GERÇEK AŞK NEDİR 
GERÇEK AŞK NEDİR 
0 Yorum
06-09-2021

Evren, her şeyden önce büyük bir azim ve iradeyle kendi doğumunu gerçekleştirir. Dağlar, okyanus ve denizler, binbir çeşit çiçek ve ağaçlar, hepsi insandan önce, evrendeki var oluşunu tamamlamak için bin yıllarca, ne de büyük sancılara gebe olmuştu. Sonunda var oluş gerçekleşti. Rüzgar, dağ ve taşlar, hiç durmadan akan sular ve bu varoluşun değerini bilen hayvanlar. Bu kadar sancılı geçen zamanın ardından doğa da artık yeni bir oluşa gebeydi. Şimşekler çarpıyor, okyanus dalgaları önüne gelen her şeyi derin sularına çekiyor, yer gök inliyor adeta. Ve sonra insan. Doğa anadan doğan insan. Varlığı, doğanın rengine renk katacak, milyonlarca yıl yaşayarak kendini tanımaya başlayacak, aslında bu oluşumda güzel bir renk olacaktı. Aslında oldu da. Doğa ananın bağrından geldikten sonra ana tanrıçanın yaşam dersleriyle kendini, varoluşun tüm hakikatini tanımaya başlamıştı. Fakat bir zaman sonra yine aynı insan, dağların eteklerinde korunan, derin vadilerden akan soğuk sudan yudumlayan, ağaç dallarından kendine sıcak bir yuva yapan aynı insan, evrende sadece küçük bir parçacık olduğunu çok sonraları unutacak ve doğuş mekanlarını hatırlamayacaktı. Doğuş yeri ki; güneşin sıcaklığının toprağa büyük bir bereket verdiği, ışınlarıyla beraber akan suların ihtişamı olduğu, doğanın muhteşem renklerinin bir arada olduğu mekanlar. Öyle ki bu topraklarda yaşayanlar cennet demişlerdir bu güzelliğe. Taşıyla, suyuyla, toprağı ve dağlarıyla gören gözleri şaşkına çeviren, yüreklere derman olan yerler.

İlk büyük sancıdan sonra var olmayı başaran doğa, tüm bu güzelliklerini yine bağrında büyüttüğü insanlara verdikçe aslında kendini tanıyacağına inanıyordu. Ve Altın Hilal’de başlıyor insanlığın büyük yolculuğu. Önceleri sıcaklığıyla ısındıkları güneşe, gecenin karanlığında bir tutam ışık olan dolunaya, suyundan içtikleri göllere ve daha birçok güzelliğe taparcasına bağlı yaşarlar. Yaşadıkça uzun yollardan, yalçın dağlardan geçer, milyonlarca yıl devam eden yaşam serüveninde geldiği kaynağı hatırlayarak devam eder yolculuğuna. Ve sonra soğuk bir rüzgar, yeri göğü inleten şimşekler, su gibi akıp geçen zamandan almaya başlar hatıraları. İnsan, nereden geldiğini, varoluş sürecinde yaşadığı sancıları, doğanın bağrından geldiğini, Altın Hilal’de yola başladığını unutmaya başladıkça dağlardan ses gelmez, güzel çiçekler açmaz, karanlık aydınlıkla buluşamaz olmuştu. Çünkü bağrında büyüttüğü insandan almıştı en büyük acılarını. Doğuş anında yaşadığı sancılardan daha büyük bir acıydı bu. Ve kendini tanıyarak güzelliklere anlam katacağını beklediği insan, bir bir almaya, yıkmaya başlamıştı.

