ÖZGÜRLÜĞE GÖZÜNÜ DİKMEYEN ÖZGÜR OLAMAZ
ÖZGÜRLÜĞE GÖZÜNÜ DİKMEYEN ÖZGÜR OLAMAZ
0 Yorum
08-10-2021
 

Ben kadınla yüreğim ve aklımla ilişkilendim

Uygarlığın karanlık çağlarında da kadın derin bir yokluğu yaşamıştır. Aslında ben bu uygarlığı karanlık, buzlu, karlı bir çağ olarak görüyorum, fakat 2000’li yılların başından itibaren kadın baharlaşması başlamıştır. Uygarlık tarihi boyunca kadın cinsine yönelik yalancılığa, zorbalığa dayalı egemenliğe, sert kışına ve karına karşı, kar ve buzu delen kardelenler gibi kadın özgürleşmeleri gerçekleşmektedir. Bunu kadın baharlaşması, kadın baharına doğru sert kışa ve kara karşı çiçeklenme, kadının özgürlük hareketinin çiçeklenmesi olarak görüyorum.

Ben kadınla yüreğim ve aklımla ilişkilendim. Kadınla benim bütünlüğüm alnımdan ve beynimden bir bütünlüktür. Hani alnından yaratılmak denir ya! 2000’li yıllarda kadının baharlaşma ve özgürlük çiçeklenmesine bin selam diyorum, kimliğim budur, formasyonum budur, kadına bakışım budur.

Zafer kişiliğine ulaşmamışsam -tabii şehit arkadaşların anısına bunları belirtiyorum- sonuna kadar benimleyseler, ben de sonuna kadar kendimi onlarla birleştirmişim ve en yüce birliktelik de budur. Dağlarda, bu kadar fırtınada, açlıkta olabilmek en yüce bir birliktir. Kim bunu kusurlu bulabilir? Hangi düşman buna leke düşürebilir? Tabii bunu istismar etmemek ve hatta tartışma konusu bile yapmamak gerekir. Ben yürüyüşümün zafer yürüyüşü olduğuna hala eminim ve bunu kanıtlıyorum. Bu en güzel ahlaktır da. Bir kadın, zaferin yürüyüşüne sırılsıklam ama zekice ve güzel bağlanmışsa, bundan daha değerlisi olamaz!

Burada bir fikrin yüceliğine, özgür yürüyüşün simgesine bağlanıyorsunuz ve bu bağlılık yıllarca sürecek. Eğer anımıza doğru sahip çıkılacaksa ve şahadetlerin anısına doğru sahip çıkacaksak, bu böyledir.

Bu anlamda da kadınla olabilmek son derece gurur vericidir. Hareketimiz kadınla birlikte, hem çok güzel kılınmıştır, hem de umuduyla birlikte pratik başarısıyla da güçlü gelişecektir. Ben hep bu heyecanla yaşadım. Bu heyecanın dışında böylesine zorunlu bir davada hiçbir şeyin de bir insanı sürüklemeyeceğine eminim. Dolayısıyla en gerekli olan; bu heyecan ve bu heyecanın doğurduğu çaba ve bu çabanın doğurduğu zaferdir.

En güzeli gerilla tarzı yaşamdır; destandır, özgürlüktür. Emperyalist çağda gerillacılık, en umutlu yaşamın ifadesidir. Gerilla bir tutkudur, inançtır, sanattır. Gerilla bir aydınlanma hareketidir. Gerillanın sustuğu yerde her şey karanlığa boğulmuştur.

En büyük özgürlük ve mutluluk dağlardadır. Özgürlüğe gözünü dikmeyenin gücü olamaz! En büyük sözünüz umut kişiliği yaratmanızdır.

Yaşam gerillası olmak, Önderlik anlamındaki yücelikle buluşmaktır. şehit gerçeği kadar kesin, yalansız ve dolansız olan bir başka gerçek yoktur. ıç sorgulama şehitlik gerçeğinde çok önemlidir.

Savaşçının yüreği önce yoldaşı için büyük atar. Hele yoldaşı şehit olmuşsa, onu ölümsüz kılmak için daha büyük atar yüreği. Ben hep tekrarlıyorum; benim şehitlerin vasiyetine bağlı kalmam kaçınılmazdır, on binleri aşan bu gençlerin vasiyetini göz ardı etmem imkansız. Yaşamı onlar adına geliştiriyoruz.

