PKK DENEYİMİ

KAYALARDA KÖK SALMAKTIR GERİLLACILIK (2.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (9.BÖLÜM)

KİMYASAL SALDIRILAR İÇİN YERİNDE İNCELEME YAPILSIN

ŞEHİT MEHMET TUNÇ

ZEHİRLİ GAZLAR VE KİMYASAL SİLAHLARIN KULLANIMI VE YASAKLANMASINA DAİR DERLEME 

109 AYDINDAN BM’YE KİMYASAL SİLAH KULLANIMI İÇİN SORUŞTURMA ÇAĞRISI

1923’TEN BERİ SÜREN HAKSIZLIĞA SON VERİN!

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (10.BÖLÜM)

PKK'NİN KURULUŞUNUN ANISINA (1.BÖLÜM)

KOMÜNAL KADIN EKONOMİ DERLEMELERİ – 1

İSYANSIZ YAŞAM KÖLE İNSANI YARATIR

PKK'NİN KURULUŞUNUN ANISINA( 2.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (11.BÖLÜM)

KOMÜNAL KADIN EKONOMİ DERLEMELERİ – 2

“SOSYAL BİLİMLERDE DEVRİM” YOLUNDA TARİHSEL-TOPLUM AKADEMİLERİ

TÜRK DEVLETİNİİN KİMYASAL SİLAH SALDIRILARINA KARŞI HAREKETE GEÇİLMELİ

YAŞADIĞIMIZ ÇAĞDA ÖZGÜRLÜK PROBLEMİNE BAKIŞ

‘ULUSLARARASI SESSİZLİK TÜRK DEVLETİNİN KİMYASAL SİLAH KULLANIMINAZEMİN SAĞLIYOR’

BİZİM ÖYKÜMÜZ BİR HALKIN DİRİLİŞ ÖYKÜSÜDÜR

TANRIÇA STAR'DAN YJA STAR'A KADIN TOPLUMUNU SAVUNUYOR -1-

PKK'NİN KURULUŞUNUN ANISINA (3.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (12.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (13.BÖLÜM)

KİMYASAL SİLAH SALDIRILARININ ARKASINDA HEGOMONİK GÜÇLER VAR

PKK'NIN KURULUŞUNUN ANISINA (4.BÖLÜM)

TANRIÇA STAR'DAN YJA STAR'A KADIN TOPLUMUNU SAVUNUYOR -2-

TÜRK İKTİDARININ ÇIKMAZI, CHP'NİN“AÇILIMI” VE HDP

BUGÜNKÜ GERİLLA RUHU BÊRÎTAN'IN RUHUDUR