YÜREK VE RUHTA BİR OLANLARIN SONSUZ ZAMANI

Ve bu karanlığı parçalayacak yeni bir doğuşa hazırlanıyordu evren. Kuruyan ağaçlara yeni filizlerle heyecan verecek, dağlardaki suskunluğu yıkacak, doğduğu topraklarda arayacaktı özünü. Tıpkı ‘Güneş’ gibi. Zamanı geldi ve ‘Bitmedi, sürüyor bu kavga ve sürecek’  diyerek, dağlara sevdalı insanlarla beraber başladı bu yolculuk. Onlar, güneşin bitmez ışıklarından güç alan, dağların heybetiyle yoldaş olan, uçan kuşların kanadında hayallerini evrenin her bir köşesine ulaştıran ve insanlığın doğduğu topraklarda sonsuzluğun sırrına ereceklerini bilen dağ gibi yürekli, yıldırım gibi çarptığında şoke eden, rüzgar gibi asi gerillalar. Nereden geldiğini bildiği için bu toprakları kendini feda edecek kadar koruyan, İsa’nın havarileri misali 21. yüzyılın Dervêşleridir gerillalar.

ZAMAN DEĞİL, İNSAN ACIMASIZDIR

Varoluşun tüm güzelliklerini bitirmeyi amaçlayanlardı insanlığını unutmuş olanlar. Bazen Hitler, bazen Mussolini, bazen de Franko gibi şekil değiştirirler sadece. Şimdi Erdoğan ve daha onlarcasının suretiyle tarihin en karanlık sayfalarında yer ediniyorlar. Ama unuttukları bir şey var: İnsanlık hiçbir zaman ayrı düşmez doğadan. Onun gibi özgür, tıpkı dağlar gibi hırçındır. Bu yüzdendir ki karanlıklar ne kadar çok olsa da Güneş hep doğmuştur. Dağları mesken edinenler hep direnerek ulaşmışlardır yaşamın kaynağına. Şimdi, tarihin bu demlerinde ölümü, yıkımı getiren, karanlıklarda kendilerini korumaya çalışanlar karşısında, binlerce kez kendini feda etmeye hazır Kürdistan gerillaları, dağ doruklarında karşılıyor ateş toplarını.

DAĞ YÜREKLİ SAVAŞÇILARIN BİTMEYEN CESARETLERİ

Tarih 23 Nisan gecesi. Gökyüzünden yağmur yerine yağan bombalar yeri göğü inletiyor adeta. Mavi gökyüzü tıpkı bir ateş topunu andırıyor. Sınır karakollarından durmaksızın Zendura dorukları bombalanıyor ve yetmiyor onlarca kez uçaklarla Zendura, Koordine ve Derarê alanları bombalanıyor. Doğa, dağlar, taşlar ve tüm canlılar birbirine kenetlenmiş ve gerillayı bağrına basmış gibi. Gece yarısına kadar devam eden hava saldırılarından sonra belki de binlerce ağaç yanıp kül oldu, yalçın kayalıklarda bir daha kapanmayacak yaralar açıldı ve yeni bir dönemi başlatacak gerilla direnişi işte tarihin bu demlerinde başlıyordu. Bu direniş ki üzerine destanlar yazılacak, ağıtlar yakılacak, dilden dile dolaşacak.

HER AN DİRENİŞLE GEÇECEK ZAMAN BAŞLIYOR

23 Nisan gecesi işgalci Türk ordusu iştahı kabarmış bir cellat gibi Kürdistan dağlarına girmeyi umuyordu. Kürdistan topraklarında işgal ettiği yerlerde karakollar yapıyor ve bu ülkenin yiğit çocuklarına karşı savaşıyor. Kürdistan'ı parçaladıkları sınır karakollarından Metina alanına yoğun bir şekilde aralıksız top atışları yapıyor. ‘NATO’nun büyük ordusu’ diye geçinen işgalci Türk ordusu böylece sonunu getirecek savaşı Başûrê Kurdistan dağlarında, Zap, Metina ve Avaşin de başlatmış oldu. Türk ordusunu ifade edersek eğer; paralı askerleriyle, tekniğiyle, topladığı, eğittiği çete güçleriyle sonuç almaya çalışan, ipleri kimin elinde belli olmayan bir devlete bağlı, sözde ‘en büyük NATO ordusu’ diyebiliriz. Gerillanın yılmaz, bitmez iradesine, gücüne karşı savaş açan Türk devleti Metina’nın tüm dağlarını, Zendura, Derarê, Koordine, Tepe Hakkari yi bombalamaya devam ediyor. Yapılan indirmelere ilk darbeyi Şehit Delal Hava Savunma Kuvvetleri vuruyor ve eylemler başlıyor.