Benim bugün dolayısıyla özellikle acılar içerisinde kıvranan ve büyük zorluklar içerisinde boğuşan başta kadınlarımız olmak üzere, onlara verebileceğim en değerli armağan bir yaşam umududur. Ama gerçekten özgür bir yaşamın umudu, kaybettikleri özgürlük gücünü verebilecek bir yaşamın kapısını aralamaktır. Bu konuda aceleci olmaya gerek yok. Nasıl ki hayatınızı adıyorsunuz, o zaman özgürlüğü mümkün kılan bir yaşam uğruna direnme gücünü gösterirsiniz. şimdi ben buna güveniyorum, kadına inanıyorum ve bunları geliştiriyorum. Anaların yüreğini biliyorum. Kızlarımızın tutkularını, umutlarını çok iyi biliyorum. Bildiğim için kendimi bu yaşa kadar getirdim. Büyük yürek hareketi derken, anlaşılması gereken de budur.

Kadınlarımız dağlarda, en sevdiğimiz kadınlarımız dağlarda ve çoğu da Zilan gibi şahadete gitmişlerdir. Bunlar bizim kadınlarımızdır ve gerçekten yiğit kadınlardır. Biz kadınlarla yaşayacağız, başka kimseyle yaşamayacağız, biz bu kadınların erkekleriyiz.

Tarihte hiçbir hareket içerisinde kadın, bizim hareketimizde olduğu kadar kendini feda etmemiş, cesaretli kılmamıştır. Bunun bir örneği yoktur. Neden bizim ulusal, partisel harekemizde kadın kendini böyle ifade ediyor? Neden çok cesur kılabiliyor? Çünkü orada kendi dirilişini, özellikle Zilan yoldaşın ifade ettiği gibi büyük yaşamı görüyor. Bu büyük yaşam pırıltısı ona sınırsız cesaret ve yürüme gücü veriyor. Bu binlerce kadın militan yoldaş da artık kendini kanıtlamıştır.

Eğer şehitlere bağlı olacaksak, kişilikleri biraz çözümlemeli ve çözümlenmiş bu kişilikleri doğru anlamalıyız. Başka türlü onların büyüklüğü anlaşılamaz.

Özgür yaşamın savaşımını başarıyla vereceğiz ve mutlaka kazanacağız. şehitlerimiz güzel yaşamın gerçek sahipleridir ve onlar ölümsüzdür. Ben şehitlerin takipçisi ve sözcüsüyüm. şehit anması, yenilmez bir ordu, sarsılmaz bir parti ve yaşam tarzıdır.

HALKLAR ÖNDERİ

 

YORUM GÖNDER

ZİYARETÇİ YORUMLARI

BENZER KONULAR

15 AĞUSTOS ATILIMI BİR KEZ DAHA DOĞRULANMIŞ VE ZAFERE OLAN İNANCI SARSILMAZ KILMIŞTIR!

ÖLÜMSÜZLÜK,BİRAZ DA KAHRAMANCA DİRENİŞTEN GEÇER

ÖNDERLİĞİN 29 HAZİRAN 1999 İDAM KARARI

ÖNDERLİK SAVUNMALARINDA KUANTUM  

AŞK ÖZGÜRLÜĞÜ ARAYIŞTIR

PKK'YE DAYATILAN TASFİYECİLİK VE TASFİYECİLİĞİN TASFİYESİ

HALKIMIZI TASFİYE ETME TARİHİNE PKK'DE VERDİĞİMİZ  CEVAP  

MEŞRU SAVUNMA BİLİNCİ

HALKIMIZI TASFİYE ETME TARİHİNE PKK'DE VERDİĞİMİZ CEVAP

HALKIMIZI TASFİYE ETME TARİHİNE PKK'DE VERDİĞİMİZ  CEVAP  

ÖZGÜRLÜK PROBLEMİ (1. BÖLÜM)

ÖZGÜRLÜK PROBLEMİ (2. BÖLÜM)

TOPLUMSAL ADALETİN HUKUKLA OLAN İLİŞKİSİ

EMEK VE TOPLUM (1.BÖLÜM)

EMEK VE TOPLUM (2.BÖLÜM)

ETİK-ESTETİK ÜZERİNE 1.BÖLÜM

ETİK-ESTETİK ÜZERİNE (2. BÖLÜM)

LI SER RÊBAZ Û REJÎMA HEQÎQETÊ NAVEROK (BEŞA 1 E MİN)

LI SER RÊBAZ Û REJÎMA HEQÎQETÊ NAVEROK (BEŞA 2 E MİN)

