ÖNDERLİK ÇİZGİSİNİN BAŞARISI VE HDP
ÖNDERLİK ÇİZGİSİNİN BAŞARISI VE HDP
0 Yorum
11-10-2021
 

HDP, özel savaş rejiminin Hareketimizi tasfiye siyasetine karşı Önder Apo’nun geliştirdiği büyük mücadelenin en temel sonuçlardındandır.

HDP, diğer yönleriyle birlikte faşist AKP ve şefinin İmralı’da Önderlikle görüşme ve çözüm adı altında geliştirdiği Özgürlük Hareketimizi tasfiye siyasetine karşı Önder Apo’nun dahiyane mücadelesinin en temel sonuçlarındandır.

İmralı süreci olarak adlandırılan devletin Önder Apo’yla görüşmesinin temel amacı, Ortadoğu’da yaşanan 3. Dünya Savaşı ile birlikte gelişen Rojava Devrimi ve Kürdistan Özgürlük Mücadelesinin büyük etki düzeyinin tasfiye edilerek, faşist Erdoğan öncülüğünde özel savaş sisteminin kendisini bölgesel bir imparatorluk gücü haline getirme niyet ve politikalarıydı. Bunun için çok kapsamlı bir özel savaş geliştirdiler. Önderlik çizgisinin ve PKK’nin tasfiyesi için bin bir kılığa girdiler, her türlü yol ve yöntemi denediler. Önder Apo’nun bu konudaki olağanüstü mücadelesi düşmanın bu yönlü yaklaşımlarını boşa çıkardığı gibi Özgürlük Mücadelemizin daha da güçlenerek gelişmesine yol açtı. Bu durum, Önder Apo’ya ve PKK’ye yönelik son altı yıllık öfke ve saldırılarının temel nedenidir.

İmralı sürecindeki mücadelenin bu genel ve Ortadoğu boyutu, hiç kuşkusuz Bakur ve Türkiye’deki mücadele ile içiçe gelişen bir süreci ifade ediyordu. Önderlik çizgisinin ve PKK’nin tasfiyesi için KDP işbirlikçiliğini ve Kürt orta sınıfını Hareketimize karşı çok sinsince kullanmayı esas aldılar. Kemal Burkay’ın törenlerle Türkiye’ye getirilişi, faşist şef Erdoğan’ın Mesud Barzani ve Şiwan’la Amed’te toplu nikah törenlerine katılmasına varacak kadar bin bir türlü özel savaş yöntemlerini geliştirdiler. Amaç, teslimiyetçi Kürt işbirlikçiliğine dayanarak Kürt orta sınıfını mücadeleden koparmak, buna karşı direnen gençlik ve kadın başta olmak üzere fedakâr Kürdistan halkı üzerinde de her türlü baskıyı oluşturarak Kürdistan’da tam bir AKP egemenliğini inşa etmekti. Bakur halkını mücadeleden bu şekilde kopardıklarında Rojava Devriminin tasfiyesi ve Başûr’un işgali ile Kürt soykırımı sonuca götürme önünde zaten önemli bir engelleri kalmayacaktı.

Önder Apo’nun, Türk özel savaş rejiminin Kürt işbirlikçiliğini kullanarak Kürt orta sınıfından başlayarak Kürdistan halkını mücadeleden koparmaya yönelik yaklaşımına karşı, Kürdistan’daki devrimci gelişmeleri Türkiye’ye taşırmaya yönelik büyük bir hamleyle cevap vermesi, günümüzde yaşanan gelişmelerin esasını oluşturmuştur. Önder Apo’nun HEP’ten başlayarak tüm zorluklara karşı önemli bir mücadele düzeyini yakalamış olan Kürdistan’daki demokratik siyasi gelişmeyi Türkiye’deki sol, sosyalist, demokratik mücadele geleneğiyle buluşturma ve ortak mücadele çizgisini oluşturmaya yönelik HDP’nin kuruluşuna öncülük etmesi, AKP’nin tüm hesaplarını bozduğu gibi, 7 Haziran 2015 seçimlerinde AKP’nin en büyük yenilgisini açığa çıkarmıştır. Bu durumu gören faşist şef Erdoğan, “çözüm süreci yok” diyerek, bu süreçte rol oynayan Başbakan Davutoğlu, Başbakan Yardımcıları Yalçın Akdoğan, Efkan Ala, Beşir Atalay gibi en sadık ekibini  ya istifa ettirerek ya da geriye çekerek kendisini yenilgiden kurtarmaya çalışmış, fakat bunun da yetersiz kaldığını görünce 'Çöktürme Eylem Planı'nı devreye koymuştur.