CENGA XABUR İLE ADIM ADIM TARİHİ DİRENİŞE

Cenga Xabur, çünkü Xabur gibi asi ve hırçındır, bitmez bir kaynaktan alır gücünü gerilla. Ve bir şahin gibi, takip edilen düşman hedefleri bir bir vurulmaya başlıyor. "Burası Kürdistan, buraya giriş var, çıkış yok, işgalcilere geçit yok" iddiasıyla her bir gerilla yoğun bir hareketlilik içinde. Bu savaş daha en başta farkını ortaya koyuyor. Zap, Metina ve Avaşin bir olmuş, işgalci Türk ordusuna nefes aldırmıyor adeta. Gerillanın birlikteliği, ruh bütünlüğü ve kararlılığı bu olsa gerek. Bu yüzden gerilla hep bitmeyen bir Ceng’in içinde. Ve şimdi Cenga Xabur işgalci Türk ordusunun korkulu rüyası olmaya başlıyor. Sabah saatlerinde düşman Zendura Tepesi'nde konumlanmaya çalışırken, gerillalar onları takibe alıyor ve namlular konuşmaya başlıyor: Kürdistan dağlarında işgalciler barınamaz. Çatışmalar büyük bir yoğunlukla devam ediyor. Ve bu eylemde beş asker öldürülüyor. Neredeyse soluksuz geçen zamanlar. Zendura’da işgalciler nefes alamaz durumda.

İŞGALCİYE GEÇİT YOK

Operasyonun ilk gününden bu yana yüzlerce kez bombalandı ve kimyasal silahlar kullanıldı ama gerçek şu ki yıkılmadı. Hâlâ başı göklere kadar uzanıyor ve her gün doğumunda güneşin selamıyla uyanıyor. Siz hiç gördünüz mü Zendura dağlarındaki gibi yaşama sevdalı insanları... Böylesine yiğitlere şahit olmuş mudur yer ve gök... Şafak vaktinden kan kızılı göklere kadar yangınların içinde, yaşama tutkuyla bağlanan canları duydunuz mu? Karanlıklardan şafağa ulaşan, barut kokusunun arasından yine nefes alıp vermede kararlı canları duydunuz mu? Duymadıysanız yaşamıyorsunuzdur demektir! Ateş çemberinin içinde karanlıklarla verilen kavgalardır yeri göğü inleten. Bir film sahnesinden bahsetmiyoruz. Bu Kürdistan’ın hakikati, bu topraklarda yaşayan cesur insanların yaşamı gerçek, hakikatin ta kendisi. Filmlerde bile canlandırılamayacak öyle anlar yaşanıyor ki Zendura’nın doruklarında, hayal ederken bile insanın kanını donduracak kadar eşsizdir.

SESİ OLSAYDI DA KONUŞSAYDI ZENDURA

Sesi olsaydı da anlatabilseydi her saniyeyi, her dakika ve her günü. Karanlık tünellerin içinde yeşeren umut ışığını anlatabilseydi. Her biri varoluşun sırrına erişmiş olan bu yiğit canları bağrında koruyup kollamaya devam ederken; Mamreşo’yu, Werxelê, Arisfaris ve Küçük Cilo’yu hatırlıyor ve ne olursa olsun yenilmeme, zaferle göğün bağrına ulaşma sözünü tekrar tekrar veriyor Zendura’nın asi kayalıkları. Çünkü dağlar kadar, göklerin mavisi, yıldızların ihtişamı, güneşin aydınlatıcı gücü kadar, zirvelerinde yeşeren dağ çiçekleri kadar, sonsuzluk kadar seviyor onu korumak için canlarını feda edenleri. O kim mi? O, zirveleri hep bembeyaz karlarla kaplı, dorukları yıldızlara erişen, kartal ve şahinlerin hep yuva yaptığı, yağan yağmurun vadilerinde birleştiği, gören herkesi kendine aşık eden, bitmeyen direnişlere şahit olan, bağrında yiğitleri koruyan, bir anne gibi kendini yağan bombaların önünde siper eden, Zendura.