LI SER RÊBAZ Û REJÎMA HEQÎQETÊ NAVEROK (BEŞA 3 E MİN)

LI SER RÊBAZ Û REJÎMA HEQÎQETÊ NAVEROK (BEŞA 4 E MİN)

LI SER RÊBAZ Û REJÎMA HEQÎQETÊ NAVEROK (BEŞA 5 E MİN)

LI SER RÊBAZ Û REJÎMA HEQÎQETÊ NAVEROK (BEŞA 6 E MİN)

LI SER RÊBAZ Û REJÎMA HEQÎQETÊ NAVEROK (BEŞA 7 E MİN)

LI SER RÊBAZ Û REJÎMA HEQÎQETÊ NAVEROK (BEŞA 8 E MİN)

LI SER RÊBAZ Û REJÎMA HEQÎQETÊ NAVEROK (BEŞA 9 E MİN)

LI SER RÊBAZ Û REJÎMA HEQÎQETÊ NAVEROK (BEŞA 10 E MİN)

KOMPLO ORTAMININ OLUŞUMUNA DAİR-I

İMRALI ADASINDA CEZAEVİ YAŞAMIMA DAİR

KOMPLO ORTAMININ OLUŞUMUNA DAİR-II

DEVRİMCİ HALK SAVAŞINA KARŞI NATO’NUN GLADİO SAVAŞLARI

‘YA ÖZGÜR YAŞAM YA SOYKIRIM!’-1-

ÖZGÜRLÜK ÇOCUKLUKTA BAŞLAR

‘YA ÖZGÜR YAŞAM YA SOYKIRIM!’-2-

DEMOKRASİNİN ÖNCÜLÜĞÜNÜ HALKIMIZ YAPACAKTIR 

GÜZELLİĞİN İÇERİĞİNDE TOPLUMSALLIK VARDIR, KOLEKTİVİZM VARDIR

UCUZ YAŞAM YOKTUR, UCUZ YAŞAM ÖLÜMDÜR

YAŞANAN PATLAMA OLAYI TARİHLE EN ŞİDDETLİ HESAPLAŞMADIR

ZEMİNİMİZ SON DERECE DEVRİMCİDİR

NASIL YAŞAMALI?

RUHUMU SATMAMAM ÖZ SAVUNMAMDIR

DEMOKRATİK ANAYASAL ÇÖZÜM GELİŞMEZSE HALKIN DİRENME HAKKI VARDIR!

DEMOKRATİK ULUS ÇÖZÜMÜNÜN ARAYIŞÇISI OLMAK

KÜRT HALKININ ÖZGÜRLÜK İRADESİ BENİ UMUTLANDIRIYOR

PKK BİR ÖZGÜRLÜK HAREKETİDİR

KARARLIYIZ KESİN KAZANACAĞIZ

DEVRİM BÜYÜK BİR GÖNÜLLÜLÜK OLAYIDIR

ÖZGÜRLÜĞE GÖZÜNÜ DİKMEYEN ÖZGÜR OLAMAZ

PKK EVRENSEL BİR HAREKETTİR

PKK, MEZHEPLER MOZAİĞİDİR

ÖZGÜRLÜK OLMADAN ETİK VE ESTETİK OLMAZ

KADIN KURTULMADAN

DEMOKRATİK ULUS KÜLTÜRÜ

CHE GERİLLA TARZININ BÜYÜK TUTKUSUDUR

SOSYALİZM CİNSLER ARASI UÇURUMUN VE EŞİTSİZLİĞİN YIKILMASIDIR

PKK, BÜYÜK YAŞAYANLARIN PARTİSİDİR

GÖÇ, GÖÇ...

DEVRİM, KENDİ İÇİNİ NETLEŞTİRME HAREKETİDİR (1. BÖLÜM)

DEVRİM, KENDİ İÇİNİ NETLEŞTİRME HAREKETİDİR (2. BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK  (1. BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (2.BÖLÜM)

KÜRT AŞKI

TOPLUMUN ÖZGÜRLEŞMESİ

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (3.BÖLÜM)

SINIRSIZLIK VEYA MEZOPOTAMYALI OLMAK

ALEVİLİK KARDEŞLİĞİN ÖZÜDÜR

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (4.BÖLÜM)

ORTADOĞU'DA DEMOKRATİK MODERNİTE ÇÖZÜMÜ

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (5.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (6.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (7.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (8.BÖLÜM)