7 Haziran 2015 genel seçimlerine HDP ile girme kararına en fazla karşı çıkanlar, seçimde başarının açığa çıkmasıyla birlikte bunu kimi bireylerin ve “emanetçi oy” gibi suni durumların başarısına bağlayarak, Önderlik gerçekliği ve Kürdistan halkıyla, Türkiye demokrasi güçlerinin büyük başarısını değerlendirmemeleri, son altı yıllık süreçte HDP’nin onurlu mücadele ve direnişine rağmen daha da büyümesini zayıflatan en temel hususların başlıcası olmuştur.

Halkın Emek Partisi’nin (HEP) kurulduğu 7 Haziran 1990 tarihinden günümüze kadar otuz yılı aşkın demokratik siyasi mücadeleyi belirleyen en temel husus, demokratik siyasetin Kürdistan halkının varlık ve özgürlük mücadelesi ile bütünlük içinde büyük bir mücadele mevzisi mi olacağı, yoksa Önderlik çizgisinin ve PKK’nin tasfiyesi için özel savaş sisteminin yönlendirmesine mi gireceği konusudur.

Kurulduğu ilk andan itibaren demokratik siyasal alana ve halkımıza yönelik özel savaş sisteminin geliştirdiği her türlü kültürel ve siyasal soykırıma, katliam, işkence ve baskılara rağmen demokratik siyasetin mücadele irade ve kararlılığı genel mücadelemiz açısından son derece tarihsel ve stratejik düzeyde rol oynamıştır. Vedat Aydın, Mehmet Sincar, Muhsin Melik, Şevket Epözdemir, Serdar Tanış, Ebubekir Deniz, Tahir Elçi gibi binlerce şehidimize, onbinlerce yönetici, üye ve çalışanının işkenceye, tutuklanmasına rağmen gelişimini sürdürmesi, düşmanın tüm saldırı ve özel savaş siyasetini etkisiz kılmış, önemli bir mücadele düzeyini açığa çıkarmıştır. Kürdistan halkının her türlü katliam, baskı ve işkenceye rağmen büyük fedakarlıkla özgürlüğe, özgürlük değerlerimize bağlılığı bu başarının temelini oluşturmuştur.

Halkın Emek Partisi, 1990’larla birlikte gerilla öncülüğünde gelişen büyük halk serhildanlarıyla yaşanan kültürel devrimin açığa çıkardığı temel sonuçlardandır. Kürdistan halkının görkemli serhildanlarla Demokratik Ulus olarak ulusal diriliş devrimini gerçekleştirmesi, demokratik siyasal mücadele açısından büyük imkan ve fırsatları açığa çıkarmış, HEP bu gelişmeler sonucunda kurularak yeni bir sürece girilmiştir. Türk özel savaş sisteminin bu süreçte PKK’ye silah bıraktırma, gerilla mücadelesine son vermeye yönelik içten ve dıştan dayattığı saldırı ve tasfiyeciliği güçlendireceği beklentisi, demokratik siyasi mücadele için belli bir alan oluşturmuş, bu durumu Önder Apo mükemmel değerlendirerek önemli bir mücadele mevzisi haline getirmiştir. Düşmanın daha ilk kuruluşundan itibaren legal parti oluşumunu, gerilla mücadelesini ve genel hareketimizi etkisizleştirme ve tasfiye etmeye yönelik kullanma yaklaşımı, otuz yıllık beklenti ve yönelimlerinin temelini oluşturmuştur.

Yaşanan bu gelişmelerle birlikte Önderlik, 1993 yılında ateşkes ilan ederek Kürt sorununun demokratik tarzda çözümünü geliştirmeye yönelik tarihi bir süreci başlattı. Düşmanın her türlü saldırısına karşı Önder Apo’nun bu mücadele çizgisini derinleştirmesi, genel mücadelemiz açısından son derece tarihsel gelişmeleri açığa çıkardı. Önder Apo’ya yönelik geliştirilen Uluslararası Komploya karşı paradigma değişimi, demokratik siyasal mücadelenin daha etkili hale gelmesine yol açtı.