Bu, gerçek aşk değil de nedir?

DERLEME

 

YORUM GÖNDER

ZİYARETÇİ YORUMLARI

BENZER KONULAR

EN GÜZEL YOLDAŞLARI ANARKEN

TARİHİ 15 AĞUSTOS ATILIMI ve YARATTIĞI SONUÇLAR

ZAFERE GİDERKEN TOPLUMSAL BİRLİK ANI

MEŞRU SAVUNMA NEDİR?

15 AĞUSTOS ATILIMI KÜRDÜN ÖZGÜR TARİH YAZIMIDIR

ÖNDERLİK GERÇEKLİĞİ

15 AĞUSTOS DESTANI VE KAHRAMAN EGÎT GERÇEKLİĞİ!

ZİLAN BİR FEDAİ GELENEĞİDİR

KDP, TC’NİN SAHADAKİ FAAL KONTRA JİTEMİDİR

ÖNDERLİKSEL PARADİGMANIN ZAFERİ

KÜRT İSYANLARI VE İÇ İHANET

ULUSLARARASI CEZA MAHKEMELERİNDE SAVAŞ SUÇLARI

PKK İRADELEŞEN VİCDANIN HAKİKAT KILAVUZUDUR

BARIŞ GÖRÜŞMELERİ VE TASFİYE SÜRECİ

TALİBAN - AFGANİSTAN

ULUSLARARASI CEZA MAHKEMESİ ROMA STATÜSÜ

ORTADOĞU'DA ÇÖZÜM ARARKEN

VARLIĞIMIZIN TEMİNATI TOPLUMSAL ÖZ SAVUNMA BİLİNCİDİR

ÖNDERLİK PARADİGMASI - ORTADOĞU

BİLGE ÖCALAN BİZLERİ TOPLUMSAL ÖZ SAVUNMAYA ÇAĞIRIYOR

HAKİKAT ARAYIŞI OLAN GENÇLİĞE!

YAŞANAN ŞAHADETLERİ DOĞRU ANLAMLANDIRABİLMEK

HER HAKİKAT ARAYIŞI, HAKSIZLIĞA KARŞI MÜCADELE İLE BAŞLAR

DÜNDEN BUGÜNE AÇLIK GREVLERİ

ZİMANEK

YİĞİTLİK YÜREK İŞİDİR! 

ÖZE YABANCILAŞMA VE İNSANİ DUYARLILIKLAR ÜZERİNE

KÜRT HALKINA KARŞI ULTRA FAŞİZMİN DARBE DİNAMİĞİ DEVREDEDİR

GERASİMOV DOKTRİNİ NEDİR?

OTONOM MÜCADELE-SAVAŞ DÖNEMİ

TÜRKİYE'NİN DİRİ FAŞİZM BELLEĞİ KÜRT HALKINA BİLENİYOR

PKK ÖZGÜRLEŞTİREN BİR ÖZ DİRENİŞ HAKİKATİDİR

DÜŞMAN BİLİNCİ ve DÜŞMANA ÖFKE

ULRİKE MEİNHOF: SİLAHLANMAYAN ÖLÜR, ÖLMEYENLERSE CANLI CANLI CEZAEVLERİNE GÖMÜLÜR

KLASİK SİYASAL AKIMLAR VE DEMOKRATİK TOPLUMCULUK

MAKRO TARİH OLARAK ANNALES F. BRAUDEL VE ABDULLAH ÖCALAN (1. BÖLÜM)

F. BRAUDEL  A. ÖCALAN MEKAN-ZAMAN-SÜRE KAVRAMLARI (2. BÖLÜM)

TEMSİLİ DEMOKRASİ

AFGANİSTAN: KAZANAN KİM KAYBEDEN KİM?

