CHE GERİLLA TARZININ BÜYÜK TUTKUSUDUR
CHE GERİLLA TARZININ BÜYÜK TUTKUSUDUR
0 Yorum
10-10-2021
 

Che de yenilmedi, Türkiye direnişçiliği de yenilmedi, Kürdistan gerillası da yenilmedi ve başarıdaki ısrarımız...

Che Guevera inanmış bir gerillacıydı ve gerillanın, emperyalizmin uşağına karşı en büyük özgürlük savaşçısı olduğunu ve böyle bir insanın ancak anti-emperyalist veya bir özgürlük savaşçısı olacağının derin bilinciyle hareket ediyordu. Bu çağda devrimci aslında gerillacıdır. O, “Yüksek yaşam beni çekmiyor, beni başka devrimler bekliyor” dedi. Ki Küba’da devleti kurmuştu, onu bıraktı. Şimdi bizim mutlak başarmamız gereken bir devrim var.

Che Guevera’nın her hareketi gurur vericidir. Bir gerillacıdır. Ölüsüne bile bakıldığında insan ilham alıyor. Onurlu, gururlu bir insanın bütün özellikleri, çağımızın bu savaşçısının cesedinde bile gözüküyor. Aslında her büyük savaşçı böyledir.

Che Guevera katledilişinin yıldönümünde aslında değeri Latin Amerikalılar tarafından daha iyi anılıyor. Che Guevera’nın biricik değeri, tanımı, ifadesi; çağımızdaki özgürlük savaşçılarının bir alana en anlamlı yürüyüşüdür, gerilla yürüyüşüdür. Onun coşkusu, heyecanı, yüceliği tartışmasızdır. Anıya verilecek en anlamlı cevap, bir gerilla yürüyüşünün çarpıcılığını temsil etmektir.

Che gerillacı insan tipini en iyi temsil eden devrimcidir.

Ben Che Guevera’yı fazla okumadım, ama onu birkaç cümleyle tanıyorum. O dağlardaki gerilla tarzının gerçekten büyük tutkusuydu. O yönü gerçekten hoşuma gidiyor. Lenin, Stalin, Mao bile bu kadar gerillacı insan tipini temsil etmiyorlardı. Che bunu en iyi temsil eden devrimcidir. Biz de günümüzde o tanıma en uygun ve şansı bol olan bir hareketiz. PKK gerillası günümüzün en iddialı gerillasıdır. Hem uluslararası emperyalizme, hem bölgesel gericiliğe en büyük darbeyi vuran bir harekettir. Beni halen büyüleyen, bizim devrimin bölgesel önemidir.

Biz daha grup aşamasındayken amaçla dolup taşıyorduk. Ben bu yaşıma kadar halen o amacın büyüklüğüyle yaşıyorum. Bütün uğraşımızın temelinde amansız bir gerilla tarzında ısrar yatıyor. Bunun dışında ne yaşam tanırım, ne yaşamın yolunu bulurum, ne de böyle bir yaşamı kabul ederim.

Benimle olabilmek, öncelikle bu temelde devrime kendini büyük yatırmaktan geçer. Bazıları “şöyle bir alan olsa, şöyle bir yetki olsa, şöyle komutanlık olsa” diyorlar. Bu sözlerin benim için hiç bir değeri yoktur. Benim için değerli olan çalışma biçimi bellidir. Onun üzerinde ısrarlıyız. Çünkü o elimizden giderse diğer tarzlar bize kaybettirir. İyi bir özgürlük savaşçısı olmak istiyorsanız, nerede hata yaptığınızı, eksikliğinizin nerede olduğunu korkmadan ve sorumluca vicdanınıza sorun.

Ben halen direniş halindeyim.

On yaşımda bebeklikle ilişkimi kestim. O zamandan beri sorumluluk üstlenmiş durumdayım. O zaman savaşı başlattığımda aile ocağını da dört dörtlük karşıma alarak, özgücüme dayandım. Önderlik gerçekliği, en erken yaşlardan itibaren öz iradesiyle, öz bilinciyle çok zekice olduğu kadar emekle bir yaşam yolunu çizmekten ibarettir. Bizim saflarımız bebeklerin ve düzen vari alışkanlıkların değil, özgürlük uğruna her şeyini ortaya koyanların yaşayacağı bir yerdir. Bizim felsefemiz; çok okuyup aydınlanmak, çok iş yaparak başarmaktır. PKK olayı böyledir. “Yutulmamak, biraz direnebilmek ve acı bir yenilgiyle son bulmamak için bir şeyler yapmalıyım” demelisiniz. Pek çok işi bana havale etmenize gerek yok. “Ben de biraz dayanabilmeli, direnebilmeliyim” demelisiniz. Benim yüreğim kendim için değil, halen sizler için çarpıyor. Bunlara ortamı, imkânı ve gerçekleri ne zaman vereceğim diyorum. Kimseyi zorla devrimci yapacağıma inanmıyorum. Sizi özel yöntemlerle, rütbelerle, taltif etmeyle bu işte tutacağıma da inanmıyorum. Böyle bir niyetim de yok. Ama sizin de bu tarzla kendinizi parti içinde fazla başarılı kılamayacağınızı bilmeniz gerekir. Eğitim en büyük savaştır. Sizi değiştirip dönüştürebilir, yanlışlıklardan ve eksiklerden kurtarabilir