Kürt sorununun Demokratik Ulus tarzında çözümü, paradigma değişiminin esasını oluşturuyor. Düşman yaklaşımına göre bu çözümün yolunu da Devrimci halk Savaşı ile demokratik siyasal mücadele olarak belirleyen Önderlik, İmralı gibi bir işkence ve tecrit sisteminde devletin mücadelemizi tasfiye siyasetine karşı demokratik siyasal mücadeleyi ve çözümü gündemleştirmesi, halkımızda olduğu kadar Türkiye demokratik, sosyalist ve emek hareketinde de önemli bir mücadele düzeyini açığa çıkardı.

Tüm bu gelişmelerden de anlaşıldığı gibi, 1990’ların başındaki Demokratik Ulus devrimi ile Önder Apo’nun gerçekleştirdiği paradigma değişimi, HDP’nin varoluşu ile  tarihsel, felsefik, ideolojik, siyasal, örgütsel ve eylem çizgisini belirleyen temel gerçekliği oluşturuyor.

Türk özel savaş sisteminin demokratik siyasal alanı Özgürlük Mücadelemizin tasfiyesi için kullanmaya yönelik tüm saldırı ve uygulamalarına karşı, bu alanı mücadelemizin daha da büyütülerek Türkiye’ye taşırılması ve Kürdistan halkının özgürlüğü, Türkiye’nin demokratikleştirilmesi mücadelesinin önemli bir alanı olarak geliştirmek, 1990’dan beri yoğunluklu devam eden iki çizgi mücadelesini ifade ediyor.

Demokratik siyasal alanda bu iki çizgi mücadelesini doğru anlamak ve başarıyı açığa çıkaran Önderlik çizgisini her alanda doğru temsil etmek, AKP-MHP faşizmini yıkıp Türkiye’yi demokratikleştirmenin, Kürt sorununu eşitlik ve özgürlük temelinde çözmenin en etkili ve sonuç alıcı yoludur.

CEMAL AMED

 

YORUM GÖNDER

ZİYARETÇİ YORUMLARI

BENZER KONULAR

EN GÜZEL YOLDAŞLARI ANARKEN

TARİHİ 15 AĞUSTOS ATILIMI ve YARATTIĞI SONUÇLAR

ZAFERE GİDERKEN TOPLUMSAL BİRLİK ANI

MEŞRU SAVUNMA NEDİR?

15 AĞUSTOS ATILIMI KÜRDÜN ÖZGÜR TARİH YAZIMIDIR

ÖNDERLİK GERÇEKLİĞİ

15 AĞUSTOS DESTANI VE KAHRAMAN EGÎT GERÇEKLİĞİ!

ZİLAN BİR FEDAİ GELENEĞİDİR

KDP, TC’NİN SAHADAKİ FAAL KONTRA JİTEMİDİR

ÖNDERLİKSEL PARADİGMANIN ZAFERİ

KÜRT İSYANLARI VE İÇ İHANET

ULUSLARARASI CEZA MAHKEMELERİNDE SAVAŞ SUÇLARI

PKK İRADELEŞEN VİCDANIN HAKİKAT KILAVUZUDUR

BARIŞ GÖRÜŞMELERİ VE TASFİYE SÜRECİ

TALİBAN - AFGANİSTAN

ULUSLARARASI CEZA MAHKEMESİ ROMA STATÜSÜ

ORTADOĞU'DA ÇÖZÜM ARARKEN

VARLIĞIMIZIN TEMİNATI TOPLUMSAL ÖZ SAVUNMA BİLİNCİDİR

ÖNDERLİK PARADİGMASI - ORTADOĞU

BİLGE ÖCALAN BİZLERİ TOPLUMSAL ÖZ SAVUNMAYA ÇAĞIRIYOR

HAKİKAT ARAYIŞI OLAN GENÇLİĞE!