DERSİM'İN TESLİMİYETİ SEÇEN ÇOCUKLARI

DEĞERLER AŞINMASINI ÖZGÜR BİR RUHSAL DİRENİŞ DURDURUR

İMRALI DEMOKRATİK DİRENİŞ ÇİZGİSİ NEYİ İFADE EDİYOR

ŞEHİT CİHAN'I HATIRLAMAK

ISIS started? Turkey attacks Yezidis in Iraq

ÖZEL SAVAŞ TROLLERİNE KARŞI APOCU İDEOLOJİK REFLEKS

ATEŞKES VE ÖCALAN'I SAVUNMAK

TARİHİ TOPLUMSALLIĞIN İSYANI OLARAK HALKLAR ÖNDERİ ÖCALAN

''ADIM ABDULLAH''

AVRASYACI KLİĞİN PKK DÜŞMANLIĞINI DOĞRU KAVRAMAK

ULUS-DEVLETCİLİK VE TOPLUMCULUK

KANLI TOPRAKLARDA BARIŞI YEŞERTEN BİLGE

MİLLİYETÇİLİKTEN DEMOKRATİK ULUSÇULUĞA

DEMOKRATİK SİYASET: TARİHSEL KÖKEN -2-

DEMOKRATİK SİYASET: TARİHSEL KÖKEN -1-

PKK'NİN TASFİYESİ KONSEPTİ - ORTADOĞU

KİTLESELLEŞEN BİR ANTİFAŞİST SOKAK MÜCADELESİ SÜRECİ KARŞILAR

YEREL DEMOKRATİK YÖNETİMLER

DEVLETSİZ YAŞAMAK MÜMKÜN MÜ?

İKTİDAR VE GÜÇ

BİREY TOPLUM ÇELİŞKİSİ VE SÖMÜRGE KİŞİLİK GERÇEKLĞİ (1.BÖLÜM)

BİREY TOPLUM ÇELİŞKİSİ VE SÖMÜRGE KİŞİLİK GERÇEKLİĞİ (2.BÖLÜM)

KUANTUM FİZİĞİNİN SİYASET BİLİMİNE UYARLANMASI (GİRİŞ)

ÖZGÜR YURTTAŞ HAREKETİNİN TEMEL ÖZELLİKLERİ

KÜRTLER VE İHANET

AFGANİSTAN ÜZERİNE

BiREY TOPLUM ÇELİŞKİSİ  VE SÖMÜRGE KİŞİ  GERÇEKLİĞİ (3.BÖLÜM)

“TC JİTEMİ KDP’NİN KÜRDİSTAN DEVRİMİNİ GASP ETME PLANI”

GERÇEK AŞK NEDİR 

KUANTUM FİZİĞİNİN SİYASET BİLİMİNE UYARLANMASI (1.BÖLÜM)

MANKURTLAŞAN TÜRK SİYASETİNİN ÇÖKÜŞÜ

KOMÜNALİTE ÜZERİNE

TÜRKİYE'DE ULUS-DEVLET VE DEMOKRATİK ULUSLAŞMA SÜRECİ -1-

KUANTUM FİZİĞİNİN SİYASET BİLİMİNE UYARLANMASI 2.BÖLÜM

TÜRKİYE'DE ULUS-DEVLET VE DEMOKRATİK ULUSLAŞMA SÜRECİ -2-

KUANTUM FİZİĞİNİN SİYASET BİLİMİNE UYARLANMASI (3.BÖLÜM)

KUANTUM FİZİĞİNİN SİYASET BİLİMİNE UYARLANMASI (4.BÖLÜM)

TÜRKİYE'DE ULUS-DEVLET VE DEMOKRATİK ULUSLAŞMA SÜRECİ -3-

BAYRAK VE ÇOCUK

KUANTUM FİZİĞİNİN SİYASET BİLİMİNE UYARLANMASI (SONUÇ )

HERKESİN BİLDİĞİ 'SIR' DEĞİLDİR! 

MODERNİTENİN  BİTMEYEN PROJESİ: TALİBAN

PKK’NİN GÖRKEMLİ DEVRİM ÇAĞINDA DİRENİŞLE NEWROZLAŞMAK

DEHAKLAŞAN İLKEL MİLLİYEÇİLİK EN TEHLİKELİ İDEOLOJİDİR

ERBİL SEMALARINDA KAMİKAZE DRONE OYUNLARI

TOPLUMSAL YOZLAŞMANIN PANZEHİRİ GENÇLİK ÖNCÜLÜKLÜ DİRENİŞ ve ÖZ SAVUNMADIR! 