Devrimin doğruları da en inatçı gerçekliktir. Ben halen bunu yaşadığıma ve temsil ettiğime inanıyorum. Zaten umudum da, inadım da bu nedenledir. Sizlere bunları önermekten başka sunacağım bir şey yok. Kendi tecrübelerimize dayanarak size en doğrusunu vermeye çalışıyoruz. Yanlışa da onay vermem mümkün değildir. Biz sorumlu yaşamayı esas alan özelliklere sahibiz. Tabii ki işlerin özü üzerinde ısrarla duracağız. Sizleri tabii ki ciddiye alacağız.

Ben devrim tanımını bir kez daha çizdim. Che’nin anısı dolayısıyla da mücadelenin gereklerine göre adam yetiştirmekten öteye hiçbir işle uğraşamam veya başka bir işe değer veremem. Versem bile ikinci, üçüncü, dördüncü sıradadır. Bunu çok net ve çok açık söylüyorum. Siz de mücadeleye aynı duyarlılıkla katılırsanız, en doğru ve yerinde katılım bu olur. Zaten bizim yaşamımız ortadadır. Düşmanımız ve engelimiz çok, bunları ancak irademiz o denli büyük olursa ve aşarsak, savaşımımız bir anlam ifade eder. Başka türlüsünü ne ben, ne siz gelecek olarak öngörmemeliyiz. Bunu ciddiye almanızı bir kez daha önemle vurguluyorum. Sizlere ilişkin olarak da bu çerçeve dışında başka bir çerçeveyle yaklaşamayız. Eminim ki, bu da bize en anlamlı sonucu getirecektir. Yine bunda çok ısrarlıyız. Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da bütün zorlukları aşmak için kendi tarzımızla yükleneceğiz.

Başarı iddiamız kadar çabamız da sonuç alıyor.

Vurguladığım gibi Che’de yenilmedi, Türkiye direnişçiliği de yenilmedi, Kürdistan gerillası da yenilmedi ve başarıdaki ısrarımız her zamankinden fazla olduğu gibi bu sefer yenme imkânları da her zamankinden daha fazladır. Bunun üzerinde yoğunlaşırsanız, başarı imkânını da yakalarsınız. En güzeli budur ve bunu kendinize yakıştırmalısınız. Daha çarpıcı, daha dönüştürücü olmayı tüm faaliyetlerinizin esası bilmeli ve mutlaka başarmalısınız.

 HALKLAR ÖNDERİ 12 Ekim 1997

 

YORUM GÖNDER

ZİYARETÇİ YORUMLARI

BENZER KONULAR

15 AĞUSTOS ATILIMI BİR KEZ DAHA DOĞRULANMIŞ VE ZAFERE OLAN İNANCI SARSILMAZ KILMIŞTIR!

ÖLÜMSÜZLÜK,BİRAZ DA KAHRAMANCA DİRENİŞTEN GEÇER

ÖNDERLİĞİN 29 HAZİRAN 1999 İDAM KARARI

ÖNDERLİK SAVUNMALARINDA KUANTUM  

AŞK ÖZGÜRLÜĞÜ ARAYIŞTIR

PKK'YE DAYATILAN TASFİYECİLİK VE TASFİYECİLİĞİN TASFİYESİ

HALKIMIZI TASFİYE ETME TARİHİNE PKK'DE VERDİĞİMİZ  CEVAP  

MEŞRU SAVUNMA BİLİNCİ

HALKIMIZI TASFİYE ETME TARİHİNE PKK'DE VERDİĞİMİZ CEVAP

HALKIMIZI TASFİYE ETME TARİHİNE PKK'DE VERDİĞİMİZ  CEVAP  

ÖZGÜRLÜK PROBLEMİ (1. BÖLÜM)

ÖZGÜRLÜK PROBLEMİ (2. BÖLÜM)

TOPLUMSAL ADALETİN HUKUKLA OLAN İLİŞKİSİ

EMEK VE TOPLUM (1.BÖLÜM)

EMEK VE TOPLUM (2.BÖLÜM)