YAŞANAN ŞAHADETLERİ DOĞRU ANLAMLANDIRABİLMEK

HER HAKİKAT ARAYIŞI, HAKSIZLIĞA KARŞI MÜCADELE İLE BAŞLAR

DÜNDEN BUGÜNE AÇLIK GREVLERİ

ZİMANEK

YİĞİTLİK YÜREK İŞİDİR! 

ÖZE YABANCILAŞMA VE İNSANİ DUYARLILIKLAR ÜZERİNE

KÜRT HALKINA KARŞI ULTRA FAŞİZMİN DARBE DİNAMİĞİ DEVREDEDİR

GERASİMOV DOKTRİNİ NEDİR?

OTONOM MÜCADELE-SAVAŞ DÖNEMİ

TÜRKİYE'NİN DİRİ FAŞİZM BELLEĞİ KÜRT HALKINA BİLENİYOR

PKK ÖZGÜRLEŞTİREN BİR ÖZ DİRENİŞ HAKİKATİDİR

DÜŞMAN BİLİNCİ ve DÜŞMANA ÖFKE

ULRİKE MEİNHOF: SİLAHLANMAYAN ÖLÜR, ÖLMEYENLERSE CANLI CANLI CEZAEVLERİNE GÖMÜLÜR

KLASİK SİYASAL AKIMLAR VE DEMOKRATİK TOPLUMCULUK

MAKRO TARİH OLARAK ANNALES F. BRAUDEL VE ABDULLAH ÖCALAN (1. BÖLÜM)

F. BRAUDEL  A. ÖCALAN MEKAN-ZAMAN-SÜRE KAVRAMLARI (2. BÖLÜM)

TEMSİLİ DEMOKRASİ

AFGANİSTAN: KAZANAN KİM KAYBEDEN KİM?

DERSİM'İN TESLİMİYETİ SEÇEN ÇOCUKLARI

DEĞERLER AŞINMASINI ÖZGÜR BİR RUHSAL DİRENİŞ DURDURUR

İMRALI DEMOKRATİK DİRENİŞ ÇİZGİSİ NEYİ İFADE EDİYOR

ŞEHİT CİHAN'I HATIRLAMAK

ISIS started? Turkey attacks Yezidis in Iraq

ÖZEL SAVAŞ TROLLERİNE KARŞI APOCU İDEOLOJİK REFLEKS

ATEŞKES VE ÖCALAN'I SAVUNMAK

TARİHİ TOPLUMSALLIĞIN İSYANI OLARAK HALKLAR ÖNDERİ ÖCALAN

''ADIM ABDULLAH''

AVRASYACI KLİĞİN PKK DÜŞMANLIĞINI DOĞRU KAVRAMAK

ULUS-DEVLETCİLİK VE TOPLUMCULUK

KANLI TOPRAKLARDA BARIŞI YEŞERTEN BİLGE

MİLLİYETÇİLİKTEN DEMOKRATİK ULUSÇULUĞA

DEMOKRATİK SİYASET: TARİHSEL KÖKEN -2-

DEMOKRATİK SİYASET: TARİHSEL KÖKEN -1-

PKK'NİN TASFİYESİ KONSEPTİ - ORTADOĞU

KİTLESELLEŞEN BİR ANTİFAŞİST SOKAK MÜCADELESİ SÜRECİ KARŞILAR

YEREL DEMOKRATİK YÖNETİMLER

DEVLETSİZ YAŞAMAK MÜMKÜN MÜ?

İKTİDAR VE GÜÇ

BİREY TOPLUM ÇELİŞKİSİ VE SÖMÜRGE KİŞİLİK GERÇEKLĞİ (1.BÖLÜM)

BİREY TOPLUM ÇELİŞKİSİ VE SÖMÜRGE KİŞİLİK GERÇEKLİĞİ (2.BÖLÜM)

KUANTUM FİZİĞİNİN SİYASET BİLİMİNE UYARLANMASI (GİRİŞ)

ÖZGÜR YURTTAŞ HAREKETİNİN TEMEL ÖZELLİKLERİ

KÜRTLER VE İHANET

AFGANİSTAN ÜZERİNE

BiREY TOPLUM ÇELİŞKİSİ  VE SÖMÜRGE KİŞİ  GERÇEKLİĞİ (3.BÖLÜM)