ÇALIŞMALARIMIZDA YANLIŞ SİYASALLAŞMALAR

MEŞRULUĞUN KAYNAĞI: AHLAKİ VE POLİTİK TOPLUM

KAPİTALİZM DÜNYANIN SONUDUR

DEMOKRATİK MODERNİTE EKSENİNDE İDEOLOJİK YERELLEŞME (1)

AHLAKİ VE POLİTİK GÖREVLER

İMRALIDA GUANTANAMO ÖZEL NATO HUKUK REJİMİ UYGULANIYOR

SANATÇI HİSSİ SAVAŞÇI HİSSİ

DEMOKRATİK MODERNİTE EKSENİNDE İDEOLOJİK YERELLEŞME (2)

IRAK SEÇİMLERİ ÜZERİNDE TÜRKİYE GÖLGESİ VE GÜNEY PARADOKSU

MUHTEŞEM YALNIZLIK VE BİZ !

AHLAKİ VE POLİTİK TOPLUM BOYUTU (DEMOKRATİK TOPLUM)

DEMOKRATİK MODERNİTE EKSENİNDE İDEOLOJİK YERELLEŞME (3)

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK (1. BÖLÜM)

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK 2.BÖLÜM

HEVAL ŞÜKRÜ'YÜ  UĞURLARKEN

''SOSYALİZMİN KÜRESEL YÜKSELİŞİNDE PKK'NİN ÖNCÜLÜK ROLÜ''

SÖMÜRGE ÜRETİM TARZINDAKİ SINIF ÇELİŞKİSİNİN ANALİZİ 1.BÖLÜM

ANLAM YÜKLÜ ZAMANLARDA 'ÖZGÜR İNSAN'LA DİYALOGLAR

TARİHTEN GÜNÜMÜZE KADININ ÖZ SAVUNMASI 13.BÖLÜM

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK 3.BÖLÜM

SÖMÜRGE ÜRETİM TARZINDAKİ SINIF ÇELİŞKİSİNİN ANALİZİ 2.BÖLÜM

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK 4.BÖLÜM

GÜNEŞ ÜLKESİNDE DİRİLİŞİ ÖNDER APO VE ŞEHİTLER GERÇEKLEŞTİRDİ

PSİKOLOJİK SAVAŞ ÜZERİNE

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK 5.BÖLÜM

“Dijital medya tasfiyeciliğinin zehirleme virüsü”

ÖNDERLİKTE YAŞAM, BİRDEVRİMCİ MÜCADELEDİR

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK (6.BÖLÜM)

PARASTİNA REWA U PARASTİNA CEWHERİ

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK (7. BÖLÜM)

KCK'DEN ULUSLARARASI TOPLUMA 'KİMYASAL SİLAH' MEKTUBU

HDP YÜZDE 15 AMA FAŞİZM VAR KİMYASAL SİLAHLAR VAR

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK 8.BÖLÜM

İSYAN FAŞİZME KARŞI BİR SİVİL ANGAJMAN HAKKIDIR

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK (9.BÖLÜM)

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK (10.BÖLÜM)

AN SERKEFTİN AN SERKEFTİN PKK

DEVRİMCİ KÜLTÜR ve AHLAK 11.BÖLÜM (SON)

KATİLLERDEN HESAP SORMA ZAMANI

İLK SÖZ

3.DÜNYA SAVAŞINDAN ÇIKIŞI SAĞLATACAK TEK GÜÇ DEMOKRATİK HALK DEVRİMİDİR

FAŞİZM TOPLUMU ŞİDDETLE YÖNETMEK İSTER

DÖNEMİN GÖREVİ DEVRİMCİ HALK SAVAŞIDIR

DEVRİMCİ HALK SAVAŞI VE DEMOKRATİK SİYASET

DİRİLİŞTEN KURTULUŞA ÖZGÜRLÜK AŞKI EN TEMEL GÖREVİMİZ

“SEÇİMLERE ENDEKSLENMİŞ ÇÖZÜM BEKLENTİLERİ ÜZERİNE”

ZİHNİYET DEVRİMİ HAKİKAT DİYALOGLARINDA SAKLI

İHANETİN BEDELİ, YOK OLUŞA DOĞRU!