ETİK-ESTETİK ÜZERİNE 1.BÖLÜM

ETİK-ESTETİK ÜZERİNE (2. BÖLÜM)

LI SER RÊBAZ Û REJÎMA HEQÎQETÊ NAVEROK (BEŞA 1 E MİN)

LI SER RÊBAZ Û REJÎMA HEQÎQETÊ NAVEROK (BEŞA 2 E MİN)

LI SER RÊBAZ Û REJÎMA HEQÎQETÊ NAVEROK (BEŞA 3 E MİN)

LI SER RÊBAZ Û REJÎMA HEQÎQETÊ NAVEROK (BEŞA 4 E MİN)

LI SER RÊBAZ Û REJÎMA HEQÎQETÊ NAVEROK (BEŞA 5 E MİN)

LI SER RÊBAZ Û REJÎMA HEQÎQETÊ NAVEROK (BEŞA 6 E MİN)

LI SER RÊBAZ Û REJÎMA HEQÎQETÊ NAVEROK (BEŞA 7 E MİN)

LI SER RÊBAZ Û REJÎMA HEQÎQETÊ NAVEROK (BEŞA 8 E MİN)

LI SER RÊBAZ Û REJÎMA HEQÎQETÊ NAVEROK (BEŞA 9 E MİN)

LI SER RÊBAZ Û REJÎMA HEQÎQETÊ NAVEROK (BEŞA 10 E MİN)

KOMPLO ORTAMININ OLUŞUMUNA DAİR-I

İMRALI ADASINDA CEZAEVİ YAŞAMIMA DAİR

KOMPLO ORTAMININ OLUŞUMUNA DAİR-II

DEVRİMCİ HALK SAVAŞINA KARŞI NATO’NUN GLADİO SAVAŞLARI

‘YA ÖZGÜR YAŞAM YA SOYKIRIM!’-1-

ÖZGÜRLÜK ÇOCUKLUKTA BAŞLAR

‘YA ÖZGÜR YAŞAM YA SOYKIRIM!’-2-

DEMOKRASİNİN ÖNCÜLÜĞÜNÜ HALKIMIZ YAPACAKTIR 

GÜZELLİĞİN İÇERİĞİNDE TOPLUMSALLIK VARDIR, KOLEKTİVİZM VARDIR

UCUZ YAŞAM YOKTUR, UCUZ YAŞAM ÖLÜMDÜR

YAŞANAN PATLAMA OLAYI TARİHLE EN ŞİDDETLİ HESAPLAŞMADIR

ZEMİNİMİZ SON DERECE DEVRİMCİDİR

NASIL YAŞAMALI?

RUHUMU SATMAMAM ÖZ SAVUNMAMDIR

DEMOKRATİK ANAYASAL ÇÖZÜM GELİŞMEZSE HALKIN DİRENME HAKKI VARDIR!

DEMOKRATİK ULUS ÇÖZÜMÜNÜN ARAYIŞÇISI OLMAK

KÜRT HALKININ ÖZGÜRLÜK İRADESİ BENİ UMUTLANDIRIYOR

PKK BİR ÖZGÜRLÜK HAREKETİDİR

KARARLIYIZ KESİN KAZANACAĞIZ

DEVRİM BÜYÜK BİR GÖNÜLLÜLÜK OLAYIDIR

ÖZGÜRLÜĞE GÖZÜNÜ DİKMEYEN ÖZGÜR OLAMAZ

PKK EVRENSEL BİR HAREKETTİR

PKK, MEZHEPLER MOZAİĞİDİR

ÖZGÜRLÜK OLMADAN ETİK VE ESTETİK OLMAZ

KADIN KURTULMADAN

DEMOKRATİK ULUS KÜLTÜRÜ

CHE GERİLLA TARZININ BÜYÜK TUTKUSUDUR

SOSYALİZM CİNSLER ARASI UÇURUMUN VE EŞİTSİZLİĞİN YIKILMASIDIR

PKK, BÜYÜK YAŞAYANLARIN PARTİSİDİR

GÖÇ, GÖÇ...

DEVRİM, KENDİ İÇİNİ NETLEŞTİRME HAREKETİDİR (1. BÖLÜM)

DEVRİM, KENDİ İÇİNİ NETLEŞTİRME HAREKETİDİR (2. BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK  (1. BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (2.BÖLÜM)

KÜRT AŞKI

TOPLUMUN ÖZGÜRLEŞMESİ

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (3.BÖLÜM)

SINIRSIZLIK VEYA MEZOPOTAMYALI OLMAK

ALEVİLİK KARDEŞLİĞİN ÖZÜDÜR

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (4.BÖLÜM)

ORTADOĞU'DA DEMOKRATİK MODERNİTE ÇÖZÜMÜ

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (5.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (6.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (7.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (8.BÖLÜM)