“TC JİTEMİ KDP’NİN KÜRDİSTAN DEVRİMİNİ GASP ETME PLANI”

GERÇEK AŞK NEDİR 

KUANTUM FİZİĞİNİN SİYASET BİLİMİNE UYARLANMASI (1.BÖLÜM)

MANKURTLAŞAN TÜRK SİYASETİNİN ÇÖKÜŞÜ

KOMÜNALİTE ÜZERİNE

TÜRKİYE'DE ULUS-DEVLET VE DEMOKRATİK ULUSLAŞMA SÜRECİ -1-

KUANTUM FİZİĞİNİN SİYASET BİLİMİNE UYARLANMASI 2.BÖLÜM

TÜRKİYE'DE ULUS-DEVLET VE DEMOKRATİK ULUSLAŞMA SÜRECİ -2-

KUANTUM FİZİĞİNİN SİYASET BİLİMİNE UYARLANMASI (3.BÖLÜM)

KUANTUM FİZİĞİNİN SİYASET BİLİMİNE UYARLANMASI (4.BÖLÜM)

TÜRKİYE'DE ULUS-DEVLET VE DEMOKRATİK ULUSLAŞMA SÜRECİ -3-

BAYRAK VE ÇOCUK

KUANTUM FİZİĞİNİN SİYASET BİLİMİNE UYARLANMASI (SONUÇ )

HERKESİN BİLDİĞİ 'SIR' DEĞİLDİR! 

MODERNİTENİN  BİTMEYEN PROJESİ: TALİBAN

PKK’NİN GÖRKEMLİ DEVRİM ÇAĞINDA DİRENİŞLE NEWROZLAŞMAK

DEHAKLAŞAN İLKEL MİLLİYEÇİLİK EN TEHLİKELİ İDEOLOJİDİR

ERBİL SEMALARINDA KAMİKAZE DRONE OYUNLARI

TOPLUMSAL YOZLAŞMANIN PANZEHİRİ GENÇLİK ÖNCÜLÜKLÜ DİRENİŞ ve ÖZ SAVUNMADIR! 

ÇALIŞMALARIMIZDA YANLIŞ SİYASALLAŞMALAR

MEŞRULUĞUN KAYNAĞI: AHLAKİ VE POLİTİK TOPLUM

KAPİTALİZM DÜNYANIN SONUDUR

DEMOKRATİK MODERNİTE EKSENİNDE İDEOLOJİK YERELLEŞME (1)

AHLAKİ VE POLİTİK GÖREVLER

İMRALIDA GUANTANAMO ÖZEL NATO HUKUK REJİMİ UYGULANIYOR

SANATÇI HİSSİ SAVAŞÇI HİSSİ

DEMOKRATİK MODERNİTE EKSENİNDE İDEOLOJİK YERELLEŞME (2)

IRAK SEÇİMLERİ ÜZERİNDE TÜRKİYE GÖLGESİ VE GÜNEY PARADOKSU

MUHTEŞEM YALNIZLIK VE BİZ !

AHLAKİ VE POLİTİK TOPLUM BOYUTU (DEMOKRATİK TOPLUM)

DEMOKRATİK MODERNİTE EKSENİNDE İDEOLOJİK YERELLEŞME (3)

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK (1. BÖLÜM)

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK 2.BÖLÜM

HEVAL ŞÜKRÜ'YÜ  UĞURLARKEN

''SOSYALİZMİN KÜRESEL YÜKSELİŞİNDE PKK'NİN ÖNCÜLÜK ROLÜ''

SÖMÜRGE ÜRETİM TARZINDAKİ SINIF ÇELİŞKİSİNİN ANALİZİ 1.BÖLÜM

ANLAM YÜKLÜ ZAMANLARDA 'ÖZGÜR İNSAN'LA DİYALOGLAR

TARİHTEN GÜNÜMÜZE KADININ ÖZ SAVUNMASI 13.BÖLÜM

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK 3.BÖLÜM

SÖMÜRGE ÜRETİM TARZINDAKİ SINIF ÇELİŞKİSİNİN ANALİZİ 2.BÖLÜM

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK 4.BÖLÜM

GÜNEŞ ÜLKESİNDE DİRİLİŞİ ÖNDER APO VE ŞEHİTLER GERÇEKLEŞTİRDİ

PSİKOLOJİK SAVAŞ ÜZERİNE

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK 5.BÖLÜM

“Dijital medya tasfiyeciliğinin zehirleme virüsü”