ÖZEL SAVAŞ; BİLİNÇLENEREK, ÖRGÜTLENEREK, DAYANIŞMA İÇERİSİNE GİREREK YENİLGİYE UĞRATILABİLİR

TÜRK DEVLETİNİN PSİKOLOJİK SAVAŞ YÖNTEMLERİ

ÜÇÜNCÜ ÖNDERLİKSEL DOĞUŞ

KÜRTLER DEMOKRATİŞLEŞMENİN ÖNCÜSÜDÜR

DEVRİMCİ EN USTA SANATKÂRDIR

9 EKİM KOMPLOSU 24’ÜNCÜ YILINA GİRERKEN

ÖZGÜRLÜKTEN KORKMAK ESARET GETİRİR

DEVRİMCİ AHLAKİ HÜMANİZMANIN SİYASİ TEMSİLİ

YURTSEVER HALKIMIZA VE DEMOKRATİK KAMUOYUNA!

YURTSEVER KÜRDİSTAN HALKINA VE TÜM KAMUOYUNA

DİJİTAL MEDYADA GÜNDEM ÖNDER ÖCALAN REFERANDUMU

ACIMIZ, BİLİNCE DÖNÜŞEN EYLEMDİR

ÜÇÜNCÜ YOLU ÖRGÜTLÜ VE EYLEMLİ KILMAK

ÖNDERLİĞİMİZİN ÖZGÜRLÜĞÜ YEGANE AMAÇ VE HEDEFİMİZDİR

“DEĞERSİZLİK” AYMAZLIĞI

EMEK VE YAŞAM BAĞLARI

ÖNDERLİK ÇİZGİSİNİN BAŞARISI VE HDP

ÖNDERLİK GERÇEĞİ BÜYÜK BİR EMEK YOĞUNLAŞMASIDIR (1.BÖLÜM)

XELİFAN ŞEHİTLERİ ONURUMUZDUR

MİLİTAN DİLSİZ KONUŞANDIR

ÖNDER APO, BİR HALKIN VAROLMA TARİHİ

ÖNDERLİK GERÇEĞİ BÜYÜK BİR EMEK YOĞUNLAŞMASIDIR (2.BÖLÜM-SON)

ŞİMDİ PKK ZAMANI!

PLATFORM MEVZİDİR,TERK ETMEK SUÇTUR!

ORTADOĞU'DA SUNNİ SEÇİM BLOKLARI İNŞASI

AHLAK FELSEFESİ Mİ VİCDAN FELSEFESİ Mİ?

FAŞİST SALDIRILAR KARŞISINDA NE YAPMALIYIZ?

DEVRİMCİ HALK SAVAŞINI BÜYÜTEREK ‘ÖZGÜRLÜK ZAMANI’ HAMLESİNİ ZAFERLE TAÇLANDIRACAĞIZ

“HAKİKAT AŞKTIR AŞK ÖZGÜR YAŞAMDIR”  “Önder APO”

HAKİKAT PENCERESİNDEN KADRO

SİSTEM KARŞITI HAREKETLER

BİLİM İLE İKTİDARIN BİRLEŞTİĞİ SAHA: DEMOGRAFYA (1.BÖLÜM)

KADIN’I ARAMAK VE HAKİKATİN UMUDUNA ERİŞMEK

AİLE SORUNU VE AİLENİN DEMOKRATİKLEŞMESİNİN ÖNEMİ

ANLAMIN HAKİKAT BİLGELİĞİ

BİLİM İLE İKTİDARIN BİRLEŞTİĞİ SAHA  DEMOGRAFYA (2.BÖLÜM)

HAKİKAT PENCERESİNDEN KADRO (2.BÖLÜM)

KENDİ TOPLUMSALLIĞINI BİZZAT YARATMAYA GİRİŞEN ÖNDER APO

ÖZGÜRLÜK ZAMANI HAMLEMİZİ,ÇÖKERTME PLANI'NI ÇÖKERTMİŞTİR

TÜRK DEVLETİNE KİMYASAL SİLAH KULLANMA AYRICALIĞI

PKK VE ÖNDERLİĞİNE KURULAN NATO GLADİOSU KOMPLOSUNUN ŞİFRESİ: OLOF PALME SUİKASTI

HAKİKAT PENCERESİNDEN KADRO (3.BÖLÜM)

ARTIK SAVAŞIN KARAKTERİ DEĞİŞTİ!