ÖNDERLİKTE YAŞAM, BİRDEVRİMCİ MÜCADELEDİR

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK (6.BÖLÜM)

PARASTİNA REWA U PARASTİNA CEWHERİ

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK (7. BÖLÜM)

KCK'DEN ULUSLARARASI TOPLUMA 'KİMYASAL SİLAH' MEKTUBU

HDP YÜZDE 15 AMA FAŞİZM VAR KİMYASAL SİLAHLAR VAR

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK 8.BÖLÜM

İSYAN FAŞİZME KARŞI BİR SİVİL ANGAJMAN HAKKIDIR

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK (9.BÖLÜM)

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK (10.BÖLÜM)

AN SERKEFTİN AN SERKEFTİN PKK

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK 11.BÖLÜM (SON)

KATİLLERDEN HESAP SORMA ZAMANI

İLK SÖZ

3.DÜNYA SAVAŞINDAN ÇIKIŞI SAĞLATACAK TEK GÜÇ DEMOKRATİK HALK DEVRİMİDİR

FAŞİZM TOPLUMU ŞİDDETLE YÖNETMEK İSTER

DÖNEMİN GÖREVİ DEVRİMCİ HALK SAVAŞIDIR

DEVRİMCİ HALK SAVAŞI VE DEMOKRATİK SİYASET

DİRİLİŞTEN KURTULUŞA ÖZGÜRLÜK AŞKI EN TEMEL GÖREVİMİZ

“SEÇİMLERE ENDEKSLENMİŞ ÇÖZÜM BEKLENTİLERİ ÜZERİNE”

ZİHNİYET DEVRİMİ HAKİKAT DİYALOGLARINDA SAKLI

İHANETİN BEDELİ, YOK OLUŞA DOĞRU!

ÖZEL SAVAŞ; BİLİNÇLENEREK, ÖRGÜTLENEREK, DAYANIŞMA İÇERİSİNE GİREREK YENİLGİYE UĞRATILABİLİR

TÜRK DEVLETİNİN PSİKOLOJİK SAVAŞ YÖNTEMLERİ

ÜÇÜNCÜ ÖNDERLİKSEL DOĞUŞ

KÜRTLER DEMOKRATİŞLEŞMENİN ÖNCÜSÜDÜR

DEVRİMCİ EN USTA SANATKÂRDIR

9 EKİM KOMPLOSU 24’ÜNCÜ YILINA GİRERKEN

ÖZGÜRLÜKTEN KORKMAK ESARET GETİRİR

DEVRİMCİ AHLAKİ HÜMANİZMANIN SİYASİ TEMSİLİ

YURTSEVER HALKIMIZA VE DEMOKRATİK KAMUOYUNA!

YURTSEVER KÜRDİSTAN HALKINA VE TÜM KAMUOYUNA

DİJİTAL MEDYADA GÜNDEM ÖNDER ÖCALAN REFERANDUMU

ACIMIZ, BİLİNCE DÖNÜŞEN EYLEMDİR

ÜÇÜNCÜ YOLU ÖRGÜTLÜ VE EYLEMLİ KILMAK

ÖNDERLİĞİMİZİN ÖZGÜRLÜĞÜ YEGANE AMAÇ VE HEDEFİMİZDİR

“DEĞERSİZLİK” AYMAZLIĞI

EMEK VE YAŞAM BAĞLARI

ÖNDERLİK ÇİZGİSİNİN BAŞARISI VE HDP

ÖNDERLİK GERÇEĞİ BÜYÜK BİR EMEK YOĞUNLAŞMASIDIR (1.BÖLÜM)

XELİFAN ŞEHİTLERİ ONURUMUZDUR

MİLİTAN DİLSİZ KONUŞANDIR

ÖNDER APO, BİR HALKIN VAROLMA TARİHİ

ÖNDERLİK GERÇEĞİ BÜYÜK BİR EMEK YOĞUNLAŞMASIDIR (2.BÖLÜM-SON)

ŞİMDİ PKK ZAMANI!