KÜRDÜN TARİHİ ACILARININ DERMANIDIR PKK

HALEPÇE'DEN WERXELÊ'YE KÜRTLERİN KİMYASALLA MÜCADELESİ

RADİKAL DEMOKRASİYİ KÜRTLERDEN ÖĞRENECEĞİZ

SOYKIRIMA KARŞI YENİLMEYEN STRATEJİ

ULUSLARARASI KOMPLO VE DEM DEMA AZADİYÊ HAMLESİ

40 YILLIK MÜCADELE TARİHİNİN ZİRVESİ: ROJAVA KADIN DEVRİMİ

PKK SÖMÜRGECİLERİN BÖLDÜĞÜ KÜRDİSTAN SINIRLARINI BİRLEŞTİRİYOR

KAYALARDA KÖK SALMAKTIR GERİLLACILIK (1.BÖLÜM)

KİMYASAL SİLAHLARIN YASAKLANMASI ÖRGÜTÜ NEDEN SESSİZ?

ÖNDERLİK GERÇEĞİ VE PKK DENEYİMİ

KAYALARDA KÖK SALMAKTIR GERİLLACILIK (2.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (9.BÖLÜM)

KİMYASAL SALDIRILAR İÇİN YERİNDE İNCELEME YAPILSIN

ŞEHİT MEHMET TUNÇ

ZEHİRLİ GAZLAR VE KİMYASAL SİLAHLARIN KULLANIMI VE YASAKLANMASINA DAİR DERLEME 

109 AYDINDAN BM’YE KİMYASAL SİLAH KULLANIMI İÇİN SORUŞTURMA ÇAĞRISI

1923’TEN BERİ SÜREN HAKSIZLIĞA SON VERİN!

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (10.BÖLÜM)

PKK'NİN KURULUŞUNUN ANISINA (1.BÖLÜM)

KOMÜNAL KADIN EKONOMİ DERLEMELERİ – 1

İSYANSIZ YAŞAM KÖLE İNSANI YARATIR

PKK'NİN KURULUŞUNUN ANISINA( 2.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (11.BÖLÜM)

KOMÜNAL KADIN EKONOMİ DERLEMELERİ – 2

“SOSYAL BİLİMLERDE DEVRİM” YOLUNDA TARİHSEL-TOPLUM AKADEMİLERİ

TÜRK DEVLETİNİİN KİMYASAL SİLAH SALDIRILARINA KARŞI HAREKETE GEÇİLMELİ

YAŞADIĞIMIZ ÇAĞDA ÖZGÜRLÜK PROBLEMİNE BAKIŞ

‘ULUSLARARASI SESSİZLİK TÜRK DEVLETİNİN KİMYASAL SİLAH KULLANIMINAZEMİN SAĞLIYOR’

BİZİM ÖYKÜMÜZ BİR HALKIN DİRİLİŞ ÖYKÜSÜDÜR

TANRIÇA STAR'DAN YJA STAR'A KADIN TOPLUMUNU SAVUNUYOR -1-

PKK'NİN KURULUŞUNUN ANISINA (3.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (12.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (13.BÖLÜM)

KİMYASAL SİLAH SALDIRILARININ ARKASINDA HEGOMONİK GÜÇLER VAR

PKK'NIN KURULUŞUNUN ANISINA (4.BÖLÜM)

TANRIÇA STAR'DAN YJA STAR'A KADIN TOPLUMUNU SAVUNUYOR -2-

TÜRK İKTİDARININ ÇIKMAZI, CHP'NİN“AÇILIMI” VE HDP

BUGÜNKÜ GERİLLA RUHU BÊRÎTAN'IN RUHUDUR