PLATFORM MEVZİDİR,TERK ETMEK SUÇTUR!

ORTADOĞU'DA SUNNİ SEÇİM BLOKLARI İNŞASI

AHLAK FELSEFESİ Mİ VİCDAN FELSEFESİ Mİ?

FAŞİST SALDIRILAR KARŞISINDA NE YAPMALIYIZ?

DEVRİMCİ HALK SAVAŞINI BÜYÜTEREK ‘ÖZGÜRLÜK ZAMANI’ HAMLESİNİ ZAFERLE TAÇLANDIRACAĞIZ

“HAKİKAT AŞKTIR AŞK ÖZGÜR YAŞAMDIR”  “Önder APO”

HAKİKAT PENCERESİNDEN KADRO

SİSTEM KARŞITI HAREKETLER

BİLİM İLE İKTİDARIN BİRLEŞTİĞİ SAHA: DEMOGRAFYA (1.BÖLÜM)

KADIN’I ARAMAK VE HAKİKATİN UMUDUNA ERİŞMEK

AİLE SORUNU VE AİLENİN DEMOKRATİKLEŞMESİNİN ÖNEMİ

ANLAMIN HAKİKAT BİLGELİĞİ

BİLİM İLE İKTİDARIN BİRLEŞTİĞİ SAHA  DEMOGRAFYA (2.BÖLÜM)

HAKİKAT PENCERESİNDEN KADRO (2.BÖLÜM)

KENDİ TOPLUMSALLIĞINI BİZZAT YARATMAYA GİRİŞEN ÖNDER APO

ÖZGÜRLÜK ZAMANI HAMLEMİZİ,ÇÖKERTME PLANI'NI ÇÖKERTMİŞTİR

TÜRK DEVLETİNE KİMYASAL SİLAH KULLANMA AYRICALIĞI

PKK VE ÖNDERLİĞİNE KURULAN NATO GLADİOSU KOMPLOSUNUN ŞİFRESİ: OLOF PALME SUİKASTI

HAKİKAT PENCERESİNDEN KADRO (3.BÖLÜM)

ARTIK SAVAŞIN KARAKTERİ DEĞİŞTİ!

KÜRDÜN TARİHİ ACILARININ DERMANIDIR PKK

HALEPÇE'DEN WERXELÊ'YE KÜRTLERİN KİMYASALLA MÜCADELESİ

RADİKAL DEMOKRASİYİ KÜRTLERDEN ÖĞRENECEĞİZ

SOYKIRIMA KARŞI YENİLMEYEN STRATEJİ

ULUSLARARASI KOMPLO VE DEM DEMA AZADİYÊ HAMLESİ

40 YILLIK MÜCADELE TARİHİNİN ZİRVESİ: ROJAVA KADIN DEVRİMİ

PKK SÖMÜRGECİLERİN BÖLDÜĞÜ KÜRDİSTAN SINIRLARINI BİRLEŞTİRİYOR

KAYALARDA KÖK SALMAKTIR GERİLLACILIK (1.BÖLÜM)

KİMYASAL SİLAHLARIN YASAKLANMASI ÖRGÜTÜ NEDEN SESSİZ?

ÖNDERLİK GERÇEĞİ VE PKK DENEYİMİ

KAYALARDA KÖK SALMAKTIR GERİLLACILIK (2.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (9.BÖLÜM)

KİMYASAL SALDIRILAR İÇİN YERİNDE İNCELEME YAPILSIN

ŞEHİT MEHMET TUNÇ

ZEHİRLİ GAZLAR VE KİMYASAL SİLAHLARIN KULLANIMI VE YASAKLANMASINA DAİR DERLEME 

109 AYDINDAN BM’YE KİMYASAL SİLAH KULLANIMI İÇİN SORUŞTURMA ÇAĞRISI

1923’TEN BERİ SÜREN HAKSIZLIĞA SON VERİN!

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (10.BÖLÜM)

PKK'NİN KURULUŞUNUN ANISINA (1.BÖLÜM)

KOMÜNAL KADIN EKONOMİ DERLEMELERİ – 1

İSYANSIZ YAŞAM KÖLE İNSANI YARATIR